Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: România a primit avizul formal al OCDE în domeniul politicilor digitale
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateEconomie

România a primit avizul formal al OCDE în domeniul politicilor digitale

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 21 noiembrie 2024
Distribuie

În cadrul procesului de aderare a României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), Comitetul de Politici Digitale din cadrul Organizației a adoptat marți, 19 noiembrie, Avizul său formal. Acest pas marchează finalizarea evaluării României în acest Comitet și alinierea țării noastre la standardele Organizației în ce privește politicile digitale.

Ministrul Cercetării, Inovării și Digitalizării, Bogdan Ivan, a condus delegația României la această sesiune de evaluare, delegație din care au făcut parte secretarul de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Externe și Coordonatorul Național al procesului de aderare al României la OCDE, Luca Niculescu, precum și secretarii de stat din Ministerul Cercetării, Inovării și Digitalizării (MCID), Bogdan Dumea și Andrei Alexandru.

În cadrul intervenției sale, ministrul Bogdan Ivan a subliniat că „aderarea la OCDE este cel mai important proiect de țară al României, după ce am devenit membri ai NATO și ai Uniunii Europene. Tehnologiile digitale sunt esențiale într-o lume tot mai competitivă, iar cel mai mare avantaj al României în această competiție îl reprezintă mințile geniale ale românilor”.

Oficialul român a evidențiat faptul că transformarea digitală este un proces care, odată început, nu mai poate fi oprit și, tocmai de aceea, nu poate lăsa pe nimeni în urmă.

Evaluarea Comitetului de Politici Digitale a vizat guvernanța tehnologiilor emergente – cu accent pe inteligența artificială, open data și utilizarea eficientă a datelor publice agregate pentru a crea produse și servicii digitale inovative, măsurile de consolidare a securității cibernetice, precum și potențialul dezvoltării competențelor digitale.

La reuniunea Comitetului au luat parte, în format fizic și online, 90 de reprezentanți ai celor 37 de instituții publice din România pentru care MCID are rolul de punct focal la nivel național în cadrul acestui Comitet și pentru care a asigurat coordonarea la nivel tehnic a procesului de evaluare, printre care Secretariatul General al Guvernului, Directoratul Național de Securitate Cibernetică și Autoritatea pentru Digitalizarea României.

Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică este o organizație interguvernamentală cu 38 de țări membre, fondată în 1961 pentru a stimula progresul economic.

Întrerupere temporară a serviciilor de plată pentru achiziția rovinietei şi peajului
17 octombrie 2025
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente cuponului 13 pentru obligațiunile emise de SSIF BRK FINANCIAL GROUP S.A.
Articolul următor Ministrul mediului, Mircea Fechet, conduce delegația României la COP29 și a susținut Declarația națională a României
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ziua națională împotriva traficului ilicit de mărfuri, un apel la acțiune pentru protejarea economiei și a siguranței publice
Actualitate
Ilie Bolojan, după ședința din partid: „Decizia PNL e să nu mai facă o Coaliție cu PSD”
Politic
 „Lista ocupațiilor deficitare” limitează dreptul de a încadra în muncă angajați străini
HR

RSS Știri Financiare

  • Frudisiac deschide o locație în locul fostului supermarket Gemini din cartierul Floreasca
  • Action deschide un nou magazin în Aiud Retail Park, județul Alba
  • Peste 1200 de vehicule electrice au fost înmatriculate în luna martie pe plan local
  • Vascar lansează gama de ciorbe ready meals Moldova în Bucate, în format monoporție
Actualitate

PAID: Sprijin rapid pentru locuitorii din Broșteni și Frasin afectați de inundații

2 minute
Actualitate

Figura lui Giorgio Ambrosoli. Cetățenii, organismele intermediare și societatea civilă în angajamentul față de legalitate

2 minute
HR

Comisie pentru verificarea condițiilor de muncă la Termocentrala Rovinari

3 minute
Actualitate

Hub de date cu peste 140 de studii gratuite pentru susținerea pieței de marketing și comunicare din România

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?