Reparaţiile auto, scumpiri în cascadă

Analiză BAAR

Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din România face publice concluziile unui nou studiu realizat în cadrul instituției cu privire la evoluția prețului mediu anual al principalelor piese de schimb folosite cel mai frecvent în repararea autoturismelor din parcul auto național. Studiul se înscrie pe linia atribuțiilor BAAR prevăzute de lege și de prevederile statutare ale asociației, de a întocmi statistici și analize periodice care au legătura cu asigurarea RCA și domeniile conexe acesteia.

O primă concluzie are în vedere evoluția numărului de autovehicule înmatriculate în anul 2020, comparativ cu anul 2019. Conform statisticilor publicate de DRPCIV, la finalul anului 2020 erau înmatriculate un număr de 9,2 milioane de vehicule, în creștere cu 5,4% față de anul precedent (8,7 mil). Dintre acestea, un procentaj semnificativ de aproape 80% aparțineau categoriei de autoturisme (7.274.728), principalele mărci ca pondere fiind Dacia (18,55%), Volkswagen (17,33%), Opel (10,41%) si Ford (7,54%). Cumulate, cotele acestor mărci reprezintă un procentaj semnificativ, de peste jumătate din total (53,84%).

Un alt obiectiv al studiului a fost acela de a analiza evoluția prețului mediu al principalelor piese de schimb, folosite frecvent în repararea autoturismelor, în intervalul 2019-2020.

Concluziile studiului au scos în evidență faptul că în perioada analizată se observă o variație a prețului unor repere similare, cu procentaje care diferă în funcție de marcă, între -2.8% (Dacia) și 8.9% (Ford), așa cum rezultă din tabelele prezentate în continuare. Creșterea este una relativ moderată, dacă luăm în calcul și evoluția cursului mediu anual de schimb în lei pentru un euro (creștere cu 1,94% în 2020 față de 2019).

Precizăm că sursa informațiilor o reprezintă compania Audatex iar costurile reperelor sunt exprimate în lei, fără TVA.

DACIA:

Nr.Reper201920202020/2019
1ARIPĂ FAŢĂ DREAPTA454432-5.0%
2ARIPĂ FAŢĂ STÂNGA453432-4.7%
3BARĂ PROTECŢIE FAŢĂ748731-2.3%
4BARĂ PROTECŢIE SPATE795775-2.5%
5FAR DREAPTA5735760.5%
6FAR STÂNGA5735760.5%
7LAMPĂ SPATE DR CPL322292-9.5%
8LAMPĂ SPATE ST CPL322292-9.5%
9PANOU SPATE4745077.0%
 Total

-2.83%

VOLKSWAGEN:

Nr.Reper201920202020/2019
1ARIPA DREAPTA1,0561,0822.4%
2ARIPA FATA STANGA1,0261,0724.5%
3BARA FATA1,7921,8603.8%
4BARA PROTECTIE SPATE1,8731,9252.8%
5CAPOTA FATA2,6942,140-20.6%
6FAR DREAPTA1,5491,6808.4%
7FAR DUBLU ST COMPLET1,5491,6808.4%
8GRILA RADIATOR8388926.4%
 Total

2.03%

OPEL:

Nr.Reper201920202020/2019
1ARIPA FATA STANGA8709074.3%
2BARA PROTECTIE FATA2,1462,2082.9%
3BARA SPATE MIJLOC2,0542,0811.3%
4CAPOTA SPATE3,6693,9948.9%
5FAR DREAPTA1,7341,8144.6%
6FAR STANGA1,7341,8144.6%
 Total

4.42%

FORD:

Nr.Reper201920202020/2019
1ARIPA FATA DREAPTA7498128.5%
2ARIPA FATA STANGA7648278.3%
3BARA FATA MIJLOC1,2791,3737.4%
4BARA PROTECTIE SPATE1,1381,1793.6%
5CAPOTA PORTBAGAJ2,8703,0114.9%
6FAR DREAPTA1,3511,55314.9%
7FAR FAŢĂ STÂNGA1,3521,55314.9%
 Total

8.93%

Studiul realizat de BAAR a mai scos în evidență faptul că evoluția moderată a prețului principalelor piese de schimb nu a fost însoțită de o tendință asemănătoare și în ceea ce privește valoarea totală medie a costului de reparație înregistrată de unitățile reparatoare din România.

Astfel, valoarea medie a costului reparațiilor, pentru toate mărcile, a înregistrat o creștere mult mai mare, cu 8,37%, de la 7061 de lei, fără TVA în anul 2019 până la 7652 de lei la nivelul anului 2020.

 201920202020/2019
 nr.Valoare medie (lei)nr.Valoare medie (lei)Creștere valoare medie cu (%)
Toate mărcile116,8837,06198,9847,6528.37%
- PUBLICITATE -

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WWW