Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Mihai Eminescu și revelația misterului de tip metafizic
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și EducațieOpinii

Mihai Eminescu și revelația misterului de tip metafizic

Mihai Gîndu
Autor
Mihai Gîndu
Publicat 15 ianuarie 2025
Distribuie
Foto: radiomoldova.md

– La 175 de ani de la naștere –

În fiecare an, la 15 ianuarie, sărbătorim aniversarea nașterii marelui poet național, Mihai Eminescu.

Dincolo de nenumăratele manifestări culturale și omagiale menite a-i cinsti memoria (amintim că 2025 a fost declarat ”Anul Mihai Eminescu”), de ce este atât de important să rămânem, și astăzi, conectați cu esența liricii eminesciene?

În primul rând, pentru că a avut calitatea rar întâlnită de a îmbina fiorul liric autentic, versificația măiastră cu cele mai înalte și profunde teme filosofice, ezoterice, transcendentale.

Eminescu a fost un veritabil călător în timp, un spirit într-o misiune. I s-au revelat mistere în această trecere și a imortalizat totul pe hârtie, pentru a ni se revela și nouă, cititorilor săi de peste decenii sau secole.

Opera sa este una a metafizicii și a solitudinii, iar sensurile cele mai profunde încă suntem invitați să le descifrăm.

Totul are un sens ascuns, făcând trimitere la alte universuri și la mistere cosmogonice, în poezia eminesciană.

Zola Jesus, mai straniu decât synth-pop, dar mai ”cuminte” decât darkwave
31 octombrie 2018

”Nu-mi trebuie flamuri/Nu voi sicriu bogat/Ci-mi împletiți un pat/Din tinere ramuri./Și nime-n urma mea/Nu-mi plângă la creștet/Doar toamna glas să dea/Frunzișului veșted” (”Mai am un singur dor”). Aici este vorba mai mult decât despre o simplă modestie, prin care se evită fastul inutil chiar și în momentul trecerii din această lume. Poetul face referire la comuniunea cu natura, pe care o vede ca pe o poartă spre (re)integrarea cosmică.

”Din chaos, Doamne,-am apărut/Și m-aș întoarce-n chaos…/Și din repaos m-am născut,/Mi-e sete de repaos” (O referire vădită la sferele celeste din care a venit pentru a se întrupa pe Pământ apare cu pregnanță în ”Luceafărul”, probabil unul dintre cele mai cunoscute poeme eminesciene. Disputat de teluric și celest, Hyperion, eroul eminescian, se află într-o permanentă luptă cu sine însuși și cu apartenența la cele două lumi).

Imaginea iubitei este un alt prilej pentru poet de a evoca tărâmul celălalt: ”Dar vai, un chip aievea nu ești, astfel de treci/Și umbra ta se pierde în negurile reci/De mă găsesc iar singur cu brațele în jos/În trista amintire a visului frumos…/Zadarnic după umbra ta dulce le întind:/Din valurile vremii nu pot să te cuprind” (Din valurile vremii).

În trecerea prin Purgatoriul terestru, este esențială păstrarea identității eului, a chintesenței spiritului încătușat de materie, trecând prin chinurile existențiale: ”De-al meu propriu vis, mistuit mă vaiet/Pe-al meu propriu rug, mă topesc în flăcări…/Pot să mai renviu luminos din el/Ca Pasărea Phoenix?/Piară-mi ochii turburători din cale/Vino iar în sân, nepăsare tristă/Ca să pot muri liniștit, pe mine/Mie redă-mă!” (Odă – în metru antic).

Manifestările culturale, afectate ponderat de contextul pandemic în 2021
1 septembrie 2022

În ceea ce privește contestările și criticile, mai ales în contextul în care un alt poet de această talie nu a apărut, este suficient să-l cităm tot pe Eminescu, care a dat replica (elegant, nici nu se putea altfel) în poemul ”Criticilor mei”:

- Publicitate -

”Multe flori sunt, dar puține/Rod în lume o să poarte/Toate bat la poarta vieții/Dar se scutur multe moarte”.

”Critici voi, cu flori deșerte/Care roade n-ați adus/E ușor a scrie versuri/Când nimic nu ai de spus”.

Mult mai de folos găsim astăzi, la 175 de ani de la nașterea poetului, o lectură aprofundată a poemelor sale, o interpretare subtilă și un moment de pioasă aducere aminte.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Zborul “Păsării de Foc”
Articolul următor Ziua Culturii la Cluj și Simpozionul ”Avram Iancu în cultura românilor”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Norvegia trimite acasă Brazilia după un meci jucat aproape perfect
Sport
Curtea de Conturi:  Probleme mari la Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc
Actualitate Featured
Trump salută „epoca de aur a Americii”, în discursul de Ziua Independenţei
Extern

RSS Știri Financiare

  • Tendințe actuale în video marketing pe care orice business ar trebui să le implementeze – ce funcționează pe social media în 2026
  • Târgu Mureș, Pitești și Craiova în topul creșterilor de prețuri pe piața rezidențială
  • Electro-Alfa International și SGB-SMIT au investit 20 milioane euro într-o fabrică la Botoșani
  • Platforma socială eYou depășește 100.000 de utilizatori și introduce funcția video
Cultură și Educație

FSLI: Angajații din educație ies în stradă

3 minute
Cultură și Educație

Platforma de auto-publicare digitizArte.ro susține tinerii artiști printr-un program educațional

10 minute
Cultură și Educație

Accenture și Academia de Studii Economice au inaugurat o sală de curs ultramodernă unde studenții vor beneficia de sesiuni de formare valoroase

3 minute
Cultură și Educație

Contribuția tinerilor poeți clujeni avangardiști la ridicarea statuii lui Avram Iancu din Cluj-Napoca, în 1993!

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?