Mediul urban domină piaţa construcţiilor de locuinţe

▪ În trimestrul I 2021 au fost date în folosinţă 14302 locuinţe, în scădere cu 617 locuinţe, faţă de trimestrul I 2020, potrivit INS.

Pe medii de rezidenţă, în trimestrul I 2021, cele mai multe locuinţe au fost construite în mediul urban (60,7 %).

Repartiţia pe fonduri de finanţare a locuinţelor terminate relevă faptul că, în trimestrul I 2021, faţă de trimestrul I 2020, numărul locuinţelor terminate a scăzut din fondurile private cu 707 locuinţe, dar a crescut din fondurile publice cu 90 locuinţe.

Distribuţia în profil regional în trimestrul I 2021 faţă de trimestrul I 2020, evidenţiază o scădere a numărului locuinţelor terminate în următoarele regiuni de dezvoltare: Centru (-604 locuinţe), Sud-Est (-596), Nord-Vest (-470) şi Bucureşti-Ilfov (-17). Creşteri s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Vest (+622 locuinţe), Nord-Est (+258), Sud-Muntenia (+157) şi Sud-Vest Oltenia (+33).

Locuinţe terminate pe medii de rezidenţă şi surse de finanţare, în trimestrul I 2021 faţă de trimestrul I 2020
















Locuinţe terminate pe regiuni de dezvoltare













Locuinţe terminate (număr)Structură (%)


trim. I 2020trim. I 2021trim. I 2021 față de trim.I 2020 (+/-)trim. I 2020trim. I 2021








TOTAL1491914302-617100100

Nord-Est108013382587,29,4

Sud-Est16621066-59611,27,4

Sud-Muntenia98911461576,68,0

Sud-Vest Oltenia617650334,24,5

Vest139420166229,314,1

Nord-Vest25972127-47017,414,9

Centru26862082-60418,014,6

Bucureşti-Ilfov38943877-1726,127,1

Informaţii suplimentare:

Locuinţele terminate sunt locuinţele ridicate în cursul perioadei de referinţă, ale căror elemente, inclusiv fundaţia, s-au construit pentru prima dată şi la care s-au finalizat toate lucrările prevăzute în documentaţia tehnică şi au fost recepţionate de beneficiar.

- PUBLICITATE -

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WWW