Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Românii au cumpărat mai multe buchete de flori și mai scumpe, în 2023
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
ActualitateFeatured

Românii au cumpărat mai multe buchete de flori și mai scumpe, în 2023

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 10 martie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

Florile sunt printre cele mai frecvente cadouri oferite de români de sărbători, în special cu ocazia aniversării Valentine’s Day, Mărțișorului sau a Zilei Internaționale a Femeii (8 Martie). Fapt vizibil și din numărul și valoarea tranzacțiilor electronice înregistrate anul acesta în florării, care au depășit încasările din perioada similară a anului 2022.

Global Payments, cel mai mare furnizor de servicii și tehnologie de plată din lume, a analizat comportamentul de plată al cumpărătorilor români, care au realizat în 2023 (până la data de 8 Martie) aproximativ 36.000 de tranzacții electronice în florăriile din portofoliul companiei, în valoare de peste 4,1 milioane de lei. Cele mai multe plăți cu cardul s-au înregistrat în ziua de 8 Martie (5.657), de Valentine’s Day (2.273), în zilele de 7 Martie (2.178), 1 Martie (2.024), 28 februarie (981) și de Dragobete (900). În total, în cele șase zile românii au lăsat peste 1,6 milioane de lei la comercianții de flori, care reprezintă 40% din valoarea tuturor tranzacțiilor electronice realizate la florării, în 2023.

Relevante sunt și datele înregistrate de Global Payments în zilele precedente acestor sărbători, care arată că românii au început să cumpere flori cu cel puțin o zi mai devreme. Comparativ cu anul trecut, în perioada aniversării Zilei Internaționale a Femeii (7 – 8 martie) numărul tranzacțiilor a crescut cu 30%, valoarea acestora fiind de aproximativ un milion de lei în cele două zile. În medie, un cumpărător român a achitat cu cardul 127 de lei pentru un buchet de flori, cu 2 lei mai mult decât anul trecut și cu 13 lei mai mult decât în 2021.

De Valentine’s Day, numărul tranzacțiilor electronice au crescut cu 27% față de anul trecut, în perioada 11-14 februarie 2023 înregistrându-se 3.539 de tranzacții, în valoare de aproape 400.000 de lei. De Dragobete (24 februarie), numărul tranzacțiilor a crescut cu 57% față de anul trecut, iar de Mărțișor au fost cu 43% mai multe comenzi de flori achitate cu cardul, fiind înregistrate 3.005 tranzacții, în valoare de peste 328.000 de lei (în perioada 28 februarie – 1 martie 2023).

Cel mai bun an pentru comercianții de flori a fost 2021, când s-au înregistrat aproximativ 10.500 de tranzacții electronice doar în zilele de 7 și 8 martie, în valoare de aproape 1,2 milioane de lei. De Mărțișor (28 februarie, 1 martie) s-au mai făcut încă 6.244 de tranzacții, în valoare de peste 575.000 de lei, iar de Dragobete și Valentine’s Day alte 4.850 de tranzacții, în valoare de peste 440.000 de lei. În total, în aceste patru perioade de sărbătoare din 2021, Global Payments a înregistrat plăți cu cardul în valoare de peste 2,2 milioane de lei.

Global Payments are în portofoliu 315 comercianți de flori din România. Anul trecut, aceștia au realizat peste 145.000 de tranzacții electronice, în valoare de 16 milioane de lei. Începutul acestui an aduce un număr și mai mare de solicitări de soluții de plată cu cardul din partea comercianților, generat de modificările aduse Legii Cashback, care privesc introducerea terminalelor electronice de la 1 ianuarie 2023 pentru firmele cu încasări anuale în numerar de peste 10.000 de euro (50.000 de lei). Global Payments a înregistrat, doar în luna ianuarie a acestui an, de 7 ori mai multe solicitări de instalare POS-uri și software pentru acceptarea plăților cu cardul, decât în aceeași lună din 2022. Și în luna februarie s-a păstrat un trend ascendent al interesului pentru transformarea digitală a firmelor mici si medii din România, înregistrându-se un număr dublu de solicitări, față de luna februarie a anului 2022. Jumătate dintre clienți au optat pentru soluția de plată GP tom, care transformă telefonul mobil într-un terminal de plată, datorită costurilor reduse de administrare și distribuției geografice (rural). Cele mai multe solicitări din luna februarie 2023 au venit din București, județele Constanța, Bihor, Mureș, Brașov și Prahova.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Pentru încurajarea păstrării angajaților umani, ar putea să apară „taxa pe robot” de 1200 lei
Articolul următor Leo Hussain dirijează muzică sacră poloneză la Ateneul Român
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Turcia lansează un nou sezon al proiectului „Muzee Nocturne”, cu 20 de situri istorice deschise după apus
Turism
Iulius Dan Plaveti a preluat conducerea Hidroelectrica. Noul CEO își începe mandatul într-o perioadă de investiții majore
Energie
217 locuri de muncă disponibile în Europa prin rețeaua EURES
HR

RSS Știri Financiare

  • Suma record cheltuită de români în cinematografe anul trecut, peste 63 milioane de euro
  • Enexus, afaceri de 50,7 milioane euro în 2025. Peste 400 MW în construcție și contractare
  • Casă nouă sau casă veche? Ce verifică specialiștii înainte de o investiție imobiliară
  • Ce produse sunt cele mai profitabile pentru livrarea maritimă din China
alegeri vot
Actualitate

Guvernul a suplimentat bugetul pentru organizarea şi desfăşurarea alegerilor prezidenţiale

3 minute
Actualitate

Președintele Nicușor Dan la cel de al patrulea Summit Ucraina – Europa de Sud-Est

2 minute
Actualitate

Familiile și persoanele din Galați ale căror locuințe au fost afectate de prăbușirea dronei vor primi ajutoare financiare de urgență

1 minute
Featured

Din cauza scumpirilor, 8 din 10 români taie cheltuielile neesențiale, iar peste jumătate amână achizițiile majore 

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?