Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scade cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Auto

Scade cifra de afaceri din comerţul cu autovehicule

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 24 iunie 2022
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna aprilie 2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut faţă de luna martie 2022, atât ca serie brută cu 12,5%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,5%, potrivit INS.

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei în luna aprilie 2022 față de luna martie 2022, a crescut, atât ca serie brută cu 0,3%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 1,7%.

Faţă de luna aprilie 2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a scăzut în luna aprilie 2022 ca serie brută cu 3,4%. Ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut cu 1,1%.

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, faţă de luna aprilie 2021, a crescut în luna aprilie 2022, atât ca serie brută cu 51,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 53,9%.

În perioada 1.I-30.IV.2022, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete a crescut faţă de perioada 1.I-30.IV.2021, atât ca serie brută cu 6,3%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 4,6%.

În perioada 1.I-30.IV.2022, volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei a crescut faţă de perioada 1.I-30.IV.2021, atât ca serie brută cu 40,5%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 43,2%.

rabla
Listele cu persoanele juridice aprobate în cadrul Programelor Rabla și Rabla Plus au fost publicate pe site-ul AFM
12 noiembrie 2018

Aprilie 2022 comparativ cu martie 2022

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna aprilie 2022, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 12,5%, ca urmare a scăderilor înregistrate la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-13,7%), comerţul cu autovehicule (-13,3%) şi la comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (-12,8%).

Comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor a crescut cu 12,5%.

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna aprilie 2022, comparativ cu luna precedentă, a înregistrat o scădere cu 1,5%.

Pensia medie: Bucureşti – 2.017 lei, Botoşani – 1.269
14 iunie 2021

În ceea ce priveşte serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna aprilie 2022, faţă de luna precedentă, volumul cifrei de afaceri a înregistrat o creştere cu 0,3%, datorită creşterilor înregistrate la activitǎţile agenţiilor

- Publicitate -

turistice şi tur-operatorilor (+3,8%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+3,6%), serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+2,0%) și la activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+1,0%). Activitǎţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative au scăzut cu 3,2%.

Volumul cifrei de afaceri din serviciile de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna aprilie 2022, faţă de luna precedentă, a înregistrat o creştere cu 1,7%.

Aprilie 2022 comparativ cu aprilie 2021

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, în luna aprilie 2022, comparativ cu luna aprilie 2021, a înregistrat o scădere cu 3,4%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu autovehicule (-6,6%) și la activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (-3,9%). Creşteri au înregistrat comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+19,2%) și comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+1,3%).

Volumul total al cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna aprilie 2022, a înregistrat o creştere cu 1,1% faţă de luna aprilie 2021.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în luna aprilie 2022, a înregistrat o cifră de afaceri cu 51,7% mai mare comparativ cu luna aprilie 2021, datorită creşterilor înregistrate la activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+98,8%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+45,0%), activităţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+40,8%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+26,7%) și la serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+11,0%).

Dalet a înregistrat o creștere de 42% a vânzărilor
2 noiembrie 2020

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna aprilie 2022 a crescut cu 53,9%, comparativ cu luna aprilie 2021.

Perioada 1.I-30.IV.2022 comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2021

În perioada 1.I-30.IV.2022 comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicată şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri mai mare cu 6,3%, influențată de creşterea cifrei de afaceri la: comerţul cu piese şi accesorii pentru autovehicule (+9,4%), comerţul cu motociclete, piese şi accesorii aferente; întreţinerea şi repararea motocicletelor (+6,5%), comerţul cu autovehicule (+5,4%) şi activităţile de întreţinere şi reparare a autovehiculelor (+3,9%).

În perioada 1.I-30.IV.2022 comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2021, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata şi cu amănuntul, întreţinerea şi repararea autovehiculelor şi a motocicletelor, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a crescut cu 4,6%.

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie brută, în perioada 1.I-30.IV.2022 a înregistrat o cifră de afaceri cu 40,5% mai mare comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2021, influențată de creşterea cifrei de afaceri la:

activităţile de jocuri de noroc şi alte activităţi recreative (+47,1%), activităţile hotelurilor şi restaurantelor (+40,7%), activitǎţile agenţiilor turistice şi tur-operatorilor (+36,8%), activităţile de spălare şi curăţare (uscată) a articolelor textile şi a produselor din blană (+20,5%) şi serviciile de coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare (+18,9%).

Activitatea de servicii de piaţă prestate populaţiei, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-30.IV.2022, a înregistrat o cifră de afaceri cu 43,2% mai mare comparativ cu perioada 1.I-30.IV.2021.

Informaţii suplimentare:

Cifra de afaceri netă reprezintă veniturile totale înregistrate de către întreprindere în perioada de referinţă, provenite atât din activitatea principală, cât şi din activităţile secundare exercitate de aceasta. Cifra de afaceri netă nu include TVA şi veniturile din vânzarea sau transferul de mijloace fixe.

Indicii de volum ai cifrei de afaceri din comerţul cu autovehicule şi motociclete şi serviciile de piaţă prestate populaţiei sunt indici de tip Laspeyres şi sunt calculaţi în condiţii metodologice şi de preţuri comparabile.

Pentru exprimarea valorilor din perioada curentă în preţurile perioadei de referinţă se utilizează indici de preţuri deflatori (indicele preţurilor de consum). Primii indici obţinuţi sunt la nivel de clasă/grupă CAEN Rev.2, apoi prin agregări succesive se obţin indici la niveluri agregate. Ponderile utilizate la agregare sunt calculate pe baza cifrei de afaceri conform rezultatelor Anchetei Structurale în întreprinderi din anul de referinţă (2015).

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior cheltuieli lunare Cum să faci față cheltuielilor lunare neprevăzute?
Articolul următor Revolut introduce în portofoliul său produsul Pay Later responsabil, începând cu Irlanda
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Péter Magyar s-a întâlnit cu președintele Ungariei după victoria istorică în alegeri
Extern
IMM-România: Inflația s-a dublat în martie 2026 față de martie 2025 – creșteri semnificative ale costurilor de producție
Economie
Statistic, câştigul salarial mediu net a crescut cu… 39 lei
Economie HR

RSS Știri Financiare

  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
  • Creștere semnificativă a cererii pentru serviciile de curățenie
  • JYSK deschide la Bran și ajunge la 160 de magazine în România
  • Când veniturile nu sunt suficiente: este timpul să priviți situația financiară dintr-o altă perspectivă
Economie

Managerii își mențin previziunea de noi creșteri de prețuri

2 minute
opel corsa
Auto

200.000 de autoturisme Opel, rechemate în service

1 minute
Economie

Valul scumpirilor a afectat cifra de afaceri din comerț

4 minute
dacia
Auto

Anunţul important de la Dacia: Ce se întâmplă cu omologările

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?