Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ludovic Orban: Amnistia și grațierea, o crimă
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Ludovic Orban: Amnistia și grațierea, o crimă

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 11 decembrie 2018
Distribuie
demisie-orban-ceruta-in-pnl-285737
Sursa foto: B1

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, critică intenţia Guvernului Dăncilă de a adopta o OUG pentru articolele declarate constituţionale din Codul Penal şi Codul de Procedură Penală.

Liderul liberalilor susține că se așteaptă la orice din partea PSD pentru salvarea lui Liviu Dragnea.

„Ştiţi cum e vorba aia, după ce te-ai fript cu ciorbă, sufli şi-n iaurt. Întotdeauna, când PSD are o iniţiativă în domeniul justiţiei, trebuie să fim cu ochii în patru, pentru că ne putem aştepta la orice fel de subterfugiu, pentru a face servicii penalilor din coaliţia de guvernare. N-am văzut niciun text despre Ordonanţă, sunt împotriva reglementării, mai ales a domeniului politicilor penale, a Codului Penal şi a Codului de Procedură Penală, prin intermediul OUG”, a declarat Orban la RFI.

Totodată, Ludovic Orban spune că “amnistia şi graţierea ar fi o crimă.”

„De nouă luni de zile, aproape în fiecare săptămână apar informaţii despre emiterea unei Ordonanţe de Urgenţă pe amnistie şi graţiere. Până astăzi, nu a fost adoptată o astfel de Ordonanţă. Adoptarea unei astfel de Ordonanţe practic ar scoate Guvernul României din Europa şi ar genera nişte consecinţe dramatice asupra României la nivel european. Cred totuşi că în pragul preluării preşedinţiei Consiliului Uniunii Europene, premierul şi membrii Guvernului nu vor avea o iresponsabilitate atât de mare, încât să emită un astfel de act normativ (…). Personal, nu pot să cred că acest Guvern ar putea să comită o asemenea crimă împotriva României”, a afirmat el.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior În pofida anunțurilor făcute de Emmanuel Macron, există riscul continuării mobilizării «Vestelor galbene»
Articolul următor original_sedinta_csat_20_mar_2018_1 Iohannis şi Dăncilă, faţă în faţă la şedinţa CSAT
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Inflația se așază la masa de Paște
Actualitate Featured
Românii călătoresc mai mult de Paște, pe fondul unei creșteri de 64% a rezervărilor
Turism
Consiliul Concurenţei analizează preluarea ALT Technologies Transylvania S.R.L. de către CCL Avery Holdings B.V
Companii

RSS Știri Financiare

  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
  • Action deschide la Ploiești, magazinul cu numărul 12 din România
  • Cum se obține un credit rapid online pentru angajați, fără drumuri la bancă?
Politic

Klaus Iohannis și Charles Michel găzduiesc o reuniune de lucru pentru pregătirea viitoarei Agende Strategice a UE, miercuri, la Cotroceni. Vine și Viktor Orban

2 minute
Politic

Președintele Nicuşor Dan: Nu văd vreun motiv pentru care coaliţia să nu funcţioneze sau pentru care vreun ministru să trebuiască să plece

3 minute
Politic

George Maior cere audierea lui Liviu Dragnea şi a lui Victor Ponta

4 minute
Politic

Elena Lasconi: „Am votat cu gândul și cu credința că nu ne vor mai face planurile cei din sistem, că în țara asta nu vom mai avea copii care să se culce flămânzi”

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?