Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Marcel Ciolacu: Românii anul trecut au cheltuit aproape 8 miliarde de euro pe concedii în afara României. Toată creșterea economică a fost pe investiții
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateEconomie

Marcel Ciolacu: Românii anul trecut au cheltuit aproape 8 miliarde de euro pe concedii în afara României. Toată creșterea economică a fost pe investiții

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 3 aprilie 2024
Distribuie
Premierul Marcel Ciolacu, președintele PSD. Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Traian Avarvarei (www.b1tv.ro)

Premierul Marcel Ciolacu a vorbit despre situația economică a României și s-a arătat de părere că unele majorări de prețuri au fost nejustificate.

„Toată creșterea economică a fost pe investiții”, spune Marcel Ciolacu

Întrebat miercuri la DCNews despre afirmațiile economistului-șef al BNR, premierul a spus: „Domnul Lazea a zis foarte clar să fim mult mai chibzuiți. Vă dau o cifră. Românii anul trecut au cheltuit aproape 8 miliarde de euro pe concedii, în afara României. E o cifră, poate să o confirme BNR, e o cifră la care cred că a făcut trimitere domnul Lazea”.

„Noi suntem într-un echilibru macroeconomic, dar trebuie să ne reamintim mereu de faptul că avem cea mai lungă graniță cu un stat aflat în război. Dânsul normal că e prevăzător la tot ce se întâmplă în zonă. A trecut emoția din energie, între timp, avem creștere economică, dar toată creșterea economică a fost pe investiții. Cât timp România va susține în continuare investițiile, nu are o problemă nici în ceea ce privește creșterea economică”, a continuat liderul social-democrat.

Marcel Ciolacu: Prețurile au crescut câteodată nejustificat

„Am avut o scădere a nivelului de trai, evident, inflația și au crescut prețurile câteodată nejustificat (…). Nu poate să se scumpească pâinea cât timp eu, stat, intervin și îți dau subvenții la energie, iar grâul s-a ieftinit. E ceva ce nu funcționează în logica economică”, a adăugat Marcel Ciolacu.

„Că economistul-șef a spus să fim mai prevăzători cu cheltuielile e un lucru bun. Într-un fel, cred că asta e fișa postului dânsului. A crescut consumul în ianuarie și februarie, e și normal, fiindcă au crescut pensiile cu 13,8%”, a mai spus premierul.

Executivul a aprobat, la propunerea MF, o serie de măsuri de simplificare și digitalizare a procedurilor fiscale, sprijinirea IMM-urilor, precum și pentru stimularea investițiilor regionale 
8 noiembrie 2024
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Klaus Iohannis a vorbit despre candidatura la șefia NATO: Nu intenționez nici să mă retrag, nici să negociez altceva. În continuare consider că șansele mele sunt rezonabile
Articolul următor Jens Stoltenberg: NATO trebuie să dea Ucrainei un ajutor militar „previzibil” și pe termen lung
2 comentarii
  • Florin spune:
    4 aprilie 2024 la 11:44

    Doamne, ce destept e covrigarul😀. I au cheltuit bugetarii tai ba retardatule, pe care i inmultesti ca pe iepuri si care au salaroi uriase. Si bogatanii carora le asiguri, tu si haita ta de hiene, contracte uriase tot cu statul. Prosstii care va tin in carca, muncind ei ca sa traiti voi bine, au bani de 2 mici si o bere. ROMÂNIA TREZESTE TE, ROEXIT, NATOEXIT, NATIONALIZARE FARA DESPAGUBIRI, YANKEES GO HOME, TRAIASCA ROMÂNIA LIBERA

    Răspunde
  • Tepes/vodka spune:
    4 aprilie 2024 la 13:15

    %’i … abra-cadabra !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Comuna Repedea, Județul Maramureș – promotor al învățământului dual
Cultură și Educație
ANCOM: 9 din 10 telefoane din România permit localizarea rapidă a apelanților la 112
Actualitate
Extindere: PE laudă Republica Moldova pentru reforme, în pofida interferențelor Moscovei
Extern

RSS Știri Financiare

  • Palladyo, un nou proiect rezidențial în Capitală. Investiție de 20 milioane de euro
  • Piața mașinilor electrice din România, record în iunie. Tesla e lider, BYD câștigă teren
  • JYSK deschide al doilea magazin din Slatina în Oltul Shopping Center
  • Adina Apostol, CGO INATECH Group: „Clienții din automotive, producție și apărare nu mai caută furnizori, ci parteneri”
IT

România, hub regional în IT – industria locală de software va continua să crească în 2021 cu circa 10%

8 minute
Actualitate

Semnătura electronică (calificată) are valoare de semnătură olografă

2 minute
Actualitate

“România Reciclează” ajunge în Harghita pe 11 octombrie

2 minute
Energie

Grayling România a asistat Premier Energy în listarea cu succes la Bursa de Valori Bucureşti

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?