Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Micii fermieri și societatea civilă europeană cer reducerea chimicalelor în agricultură
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Agricultură

Micii fermieri și societatea civilă europeană cer reducerea chimicalelor în agricultură

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 7 decembrie 2022
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Pe 6 decembrie, a avut loc o conferință de presă la nivel european, organizată de asociații de mici fermieri, apicultori, cercetători și ONG-uri din mai multe țări europene, pentru a trage un semnal de alarmă asupra importanței reducerii imediate a pesticidelor în UE.

Printre organizatori s-au numărat Asociația Eco Ruralis, Federația Apicultorilor ROMAPIS, IFOAM Organics Europe, Inițiativa Cetățenească Europeană “Salvați Fermierii și Albinele” și Global 2000.

Comisia Europeană plănuiește reducerea la jumătate a pesticidelor prin noul Regulament SUR – pentru Folosirea Responsabilă a Chimicalelor, numite “Produse de Protecție a Plantelor” (Sustainable Use of Plant Protection Products). Însă această măsură poate fi subminată curând de statele membre UE, cu ocazia reuniunii Consiliului UE de sâmbătă, 10 decembrie, urmată de Consiliul AgriFish în 11 – 12 Decembrie.

Această măsură concretă ar fi primul instrument cu caracter obligatoriu, care vine după două decade de încercări repetate de a reduce chimicalele toxice din agricultură, inclusiv Strategia de la fermă la furculiță asumată de țările UE și dublată de două Inițiative Cetățenești Europene (Salvați Fermierii și Albinele și Interzicerea Glifosatului).

Tragem un semnal de alarmă asupra faptului că anumite state europene ar putea să submineze toate aceste eforturi și negocieri.

Procesele verbale clasificate de la o reuniune a miniștrilor din noiembrie, obținute de organizația Global 2000, arată că 17 din 26 de miniștri doresc evaluarea suplimentară a impactului asupra noului Regulament SUR, inclusiv Austria, Bulgaria, Estonia, Finlanda, Grecia, Ungaria, Irlanda, Italia, Lituania, Luxemburg, Letonia, Malta, Polonia, Portugalia, România, Slovacia și Slovenia. Aceste țări au propus un plan de reevaluare a Regulamentului SUR, căruia i se opun în schimb state ca Germania, Franța, Spania, Croația, Cipru, Belgia și Suedia. Ne așteptăm ca acest plan să fie supus votului în 10 decembrie și va fi nevoie de o majoritate calificată pentru a câștiga votul.

agricultura
Compensații de până la 7.000 EUR pentru fermierii europeni
22 iunie 2020

O întârziere a adoptării finale a Regulamentului SUR ar putea fi prelungită până după următoarele alegeri europarlamentare, context în care SUR ar putea fi definitiv abandonat, confirm unor surse diplomatice de la Bruxelles. Comisia s-a oferit deja să reducă protecțiile pentru grupurile sociale sensibile și habitatele ecologice, pentru a face compromisuri în fața pretențiilor miniștrilor.

Așadar, organizatorii conferinței de presă de ieri, în special micii fermieri și apicultorii, cer României și tuturor statelor europene indecise, să finalizeze procedura de adoptare a Regulamentului SUR, fără a recurge la reevaluări și întârzieri nejustificate.

Ramona Duminicioiu, de la asociația Eco Ruralis, reprezentând peste 17.000 de mici fermieri și țărani din România declară: „România este o țară a fermierilor mici, având peste 4 milioane de oameni activi înagricultură, cu peste 90% din fermieri care lucrează mai puțin de 5 hectare. Suntem siguri că cea mai strictăreglementare posibilă și reducerea drastică a tuturor inputurilor chimice din agricultură este binevenită pentruproducătorii mici și mijlocii, deoarece contribuie la scăderea costurilor de producție, care este esențială încriza actuală. Asta ar contribui și la sănătatea mediului, a consumatorilor și a persoanelor care lucrează sauintră în contact direct cu aceste substanțe toxice. Suntem capabili să producem toate alimentele necesare șialimente chiar mai bune, fără costurile ridicate ale substanțelor chimice.”

“Pentru apicultori și albine situația este clară. Avem nevoie de un mediu sănătos și de biodiversitate, pentru ane putea continua existența. Albinele și alți polenizatori sunt extrem de utili pentru asigurarea productivitățiiagriculturii în general. E momentul ca Ministerul Agriculturii să ne ia în considerare poziția și să susținăRegulamentul SUR. Chiar săptămâna trecută am transmis către MADR faptul că susținem restricționareachimicalelor în România, în contextul unui OUG aflat în dezbatere la nivel național. Viitorul îl reprezintăagricultura agroecologică, nu pesticidele”, declară Constantin Dobrescu, vicepreședinte ROMAPIS.

Arion (Pro Agro): Traderii fac profituri uriașe în România, dar nu plătesc taxe pe măsură
16 august 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Dublă lansare de carte la Târgul Gaudeamus
Articolul următor Lansare de carte și eveniment caritabil: Gabriela Đukanović la Sala Dalles
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Volodimir Zelenski anunță că Ucraina și Emiratele Arabe Unite au convenit să coopereze în materie de apărare
Extern
Fenomenul prosumatorilor nu se oprește în România, instalările au continuat și iarna. Noi recorduri bătute: peste 3.500 MW putere instalată
Energie
Propuneri de măsuri urgente pentru combaterea efectelor scumpirii motorinei in agricultură
Agricultură

RSS Știri Financiare

  • Creștere puternică a numărului de călători pentru aeroporturile din România și în 2026
  • Sphera va deschide anul acesta 8 restaurante KFC, 2 Taco Bell și un Hard Rock Cafe
  • Tranzacțiile pe piața de birouri locală, la cel mai ridicat nivel din ultimii zece ani
  • Rețeaua de apartamente în regim hotelier Rezident, venituri de 1,5 milioane euro în 2025
Agricultură

Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Lacto Agrar de către DN Agrar Group

1 minute
Agricultură

Fermierii bulgari au blocat vămile de la frontiera cu România nemulțumiți de ridicarea restricţiilor privind importurile de cereale ucrainene

3 minute
Agricultură

APIA finalizează campania de primire a cererilor de plată. De luni încep plățile către fermieri

2 minute
Agricultură

Noi măsuri de sprijin cu caracter temporar destinate producătorilor agricoli în scopul gestionării efectelor fenomenului de secetă pedologică din anul 2023, adoptate în Ședința de Guvern

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?