Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Premieră: A fost inaugurat primul parc fotovoltaic plutitor cu panouri verticale din lume
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Premieră: A fost inaugurat primul parc fotovoltaic plutitor cu panouri verticale din lume

Mihai Nicuț
Autor
Mihai Nicuț
Publicat 20 octombrie 2025
Distribuie

Centrala solară plutitoare, cu panouri montate vertical, este amplasată pe lacului artificial Jais, creat prin extracția de pietriș, în Bavaria, sudul Germaniei. Cu o putere maximă de 1,87 MW, instalația este estimată să producă aproximativ 2 GWh de electricitate anual.

Tehnologia, denumită SKipp de către Sinn Power, este concepută pentru corpuri de apă artificiale cu o adâncime de peste 1,6 metri, precum lacurile rezultate din exploatarea carierelor. Sistemele solare plutitoare pe ape artificiale permit producerea suplimentară de energie solară fără a ocupa terenuri.

Pe lacul Jais, panourile solare sunt montate vertical, orientate est–vest, cu o distanță de cel puțin patru metri între rânduri. Compania afirmă că această dispunere asigură o generare stabilă de energie pe tot parcursul zilei și crește producția în orele de dimineață și seară, când sistemele solare convenționale produc mai puțină energie.

Fiecare segment SKipp-Float are o bază îngustă scufundată, care servește drept element de stabilizare a structurii. La o adâncime de până la 1,6 metri sub suprafața apei, aceasta asigură o amprentă minimă, potrivit inginerilor companiei. Substructura fixează modulele și permite o mișcare controlată sub acțiunea vântului și a variațiilor nivelului apei.

De asemenea, centrala este conectată la rețea printr-un cablu plutitor și un punct de alimentare amplasat pe mal, ceea ce permite transferul energiei fără a perturba ecosistemul lacului.

Sistemul a fost pus în funcțiune pe 21 august și inaugurat oficial săptămâna trecută. Printre vorbitorii prezenți la ceremonie s-a numărat și Markus Söder, ministrul-președinte al Bavariei, care a subliniat că proiectul reprezintă un exemplu concret de tranziție energetică inovatoare

„Această mare centrală solară plutitoare de pe lac generează electricitate urmărind poziția soarelui. Este un exemplu al competenței inginerești a Sinn Power, perfect adaptat Bavariei – o regiune a inginerilor și start-up-urilor, dar și un lider în domeniul energiilor regenerabile”, a declarat liderul regional, menționând că Bavaria contribuie cu 25% la extinderea capacităților noi de energie din Germania.

Cu cât va crește factura la energie de la 1 aprilie. Dumitru Chisăliță: „Tarifele care vor fi pe transport și distribuție vor influența prețul final”
31 martie 2023

Compania a precizat că instalația fotovoltaică plutitoare ocupă doar 4,65% din suprafața lacului, mult sub limita maximă de 15% permisă de Legea federală germană a resurselor de apă. O extindere cu 1,7 MW de capacitate instalată este planificată, menținând gradul total de acoperire al lacului sub 10%.

Sinn Power a subliniat că centrala nu are niciun impact ecologic negativ. Dimpotrivă, structura îmbunătățește schimbul de oxigen și permite pătrunderea luminii solare în straturile mai adânci ale apei, rapoartele indicând o îmbunătățire a calității apei de la punerea în funcțiune. Au fost observate cuiburi noi de păsări acvatice pe secțiunile plutitoare, iar bancuri de pești s-au adunat în jurul părților scufundate de stabilizare ale platformei.

Sinn Power intenționează să extindă conceptul său de energie solară plutitoare verticală și în aplicații marine, contribuind astfel la dezvoltarea producției de energie regenerabilă pe mare.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANUNȚ
Articolul următor Doi morți după ce un avion de marfă a derapat de pe pistă și a intrat în mare la Hong Kong
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Steaua Sepsi
Victorie spectaculoasă pentru Steaua cu FC Bihor. Remontada, specialitatea casei!
Sport
Patru morți și 20 de răniți, într-un atac armat la o școală din Turcia
Extern
Iranul a ameninţat cu blocarea Mării Roşii dacă SUA îşi menţin blocada
Extern

RSS Știri Financiare

  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
  • Companiile din București plătesc peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
Energie

ANRE a aprobat Raportul anual de monitorizare privind capacitatea minimă disponibilă pentru comerțul transfrontalier pentru anul 2021

1 minute
Energie

România participă la lucrările Congresului Mondial al Petrolului

1 minute
Energie

Legea offshore a fost adoptată de Camera Deputaților

3 minute
Energie

DRI obține un împrumut în valoare de 60 de milioane de euro de la UniCredit și Garanti BBVA pentru construcția parcului fotovoltaic Văcărești din România

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?