Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Klaus Iohannis: Suntem martorii unei redimensionări a polilor de putere. România nu poate pretinde un loc de frunte pe scena externă fără o administrare transparentă și eficientă a resurselor sale interne
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Klaus Iohannis: Suntem martorii unei redimensionări a polilor de putere. România nu poate pretinde un loc de frunte pe scena externă fără o administrare transparentă și eficientă a resurselor sale interne

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 18 septembrie 2024
Distribuie
Președintele Klaus Iohannis. Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Vladimir Ionescu (www.b1tv.ro)

România nu poate pretinde un loc de frunte pe scena externă fără o administrare transparentă și eficientă a resurselor sale interne, a declarat președintele Klaus Iohannis, miercuri, la evenimentul organizat la Ateneul Român pentru a marca împlinirea a 160 de ani de la înființarea Curții de Conturi.

Klaus Iohannis: Suntem martorii unei redimensionări a polilor de putere

Președintele spune că „România se află astăzi într-o conjunctură de o complexitate nemaiîntâlnită în ultimele decenii”.

„Războiul din Ucraina și reașezările geopolitice neprevăzute din estul Europei ne arată că suntem martorii unei redimensionări a polilor de putere, iar țara noastră are un rol central în această ecuație. Prin coerență principială și predictibilitate strategică, România a ajuns astăzi în punctul în care rolul său regional devine factor de echilibru și stabilitate în contextul geopolitic actual”, a adăugat Klaus Iohannis.

Ce a spus despre administrarea resurselor naționale

„În calitate de stat membru al Uniunii Europene și al NATO, suntem conștienți de responsabilitățile noastre față de stabilitatea și securitatea întregii regiuni, dar poate la fel de important este să înțelegem că România nu poate pretinde un loc de frunte pe scena externă fără o administrare transparentă și eficientă a resurselor sale interne”, a continuat șeful statului.

„În fața unor crize multiple, de la cea energetică la cea financiară și de securitate, eficiența, integritatea și sustenabilitatea modului în care sunt gestionate resursele devin elemente obligatorii pentru competitivitatea și reziliența națională. Monitorizarea fondurilor structurale, linie vitală de dezvoltare economică a României, trebuie să fie însoțită de o capacitate robustă de anticipare și de prevenirea riscurilor cu care ne confruntăm”, a mai spus președintele Klaus Iohannis.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Capacitate instalată de 32.000 MW în Sistemul Energetic Național până în 2030, creștere de 68% față de ce avem acum – ținte în PNIESC actualizat. Obiectivul e să devenim exportator net
Articolul următor CITR: Provocările și primele măsuri de redresare în insolvența Damen Shipyards Mangalia
Un comentariu
  • Realist spune:
    18 septembrie 2024 la 15:58

    „Prin coerență principială și predictibilitate strategică, România a ajuns astăzi în punctul în care rolul său regional devine factor de echilibru și stabilitate în contextul geopolitic actual”

    Presedintele se lanseaza in ceea ce I.L. Caragiale numea ‘beția de cuvinte’ – vezi articolele lui Venturiano citite de un public care nu intelegea mare lucru si spunea „e scris adanc!” – cine citeste discursurile lui Iohannis isi da seama destul de repede ca sunt scrise de cine stie ce consilier platit cu salariu imens.

    Romania se ocupa cu pacalirea Comisiei Europene in materie de deficit bugetar – negociaza reducerea deficitului in 7 ani!
    Aderarea la moneda EURO a disparut de pe agenda politicienilor romani, nu pentru ca romanilor nu le-ar prinde bine asa ceva, ci pentru ca BNR-ul lui Isarescu nu ar mai avea o tiparnita cu care sa acopere deficitul bugetar si sa genereze inflatie.

    Iohannis se ocupa in aceste zile de manevrarea partidelor de la guvernare pentru a da o lege in favoarea persoanei sale:
    – presedintele Romaniei sa poata participa la alegeri in Senat ca independent, dar pe liste de partid!

    De la vorbele maiastre la realitatea politicianista romaneasca Iohannis se compromite in ultimele sale luni de relevanta politica.

    Pensie Speciala linistita, va dorim, domnule Presedinte!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Zelenski a dat un decret prin care „autorizează” parada de la Moscova, însoțit de coordonatele GPS ale Pieței Roșii
Extern
TechUp România: Ministerul Finanțelor lansează în dezbatere un proiect de finanțare de peste 700 de milioane de lei anual
Finanțe și Bănci
Evenimente din lumea artelor vizuale recomandate de UAP
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Declin în primul trimestru pentru turismul românesc. Crește numărul de turiști străini
  • Piața logistică și industrială a depășit pragul de 8 milioane metri pătrați
  • S-a deschis cafeneaua-bistro din Cazinoul Constanța. Investiție de 550.000 euro 
  • Rezolv Energy trece granița și inaugurează un parc fotovoltaic în Silistra, Bulgaria
Actualitate

Florin Spătaru, despre discuțiile cu transportatorii și fermierii: Marcel Ciolacu a solicitat miniștrilor să vină cât mai repede în Guvern cu propunerile legislative în așa fel încât ele să fie aprobate cât mai curând

3 minute
liviu-dragnea-valize-inquam-octav-5
Politic

Dragnea riscă încă 12 ani de închisoare

1 minute
Actualitate

Mesajul Președintelui României, Klaus Iohannis, transmis cu prilejul Zilei Europene de Comemorare a Holocaustului Romilor

4 minute
iohannis
Extern

Iohannis condiţionează relaţia cu guvernul de la Chișinău

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?