Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Medierea africană în conflictul militar din Ucraina și-a început a doua etapă, în Rusia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Medierea africană în conflictul militar din Ucraina și-a început a doua etapă, în Rusia

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 17 iunie 2023
Distribuie
Cyril Ramaphosa Foto: ITU Pictures from Geneva, Switzerland, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

După Kiev, delegația africană cu misiunea de a media în războiul din Ucraina a sosit sâmbătă, 17 iunie, în Rusia, pentru a se întâlni cu președintele Vladimir Putin, în cadrul Forumului economic internațional de la Sankt-Petersburg. Vineri, președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu a dat curs ofertei africane de mediere, ceea ce nu lasă să se întrevadă rezultate concrete ale acestei inițiative africane. La sugestia privind o dezescaladare a conflictului de ambele părți și începerea unor negocieri de pace, oficialii ucraineni au răspuns cu vechea poziție evocată în toate ocaziile până acum, conform căreia în actualul război de agresiune rus contra Ucrainei, nu pot avea loc negocieri câtă vreme trupele ruse se află pe teritoriul Ucrainei.

În jurul acestei misiuni, mai multe surse informate citate de corespondentul RFI la Sankt-Petersburg spun că un obiectiv minim al acestei inițiative ar putea fi mai întâi obținerea unui schimb de prizonieri între Moscova și Kiev, dar mai ales – foarte important – o eventuală garanție din partea lui Vladimir Putin privind prelungirea acordului cerealier ce permite exporturile de grâne și îngrășăminte ucrainene, absolut vitale pentru continentul african. În ultimele zile, Putin a amenințat din nou cu retragerea Rusiei din acordul respectiv pe motivul că dezavantajează Rusia. Întrebarea este dacă președintele rus va face totuși un gest de bunavoință. În opinia multor analiști, ar fi posibil acest lucru întrucât vizita misiunii africane intervine în momentul în care la Sankt-Petersnurg se desfășoară, cum se spune, «cu sala goală» anul acesta Forumul economic internațional unde nu este prezent niciun șef de stat, cu excepția președintelui algerian, Abdelmadjid Tebboune. Corespondentul RFI relatează că delegațiile internaționale sunt foarte reduse și Forumul «are o alură foarte, foarte rusă». Președintele rus, care din nou, în ședința plenară, a atacat dur Occidentul și pe Volodimir Zelenski, ar putea dori să convingă că țările africane rămân o prioritate pentru Rusia. Reamintim că, la finele lunii iulie, la Sankt-Petersburg va avea loc un summit Rusia-Africa, eveniment mult așteptat de diplomația rusă.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Joe Biden i-a cerut lui Jens Stoltenberg să rămână la conducerea NATO încă un an
Articolul următor Văleni – Primul Smart Village din Moldova și Estul Europei ce dispune de arbore solar
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Expoziție Michaela Nica Crăciun – In memoriam
Cultură și Educație
CM Hochei: Prima mare surpriză, Slovenia învinge Cehia!
Sport
Trump avertizează Taiwanul să nu declare independența după summitul cu Xi Jinping
Extern

RSS Știri Financiare

  • Datoriile firmelor la stat au depășit 77 miliarde lei în primul trimestru din 2026
  • Creștere modestă pe piața de birouri din București. Cererea rămâne sub perioada pre-pandemică
  • KronenPark Residences, 45% dintre apartamentele din prima fază au fost rezervate
  • Greenvolt Next dezvoltă un proiect fotovoltaic de 2,6 milioane euro pentru Sam Mills Satu Mare
Extern

Președinta Partidului Social-Democrat din Germania (SPD) și-a prezentat demisia

4 minute
Extern

Liderul Hamas, Ismail Haniyeh, a fost ucis în Iran, a confirmat gruparea militantă într-un comunicat

3 minute
Extern

Premiul Nobel pentru medicină, atribuit lui David Julius și lui Ardem Patapoutian

1 minute
Extern

Hamas a pierdut controlul în Gaza, anunță ministrul israelian al Apărării. Combatanții grupării teroriste fug spre sudul enclavei

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?