Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Piața de Inteligență Artificială din România ar putea atinge 1,4 – 1,7 miliarde euro până în 2031
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
IT

Piața de Inteligență Artificială din România ar putea atinge 1,4 – 1,7 miliarde euro până în 2031

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 2 iunie 2026
Distribuie
Foto: magnific.com

Agenții AI devin noul motor de creștere, cu potențial de 270 milioane euro în 5 ani

Studiu realizat de AI Board (aiboard.ro), bazat pe date Eurostat, IDC și ANIS

Piața de inteligență artificială (AI) din România intră într-o fază de expansiune accelerată, cu o valoare estimată la aproximativ 515 milioane euro în 2026 și un potențial de a ajunge la 1,75 miliarde euro până în 2031, potrivit studiului realizat de AI Board, bazat pe date Eurostat, IDC, ANIS și pe modele de estimare ancorate în structura și consumul de AI ale companiilor active din România.
În perioada 2026–2031, piața ar putea înregistra o rată medie anuală de creștere de aproximativ 26%, peste ritmul estimat al pieței IT&C în ansamblu (10–12%). Evoluția sugerează o trecere a AI din zona de adopție timpurie către o infrastructură critică de competitivitate pentru companiile românești.

De la inițiative-pilot la bugete recurente

În ultimii ani, AI a trecut de la statutul de experiment tehnologic la componentă recurentă în bugetele companiilor. Datele Eurostat arată că, în 2025, doar 5,2% dintre companiile din România utilizau tehnologii AI, față de 20,0% la nivelul Uniunii Europene, ceea ce indică atât decalajul de adopție, cât și potențialul de recuperare rapidă.

Două valuri tehnologice: AI generativ și agenți AI

Segmentul AI generativ rămâne dominant în faza curentă, cu o valoare estimată la 165 milioane EUR în 2026 și un potențial de aproximativ 440 milioane EUR în 2031. Agenții AI reprezintă segmentul cu cea mai rapidă expansiune — sisteme capabile să execute fluxuri operaționale complexe cu intervenție umană minimă — cu un potențial de aproximativ 270 milioane EUR până în 2031.

Sectorul public: potențial mare, execuție dependentă

AI ar putea contribui cu aproximativ 130 milioane EUR până în 2031 în sectorul public. Proiectele de digitalizare finanțate prin PNRR pot accelera adopția, însă ritmul de implementare va depinde de capacitatea administrativă și de absorbția fondurilor disponibile.

România, ca hub regional de AI

România dispune de avantaje structurale relevante: o bază de peste 150.000 de profesioniști IT, centre de dezvoltare ale unor companii globale și un precedent antreprenorial validat internațional prin UiPath.
„România pornește de la un nivel de adopție încă redus, dar tocmai acest decalaj creează un potențial de creștere foarte mare în următorii ani. Vedem deja cum AI generativ a intrat în bugetele companiilor, iar următorul val va fi dat de agenții AI, care pot schimba modul în care sunt organizate procesele operaționale”, a declarat Cristian Bîsa, senior consultant AI Board.



Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANUNȚ PRIVIND SELECȚIA CANDIDATULUI PENTRU UN POST DE MEMBRU ÎN CONSILIUL DE ADMINISTRAȚIE – PROFIL AUDITOR FINANCIAR – AL SOCIETĂȚII INTERTRANS SRL
Articolul următor Rusia amenință cu represalii după expulzarea consulului de la Constanța. Diplomatul a părăsit deja România
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Israelul și Hezbollah acceptă planul SUA, însă atacurile nu s-au oprit complet
Extern
Cărți chinezești de calitate și activități culturale vor fi prezentate la cea de-a 19-a ediție a Târgului Internațional de Carte de la București
Actualitate Cultură și Educație
AI-ul, între ,,sperietoare” și ,,colaborator”
Featured IT Opinii

RSS Știri Financiare

  • Prima achiziție de airsoft: cum alegi inteligent și ce îți oferă cel mai bun raport calitate-experiență
  • Cum poți reduce factura la electricitate cu sisteme de stocare a energiei
  • Imperiul Grifid de pe litoralul bulgăresc. Opt hoteluri ultra all inclusive
  • De ce execuția face diferența în proiectele industriale complexe?
IT

Kaspersky avertizează că escrocii profită de interesul călătorilor pentru World Cup 2026

5 minute
HR

92% dintre români susțin flexibilitatea muncii prin platforme digitale

4 minute
IT

De la începutul pandemiei, 21.000 de gospodării au fost conectate la rețeaua fixă de internet Vodafone

7 minute
cumparaturi online
IT

Cum plătești online cu cardul

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?