Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Războiul din Ucraina: Uniunea Europeană își dă acordul „de principiu” pentru utilizarea veniturilor de pe urma bunurilor ruse „înghețate”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ExternFeatured

Războiul din Ucraina: Uniunea Europeană își dă acordul „de principiu” pentru utilizarea veniturilor de pe urma bunurilor ruse „înghețate”

Maria Capitaine
Autor
Maria Capitaine
Publicat 9 mai 2024
Distribuie
Foto: Freepik

Ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene reuniți la Bruxelles au ajuns miercuri, 8 mai, la un acord privind utilizarea veniturilor de pe urma bunurilor ruse „înghețate” în urma pachetelor de sancțiuni impuse Rusiei după agresarea Ucrainei. Este însă un acord ce mai are nevoie, înainte de aplicare, de confirmarea miniștrilor celor 27 membri ai Uniunii. La el s-a ajuns după lungi și aprinse dezbateri privind modul de utilizare a bunurilor statului rus blocate după invadarea Ucrainei de către Rusia. Planul adoptat prevede că 90% din venituri obținute de pe urma bunurilor use să fie destinate Facilității europene pentru pace (FEP), care finanțează achiziții de arme, cruciale într-un moment în care Kievul reclamă muniții și sisteme de apărare aeriană pentru a opri ofensiva rusă. Restul de 10% vor fi vărsate la bugetul UE pentru întărirea capacităților industriei de apărare ucrainene.
Încă din luna mai, Comisia Europeană, condusă de Ursula von der Leyen, propusese confiscarea veniturilor provenite de pe urma colosalelor averi ruse în favoarea Kievului, de pe urma cărora se pot obține până la 2,5-3 miliarde de euro anual. Rusia a amenințat atunci Uniunea Europeană că va intenta procese în justiție în cazul utilizării unor venituri provenite de pe urma averilor înghețate în favoarea Ucrainei, ceea ce, potrivit Moscovei, ar fi de fapt ”un furt”. Imensa majoritate a bunurilor ruse înghețate se găsesc în Belgia, unde sunt administrate de Euroclear, organism internațional cu depozite de fonduri. Acest grup a obținut anul trecut venituri de 4,4 miliarde de euro – o sumă taxată de statul belgian cu titlu de impozit asupra societăților.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Nicolae Ciucă, de Ziua Europei: Românii au șansa de a construi visul european la ei acasă. Avem datoria de a duce mai departe promisiunea europeană de pace, solidaritate și prosperitate comună
Articolul următor Vineri, începe campania electorală pentru alegerile din data de 9 iunie
3 comentarii
  • Clevetescu spune:
    9 mai 2024 la 12:30

    Din articol se propaga ideea ca, potrivit UE, folosirea veniturile din activele rusesti blocate nu ar fi de fapt ”un furt”

    Interesant… cred ca cu asa ceva isi bat capul legislatorii europeni – dezincriminarea furtului in cazuri convenabile.

    Răspunde
  • Florin spune:
    9 mai 2024 la 12:57

    I auzi brâuuuuuu, FACILITATEA EUROPEANA PT PACE FINANTEAZA ACHIZITIAAAAAA😀 DE… ARMEEEEEEE😀😀😀. DIN BANII RUSILOR, FURATI PE FAȚA DE COLONIALISTII SUAUENATO 😀. E CORECT. CUM LA FEL DE CORECT E CA RUSII SA FACA ACELASI JAF MASCAT IN SANCTIUNI, DAR PE FAȚA, ASUPRA TUTUROR BUNURILOR COLONIALISTILOR SUAUENATO, DIN RUSIA SAU TARILE DUSMANE COLONIALISTILOR. Tot sa le confiste rusii, cica valoric sunt cam 300%fata de ce pierd ei. Cu slava suacraina 😀😀😀

    Răspunde
  • Florin spune:
    10 mai 2024 la 4:05

    COLONIALISTII SUA ISI FINANTEAZA GIGANTICA DATORIE SCHIMBAND CONDUCATORII PATRIOTI GEN CEAUSESCU) SI PUNANDU SI GUVERNATORII LOR. APOI PROVOACA ARTIFICIAL RAZBOAIE, CA IN COREEA, VIETNAM, AFGANISTAN, IUGOSLAVIA, IRAK, SIRIA, LIBIA, ACUM UCRAINA, OBLIGAND COLONIILE SA CUMPERE DE LA EI HARBURI ZISE ARMAMENT. TOATE COLONIILE FURA DE LA CETATENII LOR PENTRU A SI MULTUMI STAPANUL SUA, SUSTINANDU I ECONOMIA. AGENTUL CIA CERSENSKI DE EXEMPLU, ISI VINDE TARA PE 2 DOLARI SI ISI INDATOREAZA POPULIMEA IDIOTITA PE VIATA PT A SUSTINE DATORIA GIGANTICA AMERICANA, KLAUS AL VOSTRU LA FEL. ROMÂNIA TREZESTE TE, ROEXIT, NATOEXIT, NATIONALIZARE FARA DESPAGUBIRI, YANKEES GO HOME, TRAIASCA ROMÂNIA LIBERA

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Fosta purtătoare de cuvânt a Casei Albe dezvăluie următorul ei post
Extern
Unde se va așeza prețul energiei în 2027? Diferențe uriașe între cât cer producătorii și cât ar oferi clienții, licitații anulate pe bandă
Energie
România trimite sprijin în Serbia pentru incendii. Elicopterul Black Hawk S-70M rescEU, mobilizat pentru prima misiune internațională
Extern

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Featured

Digitalizarea și mitul eliminării evaziunii fiscale

4 minute
Actualitate

Amenzi uriaşe pe piaţa farmaceutică

2 minute
Extern

Finlanda: Ca răspuns la avertismentele lui Vladimir Putin, Helsinki își întărește relațiile cu Washingtonul

2 minute
Featured

Modificările legislative pun companiile sub presiune

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?