Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Presa maghiară ironizează Guvernul Ciucă: „Stoparea angajărilor la stat în stil românesc”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Politic

Presa maghiară ironizează Guvernul Ciucă: „Stoparea angajărilor la stat în stil românesc”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 6 septembrie 2022
Distribuie
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Mirela Ionela Achim (www.b1tv.ro)

Presa maghiară scrie în termeni ironici despre Guvernul Ciucă deoarece, la săptămâni bune de când a decis ca numărul de bugetari să nu mai fie suplimentat, angajările la stat continuă nestingherite.

De la 1 iulie, în administrația publică din România nu ar mai fi trebuit să se facă angajări. Cu toate acestea, de atunci instituțiile au publicat peste 300 de anunțuri de concursuri, scrie publicația maghiară NAPI GAZDASÁG, citată de Rador.

Motivul invocat este că acolo unde era deja luată decizia de a fi făcute angajări, locurile de muncă nou create au putut fi ocupate, conform regulii.

În perioada 1 iulie – 31 august, portalul posturi.gov.ro a publicat cel puţin 300 de anunțuri de locuri de muncă, iar pe site-ul ANFP, prin intermediul căruia continuă de asemenea angajările, au fost anunţate doar pe 1 septembrie 13 noi posturi.

- Publicitate -

La finele lunii trecute, Autoritatea Vamală din România a anunțat că vrea să angajeze 194 de persoane pentru o perioadă determinată. Bogdan Lari Mihei, preşedintele autorităţii, a susținut că angajările se fac pe baza hotărârii guvernamentale de urgenţă 103/2022, iar dispoziţia despre stoparea angajărilor nu se referă la posturile anunţate.

Cât a cheltuit statul cu salariile celor peste 1,2 milioane de bugetari

În 2021, pentru al cincilea an consecutiv, România a fost țara din UE care a alocat cea mai mare sumă de la buget pentru salarii. Astfel, statul a cheltuit pentru a-i plăti pe cei 1,2 milioane de bugetari suma de 112 miliarde de lei, adică 9,4% din PIB.

„E mult mai simplu să mai angajezi o persoană și mult mai greu să evaluezi resursele pe care le ai la dispoziție, să vezi ce face fiecare din instituția pe care o păstorești și să tai ce e inutil, birocratic vorbind, așa încât să operezi ca stat cu angajați mai puțini.

Faptul că tu tot adaugi noi angajați la stat arătă că nu vrei să te iei la trântă cu birocrația, cu reformele și nu vrei să faci lucrurile pe care românii le așteaptă în aceste momente de criză”, a declarat recent profesorul de economie Cristian Păun, pentru B1 TV.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Furnizorii au ieșit să cumpere în bloc energie electrică cu 1.300 lei/MWh, plafonul maxim de decontare de către stat
Articolul următor Numărul accidentelor grave în care au fost implicați conducătorii de trotinete electrice a crescut de aproape 20 de ori în ultimii 4 ani
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Alexandru Petrescu, Președinte ASF: Piața de capital din România, tot mai aproape de circuitul investițional internațional
Finanțe și Bănci
Autoritatea Electorală Permanentă invită partidele politice neparlamentare la consultări privind proiectul legii partidelor politice
Politic
Garanția MOBIL IMM și finanțarea firmelor: cum poate ajuta avocatul la accesarea și gestionarea creditelor
Companii Finanțe și Bănci

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Românii cumpără haine mai rar. 8 din 10 caută branduri de calitate la preț redus
  • WALDEVAR construiește pentru SANY un proiect de 95 MWp solar și 220 MWh de stocare
  • JYSK inaugurează două magazine în Pantelimon și Câmpulung Moldovenesc
  • Românii scurtează vacanțele și caută reduceri pe fondul presiunii asupra bugetelor
iohannisiohannis
Politic

Klaus Iohannis cheamă partidele la Cotroceni pentru consultări pe tema justiției

2 minute
Politic

Sorina Pintea: Cred că președintele a greșit când nu a aprobat bugetul. Ați văzut ce înseamnă majorarea bugetului pentru Sănătate

2 minute
traian basescu
Politic

Traian Băsescu: Biata Dăncilă merge și ea pe unde mai este primită

3 minute
Victor-Ponta-Pro-Romania-captura-conferinta
Politic

Victor Ponta: „Din cauza incompetenţei Guvernelor Dragnea pierdem în 2018 deja 800 milioane de euro”

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?