Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: România, țara invitată la BASE 2025 – una dintre cele mai importante expoziții de artă contemporană din Turcia
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Cultură și Educație

România, țara invitată la BASE 2025 – una dintre cele mai importante expoziții de artă contemporană din Turcia

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 20 august 2025
Distribuie

România este, pentru prima dată, țara invitată la ediția din 2025 a BASE, una dintre cele mai relevante expoziții de artă contemporană din Turcia, un eveniment care atrage anual aproximativ 20.000 de vizitatori. Cu sprijinul Trendyol, sponsor principal și partener cultural al evenimentului, artiștii români vor avea oportunitatea de a-și expune lucrările la Istanbul în luna noiembrie, alături de peste 150 de artiști emergenți din Turcia, în cadrul unei secțiuni speciale, curatoriate.

Expoziția va include lucrări din domenii precum pictură, fotografie, video, design grafic, design de comunicare vizuală, textile, arte tradiționale, sticlă, ceramică, sculptură sau animație, realizate de artiști care studiază în prezent sau au absolvit în ultimii zece ani facultăți de artă sau instituții relevante din România.

Inițiativa este susținută de Trendyol Art, programul cultural al companiei, creat pentru a aduce arta mai aproape de publicul larg prin colaborări cu artiști contemporani de renume din Turcia și, totodată, pentru a le oferi artiștilor independenți noi oportunități de a-și expune și comercializa lucrările. Prin acest program, Trendyol a sprijinit deja peste 150 de artiști independenți din Turcia, oferindu-le o platformă digitală prin care își pot aduce creațiile în fața a milioane de oameni.

Tinerii români interesați sunt invitați să trimită portofoliul lor în format PDF (care să includă toate lucrările), alături de CV-ul cu datele de contact (e-mail, număr de telefon și adresă) la adresa info@base.ist, până la data de 14 septembrie 2025. Opțional, aceștia pot include și linkul către contul lor de Instagram.

Recunoscută drept una dintre cele mai relevante expoziții din Turcia pentru artiștii proaspăt absolvenți, BASE reunește anual circa 150 de artiști din toată țara. În fiecare an, expoziția principală este completată de proiecte speciale realizate alături de parteneri internaționali, cum este și Trendyol, ajungând la un total de peste 450 de lucrări expuse. Evenimentul atrage anual aproximativ 20.000 de vizitatori – public larg, colecționari, galerii și profesioniști din industriile creative.

Aceeași misiune de a sprijini artiștii aflați la început de drum se regăsește și în inițiativa Trendyol Art, prin care aproape 1.000 de opere semnate de peste 150 de artiști sunt disponibile pe aplicația și website-ul Trendyol în Turcia, acoperind o gamă variată de discipline. Programul susține diversitatea culturală, dialogul artistic și descoperirea de noi talente, atât prin platforma online, cât și prin sprijinirea unor evenimente internaționale renumite de artă, precum BASE și Contemporary Istanbul.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ministerul Economiei a aprobat înființarea Organizației de Management al Destinației (OMD) Dolj
Articolul următor Invitați speciali, prezenți la evenimente între 21 și 24 august la ediția din 2025 a Festivalului de Film și Istorii Râșnov (FFIR)
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica finalizează procedura de achiziție pentru transformatoarele de 216 MVA aferente CHE Porțile de Fier I
Energie
Guvernul a adoptat ordonanța privind criza carburanților
Actualitate Energie
Federația Silva: Nemulțumirile ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor sunt ridicole. Selecția și desemnarea noului director general al Romsilva s-au făcut sub îndrumarea și controlul ministerului
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Stocul de birouri din orașele regionale din România s-a dublat în ultimii zece ani
  • Platforma românească Recrutopia folosește AI pentru a găsi candidații ideali
  • Plăți digitale de peste 260 milioane de lei în stațiunile montane în sezonul de iarnă
  • Eltra Logis intră pe piața din Bulgaria cu un hub strategic la Sofia
Cultură și Educație

Maria Rosetti (1819–1893). Conștiință națională, pionierat publicistic și model feminin în cultura română modernă

8 minute
Cultură și Educație

Despre Cella Delavrancea

10 minute
Cultură și Educație

César Vallejo, între obsesia sfârșitului și meditația înclinată către metafizic

6 minute
Cultură și Educație

Impresii de la Ciudad de México

9 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?