Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Purtătorul de cuvânt al Tarom confirmă că s-a ajuns la un acord privind reluarea zborurilor: „Creșterile salariale ale piloților urmează să fie realizate în cadrul contractelor individuale de muncă”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Purtătorul de cuvânt al Tarom confirmă că s-a ajuns la un acord privind reluarea zborurilor: „Creșterile salariale ale piloților urmează să fie realizate în cadrul contractelor individuale de muncă”

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 9 iulie 2024
Distribuie
Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

George Lupu (www.b1tv.ro)

Alexandru Anghel, purtătorul de cuvânt al Tarom, a confirmat marți într-o intervenție pentru B1 TV că s-a ajuns la un acord pentru reluarea zborurilor, încheiat între conducerea companiei și piloții Tarom:

“Este o situație pe care o catalogăm ca neobișnuită, în același timp din punct de vedere tehnic nu poate fi încadrată ca grevă. Cert este că s-a soldat cu anularea acestor zboruri de ieri. La finalul întâlnirii de lucru de luni s-a ajuns la o concluzie care asigură un deznodământ acestei situații și duce către reluarea programului normal de zbor. Atât Consiliul de Administrație, cât și personalul navigant au ajuns la un acord pe aceste aspecte de natură salarială și pentru majorarea salariului personalului navigant. Urmează să fie realizate în cadrul contractelor individuale de muncă, cu membri în echipă”.

În ceea ce privește creșterea salarială oferită piloților, Alexandru Anghel a precizat că alocarea este individuală pentru fiecare pilot în parte:

“În primul rând că alocarea este individuală pentru fiecare în parte. Să vedem mai întâi cum se concluzionează. Deocamdată este un acord încheiat între Consiliul de Administrație și personalul navigant care permite reluarea programului normal, aceste majorări urmând să fie introduse în constractul individual de muncă”.

În ceea ce privește pasagerii afectați de situația de la Tarom, aceștia pot beneficia de rambursarea costurilor pentru bilet:

“Pasagerii sunt cei care sunt la mijloc iar de îndată ce am avut primele anulări, după aceasta s-a intrat în contact cu pasagerii, pentru fiecare zbor care a fost anulat s-a procedat la fel. S-a trecut prima dată la rerutare, înc azul în care au fost zboruri disponibile, suntem în perioada estivală, este o aglomerație destuld e mare în aeroporturi iar gradul de ocupare este ridicat în aviaone, așa că nu există multe disponibilități, dar cele pe care le-am identificat au fost folosite, oamenii au fost rerutați, apoi s-a trecut la reprogramarea zborurilor pentru zilele următoare și se procedează și la rambursarea costurilor pentru bilet”.

Ziua Internațională a Dialogului între Civilizații, celebrată la București
31 mai 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Colliers România îl promovează pe Alexandru Atanasiu în poziția de Head of Construction Services și membru în board 
Articolul următor Ministerul Finanțelor a dat startul unei noi ediții Tezaur, cu dobânzi neimpozabile de până la 6,85% pe an 
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Stefan Radeanu CMG Forum 2026
Curierul Național participă la al cincilea Forum Global pentru Inovație în Mass-Media
Eveniment
SAMEDAY lansează prima funcționalitate de donații în bunuri integrată într-o aplicație de curierat, din România
Actualitate Companii
Masacru în Johannesburg: 12 persoane au fost ucise într-un atac armat asupra unei comunități din Africa de Sud
Extern

RSS Știri Financiare

  • Suma record cheltuită de români în cinematografe anul trecut, peste 63 milioane de euro
  • Enexus, afaceri de 50,7 milioane euro în 2025. Peste 400 MW în construcție și contractare
  • Ce produse sunt cele mai profitabile pentru livrarea maritimă din China
  • Cea mai bună lună din istoria rețelei 5 to go. Vânzări de 7 milioane euro
Actualitate

Avertismentul CESE: Ambițiile UE nu pot fi realizate cu ușurință

7 minute
Actualitate

Începe Sărbătoarea Luminilor, Hanuca

1 minute
coronavirus
Actualitate

5.467 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID-19 (coronavirus)

1 minute
Actualitate

Contribuții la promovarea literaturii contemporane în spațiul românesc și internațional: o analiză a revistei Meridianul Cultural Românesc, nr. 2 / aprilie–iunie

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?