Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Raiffeisen Bank face un pas decisiv spre digitalizarea serviciilor sale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Finanțe și Bănci

Raiffeisen Bank face un pas decisiv spre digitalizarea serviciilor sale

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 ianuarie 2022
Distribuie
foto: raiffeisen.ro

Raiffeisen Bank își continuă strategia de digitalizare și își încurajează clienții, persoane fizice și juridice, să-și facă tranzacțiile sigur și rapid, prin canalele puse la dispoziție: Raiffeisen Online, Smart Mobile, ATM-uri, MFM-uri, echipamente depunere multivalută etc. Din 17 ianuarie 2022, pentru IMM-uri, și 1 februarie 2022, pentru persoane fizice, aproape întreaga rețea de unități a Raiffeisen Bank va opera fără casierii. Banca va mai păstra casierii în câteva dintre unitățile sale, urmând ca doar în aceste agenții să fie făcute operațiuni cu numerar, în mod excepțional, pentru plata ratelor la credite. Lista cu agențiile băncii care mai fac operațiuni cu numerar o găsiți aici:

https://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/în-sprijinul-tău/informații-utile/documente/

Contextul pandemiei COVID-19 a accelerat multe proiecte de digitalizare și a presupus implementarea rapidă a soluțiilor pentru operațiuni fără numerar, nu doar în industria bancară. Soluțiile digitale Raiffeisen Bank, inclusiv pentru nevoile uzuale de numerar ale clienților, sunt accesibile prin rețelele de mașini ale băncii, mult mai mari numeric decât rețeaua de unități, cu disponibilitate, în mare parte, 24/7. Aceste echipamente (MFM/ATM, colectare etc) sunt mai eficiente, pentru că permit efectuarea operațiunilor într-un timp mult mai scurt, față de casieriile clasice.

“Pandemia a însemnat, pe lângă multe altele, și o deschidere mai mare din partea clienților față de soluții digitale, lucru care ne-a încurajat să adaptăm în consecință și soluțiile noastre pentru numerar, degrevând astfel agențiile de o muncă repetitivă, cum e cea de casierie. Astfel, colegii noștri din unități vor putea dedica mai mult timp interacțiunilor cu valoare adăugată pentru clienți, fiind la dispoziția lor atât pentru consultanță legată de serviciile digitale ale băncii, cât și pentru produsele de creditare, de economisire sau investiții”, a spus Monica Udrescu, director Canale de Vânzare cu Interacțiune Umană la Raiffeisen Bank.

Operaţiunile cu numerar care se efectuau la casierie vor putea fi făcute pe mașini multifuncționale sau vor avea soluții alternative (Raiffeisen Online, Smart Mobile, Colectare, echipamente depunere multivaluta). Fiecare angajat al băncii va fi gata să asiste clienții pentru a învăța să utilizeze eficient toate canalele alternative de plată (ATM/MFM, Raiffeisen Online, Smart Mobile).

Detalii despre rețeaua de unități și de MFM/ATM la Raiffeisen Bank: https://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/în-sprijinul-tău/informații-utile/documente/;

CEC Bank oferă credite ipotecare Casa Mea Verde pentru achiziția/construirea de locuințe eficiente energetic
13 ianuarie 2022

Ce operațiuni se pot face la un MFM Raiffeisen Bank?

  • Depunere și retragere de numerar în și din conturile proprii;
  • Depunere în contul unui terț;
  • Plata ratelor;
  • Plata facturi;
  • Depunere lei în contul terților (clienți Raiffeisen Bank);
  • Operațiuni de schimb valutar (euro/USD în lei);
  • Mini-extras de cont;
  • Interogare sold;
  • Schimbare PIN;
  • Deblocare PIN
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Solicitare către ministrul Transporturilor: CNIR – companie responsabilă de construcția de autostrăzi – trebuie să devină funcțională!
Articolul următor Oxfam: Averea miliardarilor a crescut în pandemie mai mult decât într-un deceniu
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ordonanța privind declararea situaţiei de criză pe piaţa ţiţeiului şi a produselor petroliere nu a primit avizul Consiliului Economic şi Social
Economie
Proiect de lege care îi obligă pe imigranţii din Suedia să ducă o „viaţă cinstită”
Extern
Fabrică de bani falși descoperită în Suceava: 1,2 milioane de euro contrafăcuți, capturați la Sofia
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Olympus mai investește 7,5 milioane de euro în Fabrica de Lapte Brașov
  • Primul oraș sezonier din România, NIBIRU, se deschide pe 16 iulie
  • Quartier Azuga, livrat integral. Aproape 90% din locuințe au fost vândute
  • Rețeaua Un-Doi procesează peste 2 milioane de tranzacții lunar
Finanțe și Bănci

Remunerarea, din nou în centrul atenției. Băncile au noi cerințe de raportare începând din acest an

7 minute
Finanțe și Bănci

Depozitarul Central va distribui sumele de bani pentru obligaţiunile emise de Banca Comercială Română S.A.

1 minute
Finanțe și Bănci

Banca Comercială Română: rol activ în IPO-ul Hidroelectrica și în dezvoltarea nivelului de educație financiară investițională

6 minute
Finanțe și Bănci

AVBS Credit: Secretele ascunse ale scorului FICO şi la ce să fie atenţi românii

8 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?