Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scad afacerile pe piaţa auto
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Auto

Scad afacerile pe piaţa auto

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 17 februarie 2022
Distribuie
Foto: Pixabay

În luna decembrie 2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut faţă de luna precedentă, atât ca serie brută cu 4,2%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 0,5%, potrivit INS.

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei a crescut faţă de luna precedentă, atât ca serie brută cu 13,8%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,2%.

Faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut, atât ca serie brută cu 14,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 14,0%.

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, a crescut atât ca serie brută cu 97,5%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 101,3%.

În perioada 1.I-31.XII.2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut faţă de perioada 1.I-31.XII.2020, ca serie brută cu 23,8%.

În perioada 1.I-31.XII.2021, volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei a crescut faţă de perioada 1.I-31.XII.2020, ca serie brută cu 45,9%.

Semne încurajatoare de creștere în construcții
19 februarie 2026

Decembrie 2021 comparativ cu noiembrie 2021

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna decembrie 2021, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 4,2%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (-16,6%), activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-9,3%) şi la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-9,2%). Comerţul cu autovehicule a crescut cu 0,6%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna decembrie 2021, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 0,5%.

În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna decembrie 2021, faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri a înregistrat o creştere cu 13,8%, datorită creşterilor înregistrate la activitǎţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+46,4%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+16,3%), serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+9,3%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+5,0%) și la activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+3,6%).

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna decembrie 2021, faţă de luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 2,2%.

masina
Cele mai bune dotări pentru un automobil eficient
24 ianuarie 2021

Decembrie 2021 comparativ cu decembrie 2020

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna decembrie 2021, comparativ cu luna decembrie 2020, a înregistrat o creştere cu 14,7%, datorită creşterilor înregistrate la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+23,6%), comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+15,4%), comerţul cu autovehicule (+13,3%) și la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+4,0%).

- Publicitate -

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna decembrie 2021, a înregistrat o creştere cu 14,0% faţă de luna decembrie 2020.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna decembrie 2021, a înregistrat o cifră de afaceri cu 97,5% mai mare comparativ cu luna decembrie 2020, datorită creşterilor înregistrate la activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+247,1%), activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+124,4%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+72,3%) și la activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+29,6%). Serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare au scăzut cu 15,6%.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna decembrie 2021 a crescut cu 101,3%, comparativ cu luna decembrie 2020.

Perioada 1.I-31.XII.2021 comparativ cu perioada 1.I-31.XII.2020

În perioada 1.I-31.XII.2021 comparativ cu perioada 1.I-31.XII.2020, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri mai mare cu 23,8%, influențată de creşterea cifrei de afaceri la: comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+37,5%), comerţul cu autovehicule (+25,3%), comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+22,3%) şi activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+18,4%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în perioada 1.I-31.XII.2021, a înregistrat o cifră de afaceri cu 45,9% mai mare comparativ cu perioada 1.I-31.XII.2020, influențată de creşterea cifrei de afaceri la:

activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+53,4%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+46,5%), activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+39,0%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+29,0%) şi serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+23,7%).

Scade cifra de afaceri din comerţul cu ridicata
26 februarie 2025

Informaţii suplimentare:

Cifra de afaceri netă reprezintă veniturile totale înregistrate de către întreprindere în perioada de referinţă, provenite atât din activitatea principală, cât şi din activităţile secundare exercitate de aceasta. Cifra de afaceri netă nu include TVA şi veniturile din vânzarea sau transferul de mijloace fixe.

Indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete şi serviciile de piaţă prestate populaţiei sunt indici de tip Laspeyres şi sunt calculaţi în condiţii metodologice şi de preţuri comparabile.

Pentru exprimarea valorilor din perioada curentă în preţurile perioadei de referinţă se utilizează indici de preţuri deflatori (indicele preţurilor de consum). Primii indici obţinuţi sunt la nivel de clasă/grupă CAEN Rev.2 apoi prin agregări succesive se obţin indici la niveluri agregate. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în întreprinderi din anul de referinţă (2015).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Parlamentul European cere o strategie a UE mai eficientă pentru a combate cancerul  
Articolul următor Key visual PRIDE-U 70% dintre studenții ASE înscriși în proiectul PRIDE-U au fost consiliați în carieră
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

net whatsapp
O vulnerabilitate WhatsApp ar putea permite exploatarea funcției Instagram Reels pentru deschiderea de URL-uri suspecte
IT
Hackeri nord-coreeni distribuie malware Android prin platforme de jocuri
IT
Comerțul cu amănuntul se contractă, IMM-urile sunt primele afectate
Companii

RSS Știri Financiare

  • Primul restaurant wagamama din România se va deschide la București
  • DS Smith investește peste 14 milioane de euro în fabricile de ambalaje din România
  • Mobidea mizează pe comerțul online și livrarea rapidă pentru a câștiga clienți în fața marilor lanțuri de mobilier
  • Declin în primul trimestru pentru turismul românesc. Crește numărul de turiști străini
Auto

Digitalizarea nu aduce profit companiilor din industria auto, dar crește rapid eficiența utilizării activelor

5 minute
Auto

Scade cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule

9 minute
dacia
Auto

Ce se întâmplă cu 530.296 de autovehicule de la Dacia. Îi privește pe toți șoferii români

1 minute
dacia-1300-11-900-euro-324623
Auto

Ce se întâmplă cu omologările de la Dacia. Toți șoferii români trebuie să citească rapid asta

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?