Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: „Preia controlul facturii tale!”. Material informativ ACUE
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

„Preia controlul facturii tale!”. Material informativ ACUE

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 21 octombrie 2022
Distribuie

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

Monitorizarea consumului este cea mai bună metodă de a preveni costuri neprevăzute cu energia.

Întreținerea locuinței, unde este inclus și consumul de electricitate și gaz, reprezintă 9% din coșul de consum al românilor (în 2020, potrivit Eurostat), cu 43% mai puțin decât media din Uniunea Europeană. Probabil din acest motiv, monitorizarea consumului de utilități nu a fost o preocupare importantă pentru consumatori până acum, când energia s-a scumpit extraordinar de mult și inflația a erodat din puterea de cumpărare a multor familii. Spre exemplu, mai puțin de 30% dintre consumatori citesc și transmit indexul de consum la energie electrică și la gaze naturale, acum, când subiectul a devenit unul fierbinte.

Prețul energiei este în continuare plafonat, pentru majoritatea consumatorilor casnici, conform reglementărilor în vigoare. După estimările făcute de ANRE (reglementatorul pieței de energie), vor continua să beneficieze de formule de plafonare peste 8,3 milioane de gospodării. Chiar dacă prețul este plafonat la nivelul din 2020, realitatea este că grija pentru cum vor evolua facturile este una justificată pentru fiecare dintre noi și trebuie să fim mult mai atenți la cât consumăm.

Cum putem să menținem totuși un echilibru și un control al costurilor familiei în aceste condiții?

Primul și cel mai simplu pas este citirea lunară a indexului de consum și transmiterea lui către furnizorul cu care aveți contractul. În acest fel, veți plăti energia consumată efectiv, nu un consum estimat. Cunoașterea propriului consum ajută la evaluarea costurilor, la planificarea lor și, dacă e cazul, la reducerea risipei de energie. Nu se poate observa dacă e ceva în neregulă cu echipamentele din casă, cu contorul sau cu obișnuințele de consum dacă nu avem o măsurătoare. Găsiți detalii despre cum să citiți contorul, în funcție de tipul pe care îl aveți instalat pe site-ul dedicat www.autocitiri.ro

Ce sunt regularizările?

CEO închide grupul care deține recordul național de zile de funcționare fără întrerupere 
14 noiembrie 2024

La  maximum trei luni (în cazul energiei electrice începând din acest an, similar cu gazele naturale), distribuitorul citește contorul și transmite valoarea acestuia către furnizor. Furnizorul compară citirea din teren cu cea a ultimului index estimat și emite regularizarea, aduce la zi plata cu consumul real. În cazul în care ați citit contorul și indexul este la zi, regularizarea nu mai înseamnă costuri în plus.

Situații excepționale

În ultima vreme au fost semnalate câteva situații excepționale, cum sunt facturile cu sume mari de regularizare, mai multe facturi într-o lună sau facturi storno. Iată o sistematizare a cauzelor celor mai comune probleme semnalate.

Lipsa accesului distribuitorului la contor. Nu au fost posibile citirile pe perioade mai lungi de timp, întrucât nu i s-a permis distribuitorului accesul la contorul din casă sau din curte. Sunt, de asemenea, cazuri cu restanțe de citire din perioada pandemiei, când accesul în locuințe a fost limitat. Această situație a fost cea mai comună în cazul facturilor de regularizare cu sume mari din ultima perioadă. Legislația prevede obligația clienților de a asigura accesul reprezentanților operatorilor de distribuție la contor.

Mesajul șefului Dispeceratului Energetic Național din România către Bruxelles: Relaxați politica de închidere planificată a centralelor electrice
4 noiembrie 2022

Modificări legislative (14 în ultimul an) care au impus schimbarea modalităților de facturare și adaptarea sistemelor informatice ale furnizorilor. Există situații în care furnizorul a stornat facturile emise pentru a include noile reglementări și calculul cel mai favorabil clientului, după noile formule publicate, care a trebuit aplicate în termen foarte scurt.

- Publicitate -

Clarificări oficiale întârziate. O parte din furnizori au așteptat clarificări oficiale și au emis, din acest motiv, cu întârziere, facturile pe o anumită lună. Astfel s-au suprapus două perioade de facturare, ceea ce a dus la emiterea a două facturi în interval mai scurt de timp, de obicei, după o perioadă în care nu au mai fost emise facturi.

Căile de soluționare a problemelor apărute

Cea mai bună soluție, dacă aveți dubii privind factura este contactarea furnizorului. Puteți să o faceți online sau telefonic, modalitățile de contact le găsiți în facturi sau pe website-urile furnizorilor. În aceasta perioadă, este posibil ca, urmare a creșterii preocupărilor față de subiect, centrele de contact să fie mai aglomerate. Dacă după dialogul cu furnizorul considerați că situația facturii nu este clarificată, vă puteți adresa ANRE.

Material susținut de ACUE- Federația Companiilor de Utilități din Energiei

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior România, favorită la Miss International
Articolul următor Economia Doljului suferă. A început tăvălugul disponibilizărilor
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Premiul Daphne Caruana Galizia pentru jurnalism – apel la candidaturi
Extern
Ministerul Economiei și… așa mai departe nu a avut niciodată Turismul ca prioritate
Opinii Turism
ANAF Antifraudă a confiscat 4,51 mil. de lei proveniți din comerț neautorizat cu aur
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Apartamentele, motorul creșterilor de prețuri în 2025 pe piața imobiliară europeană
  • AFLĂ ce au în comun cele mai bine îmbrăcate femei din Paris, Milano și New York și nu, nu e geanta!
  • Piața berii a coborât în 2025 la cel mai scăzut nivel din ultimii 20 de ani
  • Veniturile hotelurilor din București, cea mai mare creștere din Europa Centrală și de Est în 2025
Energie

APCE: De ce vor plăti românii și firmele una dintre cele mai scumpe energii din Europa?

6 minute
Energie

Monsson va opera și dispeceriza toate regenerabilele din România ale DTEK, firma celui mai bogat ucrainean

4 minute
Energie

Ce producție de energie își propune CEO pentru anul viitor

3 minute
Energie

ANRE a aprobat noul cadru organizat de contractare a energiei electrice de către clienţii finali mari

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?