Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Peste 200 de personalități din țară și diaspora vor fi împreună la Summitul Repatriot
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Peste 200 de personalități din țară și diaspora vor fi împreună la Summitul Repatriot

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 1 octombrie 2024
Distribuie

Repatriot Summit 2024, cel mai important eveniment anual dedicat  românilor din afara granițelor va începe pe 3 octombrie la București la Palatul Parlamentului și va continua la Hotelul Orizont din Predeal până pe 6 octombrie.

Conform formatului consacrat de cele 8 ediții precedente, evenimentul va aduce împreună 100 dintre oamenii de afaceri şi manageri români din străinătate cu peste 100 dintre oamenii de afaceri şi manageri de succes din România. Discuțiile vor fi orientate către găsirea soluțiilor pentru o conectare mai bună a românilor de pretutindeni cu țara, pe fructificarea unor oportunități de afaceri în România și în lume. Sunt abordate tematici complexe privind înalta tehnologie, inteligența artificială, dezvoltarea infrastrastructurii și energia pe lângă educație, sănătate și promovarea turismului românesc prin prisma țesăturii de încredere dintre comunitățile din țară și cele din diaspora.

“De aproape 10 ani, inițiativa noastră voluntară a determinat conexiuni de valoare cu români extraordinari din toată lumea, acțiunile și mesajele noastre generând încredere și proiecte concrete în mai multe domenii, demonstrând prin fapte cât de intens “Credem în România”. Dacă 10% dintre românii plecați ar reveni în țară, România ar fi tigrul Europei cel puțin următorii 10 ani și asta ar ajuta foarte mult atât companiile din România cât și nivelul de trai al tuturor românilor. ” a declarat Marius Bostan, antreprenor în serie, membru Romanian Business Leaders și inițiator al Repatriot

Summitul va începe joi, 3 octombrie, ora 12.30,  la Palatul Parlamentului, prin celebrarea unei noi serii de 100 de români remarcabili din afara granițelor la Gala “Top 100 Români de Pretutindeni”, ediția a VII-a. Vor fi 10 categorii și astfel, cu această ediție, Repatriot reușește să omagieze 700 de români pe care orice țară i-ar dori aproape. La activitățile de la Palatul Parlamentului vor fi prezenți reprezentanți ai Președinției României, Parlamentului și Guvernului.

“Oameni curajoși, cu spirit de inițiativă au plecat în țări diverse fără nici un sprijin și apoi au devenit antreprenori, profesioniști apreciați în țările de adopție. Sunt ambasadorii noștri, indiferent de opțiuni politice, ei țin cu țara, trimit bani, aduc expertiză și o atitudine civică sănătoasă, nu-și pierd încrederea în România.” a declarat Lucian Rotar, antreprenor cu investiții în Franța și România.

Agenda publică a Summitului Repatriot 2024 poate fi găsită aici: https://www.repatriot.ro/repatriot-summit-2024/agenda/

Menționăm că înainte, în timpul și după finalizarea agendei publice se vor desfășura evenimente publice și private în marja Summitului Repatriot.

Pentru prima dată, în acest an are loc și premierea unor companii performante în cadrul  Romania Performance Excellence Program, o inițiativă venită din nevoia de a crește competitivitatea organizațiilor românești și soluția dată de un profesor român din Statele Unite în urma Summitului Repatriot din 2018 de la Alba Iulia.

“România are multă valoare rămasă nedescoperită! Excelența în management și preocuparea pentru performanța continuă în organizații ar valorifica mult mai bine resursele existente. Pornind de la o discuție informală, ne-am propus să urmărim și să studiem programul Baldrige din Statele Unite, singurul premiu de excelență sub egida Președinției Statelor Unite. Astfel, după criza generată de pandemie, am reușit să inițiem un proiect pilot împreună cu Repatriot și Fundația Națională a Tinerilor Manageri (https://fntm.ro/romanian-performance-excellence-program-inspirat-de-malcolm-baldrige-national-quality-award/) , și să avem primele serii de cursanți,  iar acum să avem prima Gală de premiere a unor campioni, pe 3 Octombrie la Parlamentul României,” a declarat Andrei Ghenciu (https://www.repatriot.ro/andrei-ghenciu/) , profesor la University of Wisconsin Stout, singura universitate care a câștigat prestigiosul premiu de două ori în Statele Unite.

Cu această ocazie, Repatriot va recunoaște performanța persoanelor și organizațiilor care au excelat în cadrul Romanian Performance Excellence Program, o inițiativă specială care contribuie la ridicarea competitivității.

În următoarele 3 zile, Predealul va deveni gazda Summitului și sunt deja programate activități la Hotel Orizont, în Poiana Secuilor și în Pasul Predeal, într-un program special în care participanții vor interacționa pentru a genera noi proiecte de afaceri și vor consolida strategia comunității pentru următorii ani.

Oriunde în lume i-a purtat destinul, azi ei sunt realizați și aflați în etape stabile ale vieții lor, iar mulți dintre ei sunt dornici să-și folosească experiența dobândită pentru a se implica în dezvoltarea viitorului și creșterea bunăstării țării natale. Astăzi, mai mult ca oricând, societatea românească are nevoie să concentreze toate resursele umane capabile să-i influențeze parcursul în bine.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Romgaz a emis cu succes obligațiuni internaționale de 500 de milioane de euro. Cererea din partea investitorilor a fost de 12 ori mai mare
Articolul următor La 100 de ani de la Declarația Drepturilor Copilului – În România, 1 copil din 5 de vârstă școlară nu merge la școală, foamea și sărăcia scad performanțele
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ilie Bolojan cere verificări urgente în sistemul de justiție după dezvăluirile Recorder: „Lucrurile par grave”
Politic
Antifrauda ANAF, măsuri dure în transportul alternativ ilegal: Amenzi de 3,1 milioane lei și  peste 12.000 de autoturisme suspendate
Featured Fiscalitate
Raportul despre utilizarea Copilot Microsoft, în 2025 – o cale către interacțiunea om-AI
IT

RSS Știri Financiare

  • Cât plătesc anual pentru spațiile de birouri cele mai mari companii din România
  • Flip.ro a plătit peste 100 milioane de euro vânzătorilor de dispozitive
  • Compania spaniolă de insurtech Heymondo intră pe piața locală
  • Investiții de 3 milioane de euro pentru City Grill pe parcursul anului 2025

Citește și

Actualitate

Peste 2 milioane de lei amenzi, aplicate de ANPC comercianților de jucării din România, înaintea sărbătorilor de iarnă

7 minute
Actualitate

CNAIR a desemnat câștigătorul pentru proiectarea și execuția legăturii dintre Oradea și A3

1 minute
Actualitate

ANAR a definitivat analiza soluției tehnice pentru desalinizarea localităților din județul Mureș afectate de inundațiile din zona Salinei Praid

4 minute
Actualitate

Caricatura zilei

favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?