Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Primăria Dominic Fritz a semnat contractul cu Bozankaya pentru livrarea celor 33 de troleibuze noi
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Transporturi

Primăria Dominic Fritz a semnat contractul cu Bozankaya pentru livrarea celor 33 de troleibuze noi

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 6 septembrie 2024
Distribuie
Dominic Fritz și Tufan Ozkan

Primarul Dominic Fritz și Tufan Ozkan, Vicepreședintele Bozankaya, au semnat, vineri, la Timișoara, contractul pentru 33 de troleibuze noi. Pentru prima dată în ultimii 15 ani, Primăria Timișoara a făcut o astfel de achiziție, care vine în completarea loturilor de autobuze nepoluante și tramvaie noi. Primul troleibuz va fi livrat în aprilie 2025, potrivit graficului asumat prin contract.

„Această nouă achiziție face parte din strategia noastră de a crește atractivitatea transportului public și implicit a numărului celor care folosesc troleibuzul, tramvaiul sau autobuzul în deplasările lor zilnice. În ultimii doi ani și jumătate, am reușit să aducem la Timișoara peste 70 de tramvaie și autobuze electrice moderne. Această modernizare se vede în opțiunile de călătorie ale timișorenilor: în mai puțin de 3 ani, am înregistrat o creștere a utilizării transportului public de la 31% la 51%”, a declarat primarul Dominic Fritz.

Contractul prevede livrarea a 25 de troleibuze articulate de 18 m și a 8 troleibuze de 12 m cu baterii, până în toamna anului viitor. Toate troleibuzele sunt prevăzute cu baterii cu autonomie mare, sisteme de siguranță, aer condiționat, încălzire în scaune, internet wireless, prize pentru încărcarea telefoanelor mobile.

„Semnarea contractului cu Primăria Timișoara pentru noile troleibuze reprezintă un pas important pentru activitatea companiei noastre în România, o țară cu un potențial imens de a revoluționa transportul public. Încrederea Primăriei în soluțiile noastre inovatoare subliniază calitatea și eficiența tehnologiei noastre, și consolidează în același timp angajamentul nostru de a furniza soluții de transport durabile”, a precizat Tufan Ozkan, Vicepreședintele Bozankaya.

Noile troleibuze ating o viteză maximă de 80 km/h, cu o autonomie de până la 40 km pentru varianta de 12 m, respectv 25 km pentru cel de 18 m în zone fără catenare. Capacitatea maximă de transport variază între cele două modele, cel de 12 m putând transporta până la 100 de pasageri, cu 34 locuri pe scaune, în timp ce pentru varianta de 18 m se ridică la 140 de pasageri, cu 48 locuri pe scaune.

Valoarea celor 8 troleibuze este de 20.292.000 (fără TVA), iar cele 25 de troleibuze costă 78.300.000 lei (fără TVA). Finanțarea a fost atrasă de Primăria Timișoara prin Planul Național de Redresare și Reziliență. Proiectul contribuie la atingerea obiectivului specific al Investiției 1 Mobilitatea urbană durabilă, care include îmbunătățirea condițiilor de mobilitate urbană, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de transporturi și sporirea siguranței rutiere în zonele urbane prin soluții digitale și ecologice de transport.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Bookfest a deschis toamna culturală la Chișinău
Articolul următor Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție TEZAUR: Investiții avantajoase în titluri de stat cu dobânzi neimpozabile de până la 7% pe an 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

A reacţionat Nicuşor Dan. Zice să stăm liniştiţi, că suntem în siguranţă
Politic
 FIDELIS de martie: Dobânzi neimpozabile de până la 7,10%
Economie
Cel mai important oficial de securitate iranian: „Vom înjunghia America în inimă”
Extern

RSS Știri Financiare

  • Branding pentru deserturi premium – cum să creezi o experiență unică pentru clienți
  • De ce scade performanța aerului condiționat: semne pe care să nu le ignori
  • Cele mai scumpe apartamente noi din România sunt în București. Cât costă?
  • Explozie a numărului de firme din piața florilor. Câți bani fac
Transporturi

60 de șantiere deschise pe calea ferată pentru ridicarea restricțiilor de viteză

8 minute
Transporturi

Lipsa de control în activitatea service-urilor auto din România pune în pericol major tarifele RCA

3 minute
Actualitate

Primul contract cu finanțare din PNRR – Componenta C6 Energie a fost semnat

5 minute
Transporturi

Două vagoane modernizate la Electroputere VFU Pașcani sunt gata să reintre pe șine

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?