Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Patria Credit IFN dezvoltă susținerea fermelor mici din România, datorită sprijinului acordat de InvestEU
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

Patria Credit IFN dezvoltă susținerea fermelor mici din România, datorită sprijinului acordat de InvestEU

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 iulie 2023
Distribuie
Foto: patriacredit.ro

Finanțarea va consolida baza de capital a Patria Credit, care va sprijini creșterea activității acesteia – acordarea de împrumuturi micilor fermieri din România, care au adesea dificultăți în accesarea creditelor tradiționale

Fondul European de Investiții (FEI) a semnat un acord de împrumut subordonat în valoare de 15 milioane lei (3 milioane EUR) cu Patria Credit IFN, parte a grupului Patria Bank, într-o tranzacție susținută de InvestEU, instrumentul de finanțare menit să genereze investiții suplimentare în valoare de peste 372 de miliarde EUR până în 2027, în sprijinul priorităților politice ale Uniunii Europene. Operațiunea va permite Patria Credit să își extindă în continuare operațiunile, în ceea ce privește numărul de clienți și dimensiunea portofoliului, în special în domeniul microfermelor cu acces limitat la credite tradiționale.

În același timp, împrumutul pe 10 ani are ca scop îmbunătățirea capacității Patria Credit IFN de a atrage resurse suplimentare de finanțare externă. Acest împrumut subordonat este acordat în cadrul produsului InvestEU Investiții pentru consolidarea capacităților.

Această tranzacție prelungește parteneriatul de succes dintre FEI și Patria Credit, care a început în urmă cu 11 ani, prin diverse instrumente de sprijin, datorită cărora Patria Credit a acordat împrumuturi care beneficiază de o garanție UE pentru microîntreprinderi, în special în zonele rurale, îmbunătățind astfel accesul la finanțare pentru acești antreprenori. Până în prezent peste 4200 de credite au ajuns în afacerile locale prin cadrul programelor EaSI și InvestEU, un echivalent de peste 129 de milioane de lei.

Marjut Falkstedt, directorul executiv al FEI, a declarat: „Instrumentele de consolidare a capacităților s-au dovedit a fi un instrument foarte util, punând în legătură instituțiile europene cu partenerii locali pentru a face mai ușor de accesat finanțarea pentru cei mai mici actori din economie. De aceea, prin intermediul programului InvestEU, suntem bucuroși să ne unim din nou forțele cu Patria Credit, pentru a le consolida baza de capital și, în cele din urmă, pentru a genera un nou sprijin pentru fermierii și legumicultorii români în vremuri dificile.”

- Publicitate -

“Acest nou împrumut înseamnă foarte mult pentru noi. Pe de o parte, dovedește încrederea pe care FEI ne-o acordă, pe de altă parte, atestă creșterea noastră susținută din ultimii ani și dedicarea față de microfinanțarea rurala din România. În cei peste 19 ani de experiență alături de antreprenorii din mediul rural, și nu numai, am învățat că incluziunea financiară este unul dintre pașii importanți pentru dezvoltarea economiei. Parteneriatul cu FEI este unul strategic și ne ajută să ne dezvoltăm și sa continuăm misiunea de îmbunătățire a nivelului incluziunii financiare în România.”, a declarat Raluca Andreica, Director General Patria Credit.

Patria Credit IFN a înregistrat în 2022 un profit net de 1,55 milioane de euro și a raportat o creștere a portofoliului cu +22%, la o valoare de 32,5 milioane de euro. IFN-ul este cel mai mare finanțator al fermelor mici, sub 10 ha, din mediul rural, iar peste 79% dintre micro creditele acordate de aceasta sunt oferite cu garanție europeană InvestEU, prin parteneriatul strategic cu Fondul European de Investiții și programele EaSI și InvestEU. Sprijinul afacerilor micilor fermieri este demonstrat și de profilul portofoliului de clienți, care provin preponderent din marile bazine legumicole și accesează credite pentru susţinerea investiţiilor în agricultură.

Planurile de dezvoltare pentru 2023 ale Patria Credit includ continuarea creșterii susținute, cu menținerea grupului țintă tradițional de clienți, inclusiv extinderea către alte zone geografice cu deficit de servicii bancare ale țării.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Mai mult de o jumătate de milion de români sunt protejați de o asigurare voluntară de sănătate
Articolul următor Un centru internațional pentru anchetarea crimelor agresiunii din Ucraina a fost înființat la Haga
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Dunărea pune frână transportului naval. Navele circulă și pe jumătate goale din cauza nivelului scăzut al apei
Actualitate Transporturi
Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii din Spania de către Airbus Atlantic
Companii
Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 3 pentru titlurile de stat emise în cadrul Programului Fidelis al Ministerului Finanțelor
Economie

RSS Știri Financiare

  • Finalizarea proiectului „Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare a Aeroportului Satu Mare prin îmbunătățirea condițiilor de siguranță aeroportuară”
  • Gigantul canadian Couche-Tard va prelua proprietarul magazinelor Froo într-o tranzacție de 8,7 miliarde dolari
  • Deficitul bugetar nu se reduce prin ,,uciderea” companiilor private
  • Baze de date firme: cum găsești clienți noi pentru vânzări
Finanțe și Bănci

Dorel Duţă, președintele UNSICAR, un nou mandat în Colegiul de Coordonare al SAL-Fin

2 minute
Finanțe și Bănci

Cum se va face poprirea electronică pe conturile datornicilor

6 minute
FotoCongres1
Finanțe și Bănci

Auditorii financiari români, în centrul transformării digitale

8 minute
Dan Armeanu Vicepresedinte ASF
Finanțe și Bănci

Dan Armeanu (ASF): Activele sistemului de pensii private au depășit 14 miliarde de euro

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?