Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: UGIR, la prima reuniune a Comisiei Interministeriale pentru energie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

UGIR, la prima reuniune a Comisiei Interministeriale pentru energie

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 1 februarie 2022
Distribuie
foto: De la Bucharest_Victoria_Palace.jpg: Joe Mabel derivative work: Rabanus Flavus - This file was derived from: Bucharest Victoria Palace.jpg:, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20931989

Cerută cu insistenţă de confederațiile patronale și sindicale reprezentative la nivel național, luni, la Palatul Victoria, sub coordonarea primului ministru Nicolae-Ionel Ciucă, a avut loc prima ședință a Comitetului Interministerial în domeniul energiei. Scopul acestor întâlniri este de a fi identificate soluțiile eficiente pentru contracararea efectelor crizei pe care România o traversează. La întâlnire, Uniunea Generală a Industriașilor din România a fost reprezentată de Ana-Maria Icatoiu, vicepreședinte OFA UGIR, care a înaintat primului-ministru setul măsurilor de sprijin ale mediului privat pentru combaterea impactului creșterii prețurilor la energie electrică și gaze naturale. Prezentăm integral textul documentului de poziție UGIR: “Uniunea Generală a Industriașilor din România (UGIR) apreciază decizia Guvernului de constituire a Comitetului interministerial în domeniul energiei, fiind un instrument important în identificarea soluțiilor necesare pentru a depăși actuala criză legată de creșterea prețurilor la energia electrică și la gazele naturale.

În urma numeroaselor discuții aplicate avute recent cu membrii noștri din toate regiunile țării, venim către dumneavoastră cu câteva propuneri concrete în ceea ce privește sprijinirea mediului privat în această perioadă de criză economică majoră:

1. Susținerea de către stat a creșterii eficienței energetice și, respectiv, a independenței energetice a companiilor, în vederea atenuării efectului catastrofal pe care creșterea prețurilor la electricitate și la gaze naturale o are asupra economiei:

a) Accelerarea jalonului 127 din PNRR, ce are ca termen de implementare T4 2022, și anume:„Intrarea în vigoare a cadrului legislativ care introduce măsuri de facilitare a investițiilor în eficiența energetică în industrie”;

b) Respectarea termenului de implementare pentru investiția I5 din cadrul componenței Energie a PNRR, și anume „Asigurarea eficienței energetice în sectorul industrial”(S1 2022), ce va permite reducerea consumului de energie (prin înlocuirea echipamentelor tehnologice energofage cu unele noi, cu consum energetic optimizat), dezvoltarea sistemelor de digitalizare a măsurării consumului de energie și, respectiv, creșterea consumului din producția proprie de energie și energie termică.

Suplimentarea din surse naționale a bugetului alocat acestei investiții, care este de doar 64 milioane euro, complet insuficient față de nevoile pieței.

Secretarul de stat în Ministerul Energiei Dan Dragoş Drăgan a participat la reuniunea extraordinară a Consiliului Energiei
27 octombrie 2021

c) Respectarea termenului de lansare a instrumentului financiar din PNRR „Garanția de portofoliu pentru acțiune climatică”, cu un buget de 200 milioane euro (S1 2022) dedicat companiilor cu maxim 500 de angajați.

d) Completarea Programului IMM Invest cu o linie specială dedicată producției individuale de energie electrică și/sau termică din surse regenerabile.

2) Operaționalizarea cât mai rapidă a instrumentelor financiare prevăzute în PNRR pentru mediul privat, având în vedere nevoia masivă de finanțare din piață.”


MOL Group și KazMunayGas au semnat un acord pentru comerțul cu petrol
5 august 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior COMUNICAT-DE-PRESA--Caras-Severin-RORS-283 Conferință închidere a proiectului „Reţea comună durabilă pentru situaţiile de urgenţă din Banat” = RORS-283 =
Articolul următor terasa 3 idei pentru viitorul terasei tale. Cum întâmpini primăvara pe terasă
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

România și Polonia, condamnate să plătească vaccinurile Pfizer comandate și anulate
Actualitate
România se situează cu mult sub media europeană în ceea ce privește expunerea la inteligența artificială
HR
Reacția premierului britanic la declarațiile lui Trump despre NATO
Extern

RSS Știri Financiare

  • Idei inovatoare pentru a folosi mobilierul din lemn masiv în spații mici
  • Brandurile de lux generează vânzări pe plan local de peste 150 milioane de euro, dublu față de 2019
  • JYSK deschide un magazin în proiectul Popești Retail Park
  • Jumătate dintre angajați mai au nevoie de încă o sursă de venit pentru un trai decent
Energie

Suma totală verificată de ANRE și transmisă spre decontare a depășit 5,3 miliarde RON

3 minute
Energie

Cât de pregătită este România să își gestioneze emisiile de carbon? Studiu de caz asupra captării și stocării carbonului

4 minute
Energie

Parc fotovoltaic uriaș într-o comună din Gorj

2 minute
Energie

A fost adoptată Ordonanța de urgență pentru utilizarea energiei din surse regenerabile

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?