Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: „România Reciclează” ajunge din nou în Cluj. Locuitorii din Cămărașu reciclează pe 10 octombrie
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

„România Reciclează” ajunge din nou în Cluj. Locuitorii din Cămărașu reciclează pe 10 octombrie

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 9 octombrie 2018
Distribuie

Asociația Environ în parteneriat cu Asociația Sistemul Național de Reciclare a Bateriilor (SNRB) și Primăria Cămărașuorganizează, miercuri, 10 octombrie o campanie de colectare a deșeurilor de echipamente electrice și electronice (DEEE) și a bateriilor uzate.

Programul „România Reciclează” va ajunge pentru a doua oarăîn acest an în comuna Cămărașu. Între orele 10.00 – 14.00, localnicii vor putea preda echipamentele electrice și electronicevechi și acumulatorii portabili uzați. Pentru echipamentele voluminoase (mașini de spălat, frigidere), locuitorii pot solicita telefonic sau prin e-mail (031.827.0000 sau logistica@environ.ro)ridicarea de acasă.

Toți cei care vor preda minim 10 kg de deșeuri electrice sau 5 kg de baterii uzate la centrul de colectare special amenajat, vor fi premiați cu  tichete cadou, pornind de la 10 lei.

Programul „România Reciclează” își propune să crească gradul de informare și conștientizare al populației cu privire la necesitatea colectării selective a deșeurilor de echipamente electrice și electronice și a bateriilor uzate, pentru un mediu sănătos.

Potrivit prevederilor OUG nr.5/2015, autoritățile locale au obligația de a asigura colectarea DEEE-urilor provenite de la gospodăriile particulare prin centre fixe de colectare, puncte mobile de colectare (un centru la 50.000 de locuitori, dar nu mai puțin de un centru pe localitate) sau colectarea periodică cu operatori desemnați.

Programul s-a derulat deja în Tulcea unde, un număr record de deșeuri au fost colectate (12 tone), în Bonțida (Cluj) și Ilva Mică (Bistrița Năsăud). „România Reciclează” continuă în comunele Mănești și Lipănești din Prahova, iar în următoarea săptămână ajunge în Moldova.

Autoritățile publice, primarii de localități mai mari sau mai mici, se pot înregistra în continuare în campania națională „România Reciclează”. Programul se va derula până pe 30 noiembrie, iarînscrierile se fac prin e-mail (logistica@environ.ro)  sau direct prin telefon la numarul 031.827.0000.

WatchShop.ro aduce în România, în exclusivitate, un nou brand de ceasuri
15 decembrie 2018

***

Despre Environ

Asociația Environ este o organizație colectivă, non-guvernamentală și non-profit care instituie în România principiul european al răspunderii extinse a producătorului în domeniul deșeurilor de echipamente electrice și electronice, promovând activ de peste 10 ani conceptele de colectare selectivă, reciclare și economie circulară în țara noastră. Informații complete despre activitatea organizației sunt disponibile pe  www.environ.ro  

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ar-trebui-sa-oferim-parintilor-nostri-serviciile-unui-azil-de-batrani Ar trebui sa oferim parintilor nostri serviciile unui azil de batrani?
Articolul următor Caricatura zilei
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Nicușor Dan: Condamn ferm comportamentul iresponsabil al Rusiei. România nu este parte la acest conflict
Politic
Ambasadorul Rusiei la București, convocat la MAE după incidentul cu drona prăbușită la Galați
Actualitate Politic
ANPC: sancțiuni de peste 4,17 milioane de lei la nivel național
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • De ce o agenție imobiliară bună îți poate economisi mai mult decât bani: timp, stres și decizii greșite
  • Litoralul românesc 2026: unde merită să mergi ca să te bucuri cu adevărat de vacanță
  • Cât de rapid se acordă un credit urgent online de la IFN-uri
  • Piața închirierilor în regim hotelier din România. București aduce cel mai bun randament
Actualitate

Alăturarea României la demersul de activare a Mecanismului Moscova al OSCE privind agresiunea Federaţiei Ruse în Ucraina

2 minute
Actualitate

Piața modei online din România va trece de 5 miliarde de lei în 2021

3 minute
iohannisiohannis
Actualitate

AFP: Cine ar putea fi PSD-istul cu care se va confrunta Klaus Iohannis la alegerile prezidențiale din 2019

2 minute
Actualitate

Prima campanie derulată sub coordonarea directă a unui minister public, premiată pentru excelență de către industria națională de Relații Publice

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?