Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: La cenaclul literar ”Al.Florin Țene”, Medalionul literar “ Eminescu-poetul tutelar al Limbii Române“
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

La cenaclul literar ”Al.Florin Țene”, Medalionul literar “ Eminescu-poetul tutelar al Limbii Române“

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 3 ianuarie 2024
Distribuie

Victor Roșianu

Așa cum a intrat în tradiție, de peste 20 de ani, cenaclul “Al.Florin Țene “ , din cadrul Centrului nr.2 pentru Vârstnici din Cluj-Napoca, ca în prima ședință din an să îl omagiem pe Mihai Eminescu, așa s-a întâmplat și azi, 3 ianuarie a.c.

Ședința a avut câțiva invitați speciali, scriitori, membrii ai Ligii Scriitorilor, aceștia fiind:Vasile Dan Marchiș, Moisa Gavril și Eugen Coța.

În prezența unor distinși iubitori de cultură, președintele fondator al cenaclului, scriitorul Al.Florin Țene (președintele national al Ligii Scriitorilor ) a deschis ședința urând celor prezenți tradiționalul “La mulți ani! Și sănătate în noul an. “Apoi a prezentat ordinea de zi.Mulțumind de prezență invitaților speciali.

La început a prezentat albumul “ Sculptura lui Simion Legian“, subliniind că lucrările acestuia sunt adevărate bijuterii, “făcând să vorbească lemnul în șoaptă”.

în continuare a dat cuvântul scriitoarei prof.Antonia Bodea care a susținut o interesantă conferință despre Mihai Eminescu și prietenia acestuia cu Veronica Micle. Spunând că s-au cunoscut la Viena, în 1872, când amândoi aveau 22 de ani. El era student la filosofie, iar ea, căsătorită deja de opt ani şi mamă a doi copii, venise pentru a-şi trata o boală de piele. Fără a ţine cont de piedicile morale, cei doi au început timid, în capitala austro-ungară, o relaţie pasională, ce avea să dureze 17 ani, presărată cu despărțiri dureroase și împăcări.

Devenit amantul ei, Eminescu o plimba pe aceasta prin parcuri și muzee, pe bulevarde și prin împrejurimile minunate ale Vienei. Frumoasa și distinsa doamnă, cu o vasta cultură, aflată la brațul tânărului domn, atrăgea atenția tuturor trecătorilor.

Un obstacol important rămânea, însă, în calea fericirii lor: Veronica Micle era căsătorită și avea doi copii. Mariajul ei fusese un aranjament între mama ei și Ștefan Micle, profesorul cu 30 de ani mai în vârstă. Fata avea numai 14 ani când au făcut nunta.

În cazul Veronicăi, nu s-a pus niciodată problema divorțului. Au continuat să fie amanți timp de 7 ani, până la moartea lui Ștefan Micle. Abia după moartea profesorului, în 1879, Veronica a devenit oficial iubita lui Eminescu. Cei doi au locuit câteva luni împreună, într-o casă din București, de pe strada Buzești, la numărul 5. Ea a tot încercat să-l convingă să se căsătorească, dar opoziția junimiștilor i-a împiedicat.

Amplu expozeu al profesoarei Antonia Bodea care s-a acsat și asupra corespondenței dintre Eminescu și Veronica a fost viu aplaudat de cei prezenți. la acest capitol a mai adus completări Al.Florin Țene care a vorbit despre vizita Poetului la Carmen Silva, regina Elisabeta,

Președintele cenaclului , în cadrul medalionului literar “Invitatul special-poetul Vasile Dan Marchiș “ a vorbit despre biografia poetului venit din Baia Mare, spunând că este un poet talentat a cărui poeme conțin metafore originale și surprinzătoare. Al.Florin Țene a prezentat și revista “Sintacme codrene “, subliniind că are un cuprins bogat cu semnături ale unor importanți scriitori români contemporani.Al.Florin Țene a mai spus că această revistă întregește cu brio bogata hartă revuistică din țara noastră.

Despre poetul maramureșan a mai vorbit laudativ scriitorii Gavril Moisa și Eugen Coța.

- Publicitate -

În continuare Vasile Dan Marchiș a vorbit despre revista pe care o editează și a citit un florilegiu de poeme din cărțile publicate.Moment subliniat cu aplauze din partea celor prezenți.

În cadrul rubricii “Clio“ profesorul Vasile Sfârlea a vorbit cu profesionalism despre Alexandru Cuza și reformele sale.

A urmat apoi un recital poetic dedicat lui Mihai Eminescu susținut de poeții Gavril Moisa și Eugen Coța. Ultimul susținând și un bogat ciclu de epigrame. Moment subliniat cu aplauze de asistență.

Doamna Cristina Marian a recitat artistic un amplu poem de iarnă.

Ședința s-a încheiat cu discuții.Al.Florin Țene a mulțumit poetei Titina Nica Țene pentru faptul că a trasmis direct pe Facebook ședința cenaclului.

Următoarea ședință va avea loc joi, 8 februarie, ora 11.La propunerea membrilor cenaclului, începând cu această dată ședințele cenaclului “Al.Florin Țene” vor avea loc în prima joi din lună la ora 11.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Pasărea măiastră
Articolul următor aparate-de-cafea-profesionale-pentru-cafenele-sanremo Cauți aparate pentru cafea profesionale pentru o preparare rapidă? Edream are multe oferte în stoc
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

„Gambitul din Antalya”: O poveste captivantă pe Riviera turcească
Cultură și Educație
IMM România: Nu poate exista solidaritate doar din partea antreprenorilor corecți
Actualitate
Grupul BEI își majorează plafonul de finanțare pentru 2025 la valoarea record de 100 miliarde euro
Finanțe și Bănci

RSS Știri Fotbal

  • România U19 în semifinale la EURO! Victorie spectaculoasă cu Danemarca
  • Prea mici pentru Austria! Fără voință, naționala s-a făcut de râs la Viena
  • Steaua București deține tot palmaresul! Fotbal Club FCSB nu are istorie!
  • Metaloglobus face istorie: Promovare dramatică în Superliga după un retur eroic cu Poli Iași!
  • VIDEO | Ce salarii au sportivii de la secția de fotbal a Stelei

Citește și

Cultură și Educație

Tinereţe fără bătrâneţe

5 minute
Cultură și Educație

”Somnambulul”, un thriller în care secretele trecutului ies treptat la iveală

5 minute
Cultură și Educație

Institutul Francez Digital: Elvire chez vous, Noiembrie Digital online şi, în curând, un nou site

5 minute
Cultură și Educație

Elevii din cinci licee bucureștene au demonstrat agilitate și inovație digitală în proiectul Skills for the Future – Agile Mindset

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?