Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Legile educației, promulgate cu fast la Palatul Cotroceni, deși sunt criticate dur de părinți, profesori și de OECD
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

Legile educației, promulgate cu fast la Palatul Cotroceni, deși sunt criticate dur de părinți, profesori și de OECD

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 4 iulie 2023
Distribuie
Foto: Captură Video: Administrația Prezidențială / YouTube

George Lupu (www.b1tv.ro)

Reprezentant al elevilor: “Educația este batjocorită de către guvernanți”

Deși sunt criticate de societatea civilă, de profesori, de elevi, dar și de organisme internaționale precum OECD, Legile educației sunt promulgate marți cu mare fast de către președintele Klaus Iohannis la Palatul Cotroceni, în cadrul unei ceremonii, potrivit Administrației Prezidențiale.

În acest context, Adriana Dudună, președinte al Asociației Elevilor din Constanța, a spus într-o intervenție pentru B1 TV că evenimentul nu este un motiv de bucurie pentru elevi:

„Poate pentru alții este un motiv de bucurie, pentru noi clar nu. Am criticat aceste proiecte de legi, recent vedem că până și OECD ne spune că nu sunt bune. Deci nu pot să mă bucur că se promulgă o astfel de lege.

Educația este batjocorită de către guvernanți peste tot și pe toate palierele, de la un nivel înalt, de la nivelul Guvernului, până la nivel local, al consiliilor locale, de unii primari. Vorbim despre un dezinteres total față de educație, față de finanțare, de reformarea ei. O lege nouă nu schimbă lucrurile astea. Puteam să avem și cea mai bună lege, lucru care nu se întâmplă, dar dacă legile promulgate astăzi erau niște legi extraordinare, lucrate cu cei mai buni experți, nu am fi avut garanția că educația va arăta mai bine. Că de mâine legile acestea vor fi și aplicate, și respectate.

Să ne uităm la Legea 1/2011. A fost o lege destul de bună, dar dacă ne uităm la prevederile ei o să vedem că o bună parte din ele nici până astăzi nu au fost aplicate. Degeaba avem legi dacă noi nu le aplicăm. Nimeni nu vrea să vorbească despre asta. Asta înseamnă să căutăm vina în ograda partidelor, în ograda aleșilor care nu aplică și nu respectă legile”.

Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) a adus critici dure Legilor Educației. Potrivit unui raport, citat de edupedu.ro, în România nu există o strategie națională pentru îmbunătățirea școlilor, evaluările școlilor nu contribuie la eforturile de îmbunătățire a acestora, sistemul de învățământ rămâne foarte birocratic, se simte o risipă de resurse umane și financiare și măsurile de reformă nu precizează cum vor fi alocate fondurile suplimentare, pe când bugetul educației, alocat anual, nu este aliniat la obiective strategice pe termen lung.

Casa Memorială „Elena Farago”, redeschisă la Craiova după o investiție de aproape 16 milioane de lei
9 iunie 2026
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Inițiativă CE pentru evitarea dublei impuneri în cazul dividendelor și al dobânzilor. Care sunt implicațiile?
Articolul următor Mai mult de o jumătate de milion de români sunt protejați de o asigurare voluntară de sănătate
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Curtea de Conturi:  Probleme mari la Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc
Actualitate Featured
Trump salută „epoca de aur a Americii”, în discursul de Ziua Independenţei
Extern
Trump: Europa învaţă că, atunci când primeşti infractori din Lumea a Treia, devii o ţară din Lumea a Treia
Extern

RSS Știri Financiare

  • Tendințe actuale în video marketing pe care orice business ar trebui să le implementeze – ce funcționează pe social media în 2026
  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
Cultură și Educație

Șapte cărți de succes anticomuniste

1 minute
Cultură și Educație

Rămâi cu tine. Scrisori către adolescenți – la standul editurii Seneca în cadrul Bookfest

6 minute
Cultură și Educație

Program complet fARAD #12. O ediție despre PROPAGANDĂ cu 5 zile de proiecții, evenimente speciale, dezbateri și Q&A-uri cu invitați speciali

5 minute
Cultură și Educație

Acest articol trebuia să fie despre Peter Strickland

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?