Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Războiul din Ucraina: Luptele în regiunea Herson capătă o nouă turnură
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Războiul din Ucraina: Luptele în regiunea Herson capătă o nouă turnură

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 28 iulie 2022
Distribuie
foto: noi.md

Luptele între forțele ucrainene și ocupanții ruși par să capete o cu totul altă turnură în regiunea Herson, aflată sub ocupație rusă. Podul Antonovski, una dintre căile de traversare a Niprului, situat în apropierea orașului cu același nume, a fost parțial distrus de rachetele Himars lansate de artileria ucraineană proaspăt aprovizionată cu rachetele americane de mare precizie.

Corespondentul la Kiev al Radio France Internationale transmite că, în Ucraina, luptele ruso-ucrainene sunt în curs de a capăta o nouă dimensiune în regiunea Herson, din sudul țării, unde forțele Kievului au angajat o contraofensivă. Astfel; în noaptea de marți spre miercuri, podul Antonovski, lung de 1.300 metri, a fost lovit pentru a treia oară (începând din 19 iulie) cu rachetele Himars având rază lungă de bătaie. Aceste rachete multiple furnizate de Statele Unite permit artileriei ucrainene să dea lovituri în profunzime, în manieră foarte precisă, la distanțe de peste 80 km. În plus: drumul de acces este serios deteriorat, impracticabil, autoritățile ruse de ocupație inchizându-l până la noi ordine. Podul Antonovski este unul dintre puţinele poduri peste care poate fi trecut în bune condiții Niprul, împreună cu barajul unei centrale electrice, situat la circa 50 km distanță. Or, la vest de Nipru sunt în luptă circa 30.000 soldați ruși. Dacă podurile au fost parțial distruse, inutilizabile, armata rusă nu va putea trimite întăriri și nici să organizeze o retragere în spatele fluviului în caz de ofensivă ucraineană. Se vede aici, conturându-se strategia Kievului pentru săptămânile viitoare: blocarea forțelor ruse la vest de Nipru și forțarea lor să se predea.

„Peste 75.000 de ruşi au fost ucişi sau răniţi în războiul din Ucraina”

Peste 75.000 de ruşi au fost ucişi sau răniţi în războiul din Ucraina, a declarat pentru CNN Elissa Slotkin, membră democrată a Camerei Reprezentanţilor din SUA. Ea tocmai s-a întors dintr-o vizită în Ucraina și a participat la un briefing clasificat cu oficiali ai administrației Biden. A aflat că ”un număr uriaș, peste 75.000 de ruşi au fost ucişi sau răniţi. Rușii au investit enorm în forţele lor terestre, iar acum 80% din trupele terestre sunt împotmolite şi obosite”, a afirmat Elissa Slotkin. În opinia ei, pe baza constatărilor de la fața locului, în Ucraina, următoarele 3-6 săptămâni ar putea fi decisive pentru evoluţia conflictului. Nu există date oficiale provenite de la partea rusă cu privire la bilanţul victimelor din rândul armatei ruse.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Euro Insol preia administrarea Romelectro
Articolul următor Consiliul Concurenței a sancționat Mega Image cu 2 milioane de euro
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

NATO salută decizia SUA de a trimite încă 5.000 de soldați în Polonia
Extern
Aplicații Android false au generat fraude prin taxarea utilizatorilor pe factura telefonică
IT
Malware-ul VoidStealer poate fura date din Chrome chiar și după noile măsuri de protecție
IT

RSS Știri Financiare

  • Tranzacțiile de tip pre-lease câștigă teren pe piața de birouri din București
  • Mai bine de jumătate dintre clienții Sezamo cumpără produse „proaspăt recoltate”
  • Peste 1,5 milioane de burgeri au fost livrați prin Wolt anul trecut
  • SPEEDWELL deschide o locație SPACEPLUS în Popești-Leordeni. Extindere pe piața din Polonia
Extern

Siria a eliberat toți prizonierii din închisoarea-abator Sednaya

1 minute
Extern

Zoran Milanovic a câștigat alegerile prezidențiale din Croația

1 minute
Extern

Legislativele din Polonia au fost câștigate de opoziția pro-europeană avându-l în frunte pe fostul premier al Poloniei și unul dintre foștii președinți ai Consiliului European, Donald Tusk

3 minute
Actualitate

Două treimi dintre familiile cu copii din Ucraina aflate în România au nevoie de acces la servicii medicale

14 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?