Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Peste 1500 de români au primit finanțare prin Programul Electric Up
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Peste 1500 de români au primit finanțare prin Programul Electric Up

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 4 decembrie 2023
Distribuie
Foto: energie.gov.ro

Sebastian Burduja, ministrul Energiei, a anunțat încheierea etapei de implementare a proiectelor finanțate prin Programul Electric Up. Peste 1500 de beneficiari au fost deja plătiți, iar valoarea contractelor se ridică la aproape 480 milioane lei

Ministerul Energiei menționează, în atenția beneficiarilor Programului de finanțare Electric Up, că a fost încheiată etapa de implementare a proiectelor. Din totalul de 1839 de contracte de finanțare au fost implementate peste 1500 de proiecte cu o valoare totală de aproape 480  milioane lei.

„În ultimele 3 luni de zile am accelerat procesul de implementare a proiectelor și de finanțare a contractelor depuse în cadrul  Electric Up. S-au depus eforturi susținute din partea echipei Ministerului Energiei pentru a putea definitiva dosarele de decont. Am lucrat împreună inclusiv în weekenduri pe acest program, dar iată că se văd și rezultatele. Din totalul de 1839 contracte de finanțare, au fost implementate peste 1500 proiecte cu o valoare totală de aproape 480 milioane lei. Lista proiectelor plătite în baza cererilor și a dosarelor de decont depuse va fi publică pe site-ul ministerului în zilele următoare,” a transmis ministrul Sebastian Burduja.

Următoarea etapă a proiectului este cea de monitorizare și în acest sens atragem atenția beneficiarilor să asigure funcționarea tuturor echipamentelor instalate la parametri tehnici asumați prin proiect și să răspundă obligațiilor contractuale prevăzute în această etapă. În alte condiții autoritatea va aplica măsuri de recuperare a finanțării.

La începutul anului viitor se lansează apelul Electric UP 2

„Deja pregătim programul Electric Up 2, pe care îl vom demara la începutul anului viitor. Vom mări capacitatea instalată și vom îmbunătăți substanțial condițiile de finanțare, venind în sprijinul nevoilor operatorilor economici”, a mai anunțat ministrul Sebastian Burduja.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministrul Muncii: ”Astăzi este ziua acelor oameni care ne arată ce înseamnă să fii cu adevărat puternic!”
Articolul următor AVE și BRIO lucrează la dezvoltarea unui test național de evaluare a alfabetizării matematice a elevilor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Federația Patronatelor din Turismul Românesc, FPTR, anunță lansarea celei de-a 48-a ediții a programului social „Litoralul pentru Toți”
Turism
net whatsapp
O vulnerabilitate WhatsApp ar putea permite exploatarea funcției Instagram Reels pentru deschiderea de URL-uri suspecte
IT
Hackeri nord-coreeni distribuie malware Android prin platforme de jocuri
IT

RSS Știri Financiare

  • Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București
  • DS Smith investește peste 14 milioane de euro în fabricile de ambalaje din România
  • Mobidea mizează pe comerțul online și livrarea rapidă pentru a câștiga clienți în fața marilor lanțuri de mobilier
  • Declin în primul trimestru pentru turismul românesc. Crește numărul de turiști străini
Energie

CEO decide în câteva zile dacă va asigura agent termic la iarnă în Craiova

5 minute
Energie

Producția de energie electrică a României a scăzut masiv în prima jumătate de an

4 minute
Energie

Ministerul Energiei a demarat proiectul hidrocentralei cu acumulare prin pompaj Tarnița – Lăpuștești

3 minute
Energie

Cseke Attila: Investițiile în infrastructura de termoficare se pot reflecta și în cuantumul facturilor la energie ale românilor

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?