Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Programul „Noua casă” va avea garanții de 1,5 miliarde de lei în anul 2022
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Imobiliare

Programul „Noua casă” va avea garanții de 1,5 miliarde de lei în anul 2022

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 3 martie 2022
Distribuie
Foto: b1tv.ro

Executivul a adoptat actul normativ elaborat de Ministerul Finanțelor prin care aduce modificări și completări Hotărârii Guvernului nr.717/2009 privind aprobarea normelor de implementare a programului „Noua casă”.

Ministerul Finanțelor a alocat un plafon de garanții de 1,5 miliarde lei pentru anul 2022, potrivit art.1 alin. (6) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.60/2009 privind unele măsuri în vederea implementării programului „Noua casă”.

Totodată, beneficiarii vor depune către finanțatori o cerere de finanțare, însoțită de promisiunea bilaterală de vânzare a locuinței. După depunerea cererii, finanțatorul va formula o promisiune unilaterală de creditare în condițiile împărţirii proporţionale a riscurilor și pierderilor cu statul, sub rezerva obținerii unei promisiuni de garantare.

Programul „Noua Casă” este un program guvernamental destinat persoanelor fizice, care facilitează achiziția unui imobil cu destinația de locuință, prin intermediul contractării de credite garantate de stat. “Noua casă” 2022 se acordă în lei, pentru achiziția unei singure locuințe, iar valoarea maximă a creditului care poate fi accesat este de 66.500 Euro – pentru locuințe al căror preț este de maxim 70.000 Euro, avansul solicitat fiind de 5% și 119.000 Euro – pentru locuințe al căror preț este de maxim 140.000 Euro, în acest caz avansul solicitat fiind de 15%.

Programul „Noua Casă” este unul dintre cele mai populare programe guvernamentale, în cadrul căruia au fost acordate 321.073 garanții și promisiuni de garantare în valoare totală de 29,90 miliarde lei, de la lansarea Programului, în anul 2009 și până la sfârșitul lunii decembrie a anului 2021. Pe parcursul anului 2021, statul a acordat 11.858 garanții în valoare totală de 1,52 miliarde lei și 3.779 promisiuni de garantare, în valoare totală de 0,55 miliarde lei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Portul Constanţa preia din navele ce urmau să ajungă în porturile din Republica Moldova şi Ucraina
Articolul următor Reacție dură a Federației Patronatelor din Turismul Românesc la adresa fostului ministru Claudiu Năsui
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Un trader grec de gaze se declară “înspăimântat” la București de prețul pe care Europa îl va plăti pentru gaze la iarnă
Energie
Ministerul Finanțelor clarifică aplicarea condiției privind depunerea situațiilor financiare pentru încadrarea în sistemul de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor în anul 2026 
Finanțe și Bănci
tbi bank își consolidează echipa de conducere: Petr Baron devine președinte, în urma achiziției de către Advent
Finanțe și Bănci

RSS Știri Financiare

  • Idei inovatoare pentru a folosi mobilierul din lemn masiv în spații mici
  • Brandurile de lux generează vânzări pe plan local de peste 150 milioane de euro, dublu față de 2019
  • JYSK deschide un magazin în proiectul Popești Retail Park
  • Jumătate dintre angajați mai au nevoie de încă o sursă de venit pentru un trai decent
Imobiliare

Clădirea fostului restaurant CINA își redeschide porțile pentru cea de-a XII-a ediție Romanian Design Week

6 minute
Imobiliare

Implementarea tehnologiei 5G și dezvoltarea biroului virtual, printre tendințele anului 2021 în imobiliare

5 minute
Featured

Valoarea impozabilă a clădirilor va crește. Cum puteți evita plata unui impozit mărit

4 minute
Imobiliare

JYSK intră în Lemon Retail Park printr-o tranzacție intermediată de Colliers 

6 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?