Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Parlamentul a tras „frâna de mână” transporturilor românești
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Transporturi

Parlamentul a tras „frâna de mână” transporturilor românești

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 3 martie 2022
Distribuie
foto: inginerie.ulbsibiu.ro

Distrugerea capitalului autohton din transporturi s-a desăvârșit ieri in Camera Deputaților în cadrul dezbaterii comune a proiectului de „Lege pentru anularea unor obligații fiscale și pentru modificarea unor acte normative” (Plx. 583/2021) de către Comisia pentru buget, finanţe şi bănci, respectiv Comisia pentru muncă și protecție socială.

În marea lor „înțelepciune”, cele două comisii au demontat întreaga construcție legislativă pentru care patronatele din transporturi au manifestat public în toamna anului trecut, limitând valoarea diurnei acordate la maximum 3 salarii lunare de bază, cumulate.

În timp ce Bulgaria a crescut valoarea diurnelor acordate angajaților din transporturi, pentru a rămâne competitivi la nivel european, noi ne sabotăm și călcăm în picioare bruma de capital autohton în condițiile unei impozitări excesive a muncii.

În loc să scadă presiunea impozitelor pe piața muncii, eliminând discrepanțele în raport cu indemnizațiile din sectorul public, parlamentarii celor două comisii au trimis transporturile românești la coșul istoriei.

În noul context legal, încadrarea în plafoanele stabilite în mod inconștient și lipsit de transparență, de cele două comisii, este imposibil de realizat pe fondul exploziei prețurilor la carburanți, energie, piese auto și a tarifelor RCA.

- Publicitate -

Industria românească de transport a fost condamnată la distrugere de către propriii parlamentari, cu largul concurs al Ministerului Transporturilor, care nu a mișcat nici măcar un deget în aceste comisii, contrar promisiunilor făcute de ministrul în funcție.

Ultima șansă mai poate să o acorde votul final în plen, însă este greu de presupus că parlamentarii noștri se vor trezi din ”somnul de veci” și vor elimina amendamentele votate în cele două comisii.

După doi ani de așteptări, promisiuni și discuții, comisii și comitete, ne luăm adio definitiv  de la transporturile românești și predăm ștacheta unor state ce înțeleg să își susțină sectoarele competitive.

În mod normal, impactul unei astfel de măsuri ar trebui să fie preluat de tarifele finale aplicate de transportatori, lucru imposibil deoarece o astfel de abordare îi poate scoate instant din piață.

Toate acestea în timp ce transportatorii români sunt în prima linie pentru ajutorarea celor fugiți din calea războiului. (Biroul de presă F.O.R.T.).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANPC câștigă definitiv, în instanță, în fața Raiffeisen Bank, care trebuie să revizuiască dobânzile unor contracte de credit
Articolul următor Ursula von der Leyen: Ne pregătim de represalii din partea Rusiei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Statistica oficială confirmă declinul demografic: Până în anul 2080, populația rezidentă a României se va reduce la 15,6 milioane de persoane
Actualitate Featured
 Managerii au devenit mai optimiști
Economie
Nicușor Dan anunță o nouă rundă de consultări pentru desemnarea premierului
Politic

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • București, Budapesta sau Varșovia. Unde este mai rentabil să îți cumperi o locuință
  • Global Vision cumpără două clădiri de birouri din București, fost sediu Alpha Bank
  • Sistemul IZI de returnare cu sacul colectează 1 milion de ambalaje SGR lunar
  • IKEA deschide al șaselea studio de planificare și comandă din România la Iași
Transporturi

COTAR – petiție pentru respectarea legii și sancționarea celor care încalcă legea

6 minute
metrou
Transporturi

Judecătoria obligă Metrorex să reia furnizarea utilităților pentru comerciați

1 minute
Transporturi

O nouă locomotivă electrică modernizată la RELOC Craiova a efectuat cu succes proba de performanță

3 minute
transport
Advertorial

3 motive pentru care să apelezi la o casă de expediții pentru afacerea ta

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?