Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Parchetul European anchetează achiziția microbuzelor electrice școlare finanțate prin PNRR
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateTransporturi

Parchetul European anchetează achiziția microbuzelor electrice școlare finanțate prin PNRR

Daniela Moise
Autor
Daniela Moise
Publicat 14 aprilie 2026
Distribuie

Parchetul European (EPPO) a confirmat oficial începerea unei investigații privind achiziția microbuzelor electrice școlare prin PNRR. Anunțul a fost făcut luni, 13 aprilie, de ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, care a sesizat instituția după ce controalele au confirmat suspiciunile de supraevaluare apărute inițial în presă.

„Toți vinovații să plătească”

Ministrul a subliniat că ministerul pe care îl conduce a pus la dispoziția procurorilor europeni toate documentele necesare și așteaptă o soluționare rapidă a cazului pentru a proteja integritatea fondurilor din Planul Național de Redresare și Reziliență.

„Am primit, din partea Parchetului European, confirmarea oficială că a început investigația în cazul achiziției microbuzelor electrice școlare prin PNRR, pe baza sesizării pe care am făcut-o. Sper ca ancheta să se desfășoare cât mai rapid și, dacă se dovedește că legea a fost încălcată, toți vinovații să plătească”, a scris Dragoș Pîslaru pe Facebook.

De la dezvăluiri în presă la sesizarea EPPO

Întregul scandal a izbucnit în august 2025, când informații apărute în spațiul public indicau faptul că achizițiile de microbuze electrice pentru elevi ar fi fost făcute la prețuri mult peste media pieței. Reacția ministerului a fost imediată, Dragoș Pîslaru anunțând trimiterea Corpului de Control pentru a verifica documentațiile.

Rezultatele verificărilor, prezentate oficial în decembrie 2025, au confirmat anomalii majore. Deși proiectul viza sprijinirea comunităților rurale, implementarea descentralizată a permis diferențe de preț șocante.

„Am luat aceste măsuri ca urmare a constatării mai multor disfuncționalități care ridică semne de întrebare cu privire la modul în care au fost utilizați banii europeni. (…) Ofertele de preț nu sunt fundamentate și generează un potențial prejudiciu bugetar, reprezentând un indiciu de achiziție ineficientă sau neconformă”, declara Pîslaru la momentul sesizării instituțiilor competente.

- Publicitate -

Microbuze identice, prețuri de trei ori mai mari

Anomalia centrală a dosarului constă în valorile de achiziție pentru vehicule similare (capacitate 16+1 locuri), care au variat enorm între județe.

„Au fost identificate situații în care același tip de microbuz electric a fost achiziționat la valori semnificativ variabile — între un minim de 99.000 și un maxim de 263.000 de euro per unitate, fără modificări tehnice care să justifice diferențele”, a explicat ministrul. Această situație a condus la suspiciuni grave de înțelegere de tip cartel între firmele furnizoare.

Pe lângă prețurile „umflate”, ancheta vizează și neconcordanțe în listele localităților beneficiare, unde localități care au primit microbuze nu corespundeau cu cele aprobate inițial în cererea de finanțare. Dosarul este acum instrumentat de Parchetul European, alături de DLAF și Consiliul Concurenței.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior 209 milioane lei – despăgubiri achitate pentru refacerea locuințelor asigurate
Articolul următor Piața asigurărilor din România a ajuns la un volum al primelor brute subscrise de 25,8 miliarde lei în 2025
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Valori românești reprezentate cu succes la nivel internațional: violonista Diana Jipa și pianistul Ștefan Doniga au susținut un turneu dedicat lui George Enescu în patru orașe din China
Cultură și Educație
Dronă detectată în zona Târgu Bujor – Matca
Actualitate
Consiliul Concurenţei analizează preluarea de către Greenchem Romania SRL a unor active ale Inovator Smart Choice SRL, STD EST Logistic SRL și AD Complex Logis SRL
Companii

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Actualitate

RO-Alert pentru populaţia din nordul judeţului Tulcea, după noi atacuri cu drone în Ucraina

2 minute
Transporturi

Gestiunea transportului public, reglementată oficial

3 minute
Actualitate

MAE cere cetăţenilor români să evite călătoriile pe teritoriul Federaţiei Ruse

2 minute
Actualitate

Peste 20.000 de profesori protestează în fața Palatului Cotroceni: „Ghinion, nu cedăm!”, „Ciucă și Ciolacu, hai cu noi să vă dați Bacul!”

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?