Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Romcargo Maritim, cea mai nouă investiție ROCA
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Companii

Romcargo Maritim, cea mai nouă investiție ROCA

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 27 septembrie 2019
Distribuie

Platforma de investiții ROCA a preluat astăzi operatorul portuar Romcargo Maritim. Compania gestionează 90% din fluxurile maritime de vehicule pentru pasageri și utilitare din Romania, incluzând Dacia, Renault, Ford si Mitsubishi, operând cel mai mare terminal Ro-Ro din portul Constanța. 

Înființată în anul 2006, compania a trecut printr-o perioadă dificilă între 2015-2016, iar la finalul anului 2016 a intrat în insolvență, desfășurând-și în continuare activitatea conform cu un plan de reorganizare. 

”Cea de-a cincea tranzacție a platformei Roca este o reală provocare. Am concentrat experiența acumulată pana acum și ne-am lansat într-un domeniu pe care-l considerăm strategic pentru Romania. Este vorba de o companie cu activitate logistica, si nu una oarecare, ci un operator portuar. Romcargo Maritim este cel mai bun exemplu că ROCA face fix ce și-a propus. Vedem oportunițăți acolo unde alții văd doar riscuri.

Pariem atât pe o valorificare mai bună a poziției geografice strategice a României cât și pe potențialul insuficient exploatat al fluxului comercial euro – asiatic. Astfel mizăm pe succesul acestei investiții și pe scoaterea companiei din insolvență în scurt timp.” a declarat Rudolf Vizental, CEO ROCA.

Planul ROCA este de a contura o schemă de dezvoltare strategică a Romcargo Maritim, folosind atât experiența managerilor din platformă precum și atuurile companiei, consolidând în același timp relațiile cu principalii parteneri Alianta Renault-Nissan-Mitsubishi și Ford Werke – Ford Romania. Managementul actual Romcargo Maritim va fi parte activă a acestui plan, experiența lor în industrie fiind esențială pentru succesul viitor al companiei.

Dezvoltarea Romcargo Martim ca investiție ROCA va fi posibilă și datorită faptului că portul Constanța este supus unui proces de dezvoltare la finalul căruia se va permite infrastructura portului va permite accesul unor nave de tonaj mai ridicat. Odată cu creșterea gradului de utilizare a cailor navigabile din port, activitatea companiei se va putea intensifica.

”Suntem încrezători că punând laolaltă experiența noastră extensivă în industrie cu experiența de business și management a echipei ROCA și vom transforma Romcargo Maritim într-o poveste de succes. ” a declarat Ionuț Monu, General Manager Romcargo Maritim.

Rompetrol Rafinare, o îmbunătățire de circa șase ori a profitului, în primele trei luni din 2021
18 mai 2021

În spațiul de 85.000 mp gestionat în Portul Constanta, Romcargo Maritim are o capacitate de stocare de 7.500 de unitati simultan, poate opera 25.000 vehicule pe luna, o cale ferata cu 3 linii și posibilitatea de a opera simultan 2 trenuri de cate 21 vagoane fiecare si o dana cu lungimea de 200 m.

În 2018, cu 80 de angajați, Romcargo Maritim a avut un flux total de 154.000 de autovehicule operate, iar estimările pentru 2019 sunt de 175.000 autoturisme.

ROCA s-a lansat în 2018 ca prima platformă de investiții și management dedicată companiilor românești. După un an de activitate, compania a obținut un randament de 260% pentru sumele investite inițial și a ajuns la o valoare de 22 milioane de euro.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Proiectul minier Certej, oprit în instanță printr-o decizie definitivă
Articolul următor economie Tendințe economice în perioada septembrie – noiembrie 2019
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Hidroelectrica avertizează asupra utilizării frauduloase a numelui companiei în scheme de investiții online
Energie
„Tati, o să fie bine?”– întrebarea unui copil de 11 ani diagnosticat cu o formă agresivă de cancer
Actualitate
„Nelson” și „Ziua mea norocoasă”, la final de martie pe scenele din București, Iași, Bacău, Ploiești și Târgoviște
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Peste o treime dintre investitorii în criptomonede sunt femei
  • We As Web depășește 66 milioane euro cifră de afaceri în 2025
  • Forum de francize, antreprenoriat și Expo Francize 2026 la București, în 26 martie
  • Stagnare a vânzărilor pentru KFC în 2025 pe plan local. Profit în scădere cu peste 18%
Companii

GEZE furnizează tehnologii și sisteme de siguranță pentru clădirile de birouri The Bridge

3 minute
Companii

Nestlé o numeşte pe Silvia Sticlea în funcţia de Country Manager al Nestlé România

3 minute
Actualitate

PeliPartners a acordat asistență în vânzarea celui mai mare terminal maritim de GPL din România

3 minute
Companii

A început producția de oțel la LIBERTY Galați

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?