Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: La Bruxelles, sesiune plenară a Parlamentului European. Are loc votul asupra acordului de retragere a Regatului Unit din UE
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

La Bruxelles, sesiune plenară a Parlamentului European. Are loc votul asupra acordului de retragere a Regatului Unit din UE

Maria Capitaine
Autor Maria Capitaine
Publicat 29 ianuarie 2020
Distribuie
foto: caleaeuropeana.ro

Brexitul, reducerea diferențelor de salarizare între femei și bărbați, a 75-a aniversare a eliberării lagărului de exterminare nazist de la Auschwitz, stadiul negocierilor vizând extinderea UE la Balcanii occidentali sunt principalele teme ale actualei sesiuni plenare a PE ale cărei lucrări se desfășoară la Bruxelles în zilele de 29 -30 ianuarie.

Brexit

Miercuri seară, cu două zile înaintea plecării Regatului Unit din UE, prevăzută pentru 31 ianuarie, PE se va pronunța asupra acordului de retragere din Uniune și din Comunitatea Europeană a Energiei Atomice. Pentru ca acordul să intre în vigoare, el trebuie aprobat cu o majoritate simplă de voturi. Într-o recentă rezoluție, eurodeputații au avertizat că aprobarea acordului mai sus menționat va depinde de răspunsul pe care guvernul britanic îl va da preocupării europenilor legată de drepturile cetățenilor din țările UE instalați pe teritoriul britanic. Vor fi prezenți la dezbaterile de dinaintea votului Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene, Charles Michel, președintele Consiliului European, Maroš Šefčovič, vicepreședintele Comisiei Europene, și Michel Barnier, negociatorul șef al UE pentru Brexit. Reamintim că votul din PE are loc după finalizarea procesului de ratificare în Regatul Unit și după avizul favorabil dat săptămâna trecută de Comisia pentru afaceri constituționale a PE.

Omagiu adus victimelor Holocaustului

Cum anul acesta se împlinesc 75 de ani de la eliberarea lagărului nazist de la Auschwitz, Parlamentul European organizează o ceremonie în memoria victimelor Holocaustului – peste 6 milioane de evrei, romi și alte minorități naționale persecutate în perioada celui de-Al doilea război mondial.

Eliminarea diferențelor de salarizare între femei și bărbați

Chiar dacă principiul „salariu egal la muncă egală” a fost introdus în Tratatul de la Roma din 1957, femeile europene active câștigă în medie cu 16% mai puțîn decât bărbații. Parlamentul European cere acum, din nou, măsuri vizând reducerea deosebirilor de salarizare. Joi urmează să fie supuse dezbaterii europarlamentarilor măsuri vizând garantarea egalității de remunerare pentru toți.

Încărcător universal

Pentru reducerea celor 51.000 tone de deșeuri electronice generate de vechile încărcătoare ale telefoanelor, eurodeputații cer crearea unui încărcător universal pentru toate telefoanele portabile, tablete și alte aparate portabile. În afara diminuării deșeurilor electronice, această decizie va reduce costurile consumatorilor, va ameliora securitatea și interoperatibilitatea.

Alte teme de pe agenda sesiunii

În pregătirea summitului UE-Balcanii occidentali, ce va avea loc în luna mai la Zagreb, președintele PE, David Sassoli, și președinții parlamentelor croat și din Balcanii occidentali dezbat la actuala sesiune stadiul negocierilor în curs vizând extinderea Uniunii Europene. Joi, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, prezintă deputaților europeni programul Comisiei în 2020.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Articolul anterior iarna Iata cum sa-ti reduci costurile de incalzire din timpul iernii, fara a renunta la confortul si caldura din locuinta ta
Articolul următor transportatori-cugetliber.ro_ UE vrea camioane cu alcool tester și cutie neagră
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

FPTR respinge ferm etichetarea operatorilor din turism drept evazioniști fiscali și solicită scuze publice din partea ministrului Ambrozie-Irineu Darău
Turism
Zweite Bundesliga: Bochum câștigă duelul cu Schalke 04
Sport
Ministerul Finanțelor: Termen de tranziție pentru utilizarea sistemului RO e-Factura de către persoanele fizice
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • România antreprenorială: capital local în regiuni, investiții străine concentrate în București
  • Peste 180.000 metri pătrați de birouri vor fi livrați în București până în 2027
  • BYD lansează în România SUV-ul plug-in hybrid SEALION 5 DM-i
  • 7 din 10 autoturisme înmatriculate în 2025 sunt mașini rulate. Aproape jumătate sunt diesel
Extern

Zelenski: Negocierile cu SUA şi europenii sunt „aproape de un rezultat concret”

3 minute
Extern

Conflictul dintre Ucraina și Rusia: După vizita la Kiev, Emmanuel Macron crede ”posibil un avans la negocierile de pace”

3 minute
Extern

Biden, alături de Zelenski: Rusia vrea să șteargă Ucraina de pe hartă. Putin a crezut că Ucraina e slabă și Vestul divizat

3 minute
Extern

Răzbunarea lui Putin: Bombardierele ruse s-au năpustit asupra Kievului și a altor orașe, zone din Ucraina

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?