Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Klaus Iohannis: Cooperarea cu SUA în plan bilateral şi în context aliat nu a fost nicicând mai substanţială
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Klaus Iohannis: Cooperarea cu SUA în plan bilateral şi în context aliat nu a fost nicicând mai substanţială

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 12 iulie 2024
Distribuie
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

Cooperarea cu Statele Unite în plan bilateral și în context aliat nu a fost nicicând mai substanțială, a declarat președintele Klaus Iohannis, joi, cu prilejul Zilei Prieteniei dintre România și SUA.

Klaus Iohannis, mesaj de Ziua Prieteniei cu SUA

În 2024 se împlinesc 27 de ani de parteneriat strategic România-SUA.

„În data de 11 iulie este marcată Ziua Prieteniei dintre România și Statele Unite ale Americii, iar anul acesta se împlinesc 27 de ani de la lansarea Parteneriatului Strategic dintre România și Statele Unite, care a devenit una dintre bornele strategice ale politicii externe ale României, alături de apartenența la NATO și la Uniunea Europeană”, a declarat Klaus Iohannis.

„Parteneriatul Strategic cu Statele Unite, stabilit cu prilejul vizitei președintelui american Bill Clinton la București, la data de 11 iulie 1997, a căpătat în timp noi valențe și dimensiuni. Dincolo de cooperarea tradițională în planul securității, respectiv politic și militar, Parteneriatul Strategic s-a dezvoltat prin piloni esențiali precum cel economic, cultural sau educațional”, a adăugat șeful statului.

Ce a spus despre cooperarea dintre România și SUA

„Tot anul acesta am marcat și împlinirea a 20 de ani de când România este membru NATO, iar cooperarea cu Statele Unite în plan bilateral și în context aliat nu a fost nicicând mai substanțială. Statele Unite apreciază constant rolul important pe care România îl are în promovarea securității euroatlantice, precum și rolul de Aliat responsabil și de încredere pe Flancul Estic al NATO”, a continuat Klaus Iohannis

„România și Statele Unite rămân angajate în apărarea valorilor democratice, care unesc cele două maluri ale Atlanticului, și am convingerea că pe viitor vom continua să aprofundăm cooperarea noastră strategică pe toate palierele, în beneficiul cetățenilor noștri”, a mai spus Președintele.

Atac asupra unui spital din Gaza: opt morți, între care trei jurnaliști
25 august 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministrul Simona Bucura-Oprescu: “Inspecția Muncii, o instituție esențială a statului român!”
Articolul următor Este posibil să apară pene de curent, avertizează ministrul Energiei
4 comentarii
  • Florin spune:
    12 iulie 2024 la 14:53

    Ba dulap retardat, ba parazit bugetar pe viata, care i ba AVANTAJUL ROMANIEI DIN COOPERAREA CU COLONIALISTII SUA, STAPANII TAI?DACA MA IEU CU VRAJEALA CA AIA NE ASIGURA SECURITATEA, MA PIȘ PA TINE BA, AIA AU CREAT PERICOLUL PT TARA MEA, ATACAND RUSIA PRIN SLUGOIUL CIA CERSENSKI

    Răspunde
  • Florin spune:
    12 iulie 2024 la 19:41

    Slava suacraina, uraaaaaaa. Saracieeeeee😝😝😝

    Răspunde
  • Florin spune:
    13 iulie 2024 la 15:07

    Daaaaa, UMPLEREA CU BANI A BUZUNARELOR STAPANILOR SUA AI DULAPULUI RETARDAT, E O PRIORITATEEEEEEE😝😝😝. VREM CONTRACTE ANUALE DE ARMAMENT COMPKET INUTIL NU DE ZECI DE MILIARDE DE COCO CI DE SUTE DE MILIARDEEEEE.😝. STAPANUL COLONIALIST SUA TREBUIE SA FIE MULTUMIT POPULIMEA DA O DREAQU😝. SA LUAM DE LA HANDICAPATI SI SA DAM LA SOLDATI, CA NE APARA DE POOOOOLEA😝😝😝

    Răspunde
  • Patriotele Nationale spune:
    13 iulie 2024 la 23:36

    Vai de noi cu asa cooperare!

    Anul trecut ne-am trezit cu Biden spunand, in plin razboi Rusia – Ucraina, ca SUA suplimenteaza numarul de soldati de la Deveselu din cauze de razboi, FARA sa il anunte pe Iohannis in prealabil.
    Iohannis, luat pe nepregatite din pozitia de vasal, a dres-o declarand peste cateva zile ca e foarte bine si ca Romania doreste si mai multi soldati americani la Deveselu!

    Asta e cooperarea strategica romano-americana!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Instanțele de judecată au confirmat temeinicia măsurilor adoptate de ASF în relația cu entitățile supravegheate
Actualitate
Nadia Comăneci a fost decorată de preşedintele Nicuşor Dan
Actualitate Sport
Prima reacţie a lui Putin după prăbuşirea dronei la Galaţi: „Să ne trimită rămăşiţele şi vom face o anchetă”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Imperiul Grifid de pe litoralul bulgăresc. Opt hoteluri ultra all inclusive
  • Câți bani face anual un freelancer român? Veniturile au crescut cu peste 27%
  • Jumătate dintre români vor să meargă la concerte și festivaluri, dar prețul îi îngrijorează
  • Câți bani a făcut Lidl în România anul trecut? Compania va reinvesti întreg profitul
Extern

Finlanda este, începând de duminică, oficial candidată la integrarea în NATO

3 minute
Extern

Criza migranților: Uniunea Europeană pregătește sancțiuni noi contra Belarus

2 minute
Extern

O rachetă lansată din Yemen a declanșat sirenele de raid aerian în Israel

1 minute
Extern

Justiția din New York a amânat decizia privind o posibilă inculpare penală a lui Donald Trump

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?