Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Polonia a refuzat oficialii americani care au cerut dislocarea unei baterii Patriot în Orient
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Polonia a refuzat oficialii americani care au cerut dislocarea unei baterii Patriot în Orient

Magda Dragu
Autor
Magda Dragu
Publicat 31 martie 2026
Distribuie

Polonia nu va trimite sistemele sale de apărare aeriană Patriot în Orientul Mijlociu, a declarat ministrul polonez al apărării, în urma unor informații apărute în presă potrivit cărora Washingtonul dorea să le utilizeze în războiul său împotriva Iranului.

Cotidianul polonez Rzeczpospolita a relatat marți că Statele Unite au sondat în mod informal Varșovia cu privire la desfășurarea uneia dintre bateriile sale Patriot în Orientul Mijlociu, unde forțele americane se află într-un conflict din ce în ce mai intens cu Iranul. La scurt timp după publicarea articolului, Władysław Kosiniak-Kamysz a respins aceste afirmații, postând pe X: „Bateriile noastre Patriot și armamentul lor sunt folosite pentru a proteja spațiul aerian polonez și flancul estic al NATO. „Nimic nu se schimbă în această privință și nu intenționăm să le mutăm nicăieri!

„Securitatea Poloniei este o prioritate absolută”

„Aliații noștri știu foarte bine și înțeleg cât de importante sunt sarcinile pe care le avem aici.” „Securitatea Poloniei este o prioritate absolută.” Polonia operează două baterii Patriot care au atins capacitatea operațională deplină la sfârșitul anului 2025.

Sistemele Patriot, fabricate în SUA, pot doborî rachete sau aeronave inamice la distanțe de până la 100 km și reprezintă un element esențial al sistemului de apărare polonez și al flancului estic al NATO. Întrebat de Rzeczpospolita dacă Varșovia a fost supusă presiunilor din partea SUA pentru a furniza bateriile, purtătorul de cuvânt al ministrului polonez al Apărării Naționale, Janusz Sejmej, a declarat: „Americanii nu ne exercită niciun fel de presiune în aceste chestiuni.” Prim-ministrul Donald Tusk a declarat anterior că Polonia nu va trimite trupe în Iran.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Premierul Ilie Bolojan, discuții cu oficialii europeni: fondurile UE și reducerea deficitului, priorități majore
Articolul următor Trump atacă aliații: „Mergeți să vă luați propriul petrol” din Strâmtoarea Ormuz
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

CM Fotbal: Ghinion teribil pentru Belgia: Rămasă fără Courtois pe final de meci, primește golul decisiv de la spanioli, care vor juca semifinala cu Franța
Sport
Nou val de phishing exploatează încrederea utilizatorilor în e-mail
IT
Escrocii folosesc oferte false de angajare pentru a compromite conturi Google
IT

RSS Știri Financiare

  • România devine unul dintre cele mai atractive hub-uri industriale din Europa
  • Hercule va deschide cinci noi restaurante. Investiție de aproximativ 4 milioane lei
  • Design interior pentru containerele de birou
  • Piața mașinilor electrice din România, record în iunie. Tesla e lider, BYD câștigă teren
Extern

Oficialii germani acuză Polonia că a sabotat ancheta privind exploziile Nord Stream. Președinții Andrzej Duda și Volodimir Zelenski erau la curent cu planurile de atac

4 minute
Extern

Prezidențialele americane: O nouă „palmă” dată de Curtea Supremă acuzațiilor de fraudă electorală ale lui Donald Trump

2 minute
Extern

Ben Hodges: „Rusia pierde definitiv teren în Ucraina”

2 minute
Extern

Reuniune a miniștrilor europeni de Interne consacrată refugiaților ucraineni

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?