Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Ministrul american de Finanțe, dna Janet Yellen, optimistă privind perspectivele relațiilor SUA cu China
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

Ministrul american de Finanțe, dna Janet Yellen, optimistă privind perspectivele relațiilor SUA cu China

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 9 iulie 2023
Distribuie
Janet Yellen Foto: Federalreserve, Public domain, via Wikimedia Commons

Janet Yellen, ministrul de Finanțe al Statelor Unite, și-a încheiat o vizită la Beijing. Ea a avut drept obiectiv calmarea relațiilor între cele două prime economii ale lumii. Duminică, 9 iulie, la o întâlnire cu presa la ambasada americană din Beijing, Janet Yellen a ținut să releve ”progresele” înregistrate în relațiile cu Beijingul, mai ales în materie de comunicare. Domnia sa s-a aflat în China pentru două zile, timp în care, subliniază corespondentul la Beijing al RFI, a purtat mai bine de zece ore convorbiri cu premierul chinez Li Qiang, cu vicepremierul He Lifeng și cu ministrul chinez de Finanțe Liu Kun. Au fost convorbiri, potrivit dnei Yellen, ”directe, substanțiale și productive”, recunoscând că au existat multe subiecte de abordat și nu au lipsit nici neînțelegeri.

”Statele Unite și China”, a declarat Janet Yellen citată de RFI, ”au dezacorduri importante, dar președintele Biden și eu, personal, nu vedem relația dintre Statele Unite și China în cadrul unui conflict între mari puteri. Noi considerăm că lumea este destul de mare pentru ambele țări”. Este de remarcat faptul că, în timp ce unii responsabili politici americani se pronunță pentru un decuplaj între cele două economii, Janet Yellen a repetat că o astfel de evoluție ar fi ”dezastruoasă pentru cele două economii, ca și pentru stabilitatea în lume”, reamintind că cele două superputeri reprezintă, doar ele, 40% din economia mondială și că diversificarea lanțurilor de aprovizionare în sectoare considerate riscante pentru securitatea națională a Statelor Unite ar permite evitarea tensiunilor. ”Global”, a mai spus ministrul american, ”eu cred că am făcut progrese”, insistând asupra necesității unei ”concurențe sănătoase, care să fie în profitul nostru și al întregii lumi”.

Un dezgheț ce va continua

Acest dezgheț declanșat la Beijing, a mai spus dna Yellen, va trebui continuat. ”Nicio vizită nu poate soluționa toate problemele într-o singură noapte, dar mă aștept ca această vizită a mea să ajute la construirea unui canal de comunicare rezilient și productiv”. De relevat că vizita ministrului american de Finanțe a fost precedată de cea a lui Antony Blinken, Secretarul de stat al SUA, de luna trecută. Este, subliniază comentatorul RFI, un dezgheț, sau în tot cazul un efort al celor doi diplomați ce poate conduce la o întâlnire Joe Biden-Xi Jinping, cu prilejul unui nou summit G20, din luna septembrie, la New Delhi, sau la reuniunea APEC (Asia- Pacific Economic Cooperation), din luna noiembrie, la San Francisco.


Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Piano nobile – O nuntire elevată a creației
Articolul următor Moscova consideră livrarea noilor arme americane Ucrainei drept o ”dovadă de slăbiciune”
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Marocul obține un punct în fața unei ”Seleçao” care a dezamăgit
Sport
Statele Unite afirmă că au doborât drone iraniene
Extern
Șansa României de a transforma finanțarea în capacitate industrială: apărarea ca motor economic
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Costul ascuns al șabloanelor web: De ce afacerile care scalează aleg site-uri web și platforme complet customizate
  • Turiștii străini au cheltuit peste 5 miliarde de euro în România anul trecut
  • Cifră de afaceri record pentru Olympus Foods în 2025, peste 1 miliard de lei
  • Clienții pot să devină acționari la Dristor Kebap. Compania vizează 5 milioane de euro
Extern

Donald Trump amenință Iranul cu un «atac nimicitor»

1 minute
Extern

Dezacord între țările europene în privința plafonării prețului gazelor naturale

2 minute
Asigurări

44 de ani de la cutremurul din 1977-Doar 20% dintre locuințe sunt asigurate

4 minute
Extern

SUA vor reduce forțele din Bulgaria, Ungaria și Slovacia începând de luna viitoare

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?