Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Scade numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Construcții

Scade numărul autorizațiilor de construire pentru clădiri

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 6 ianuarie 2023
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În luna noiembrie 2022, s-au eliberat 3179 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 3,4%, faţă de luna octombrie 2022 şi cu 18,5%, faţă de luna noiembrie 2021, potrivit INS.

În perioada 1.I – 30.XI.2022, s-au eliberat 40969 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 13,3% faţă de perioada 1.I – 30.XI.2021.

Noiembrie 2022 comparativ cu octombrie 2022

În luna noiembrie 2022 s-au eliberat 3179 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidențiale (-3,4% față de luna octombrie 2022), cu o suprafață utilă totală de 912909 mp (+1,8%). Din totalul autorizațiilor de construire pentru clădiri rezidenţiale 67,2% sunt pentru zona rurală.

În luna noiembrie 2022 se evidenţiază o scădere a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri rezidenţiale (-111 autorizaţii), comparativ cu luna precedentă. În profil teritorial, această scădere este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Sud-Vest Oltenia şi Vest (-77 autorizaţii, fiecare), Sud-Muntenia (-48) şi Sud-Est (-39). Creşteri s-au înregistrat în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord-Est (+63 autorizaţii), Bucureşti-Ilfov (+36), Nord-Vest (+16) şi Centru (+15).

În luna noiembrie 2022 s-au eliberat 549 autorizaţii de construire pentru clădiri nerezidențiale (-17,2% față de luna octombrie 2022), în suprafață utilă totală de 249414 mp (-33,6%).

Comparativ cu luna precedentă, în luna noiembrie 2022 s-a înregistrat o scădere a suprafeței utile la autorizațiile de construire eliberate pentru clădirile nerezidențiale (-126202 mp). În profil teritorial, această scădere este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Nord-Vest (-76343 mp), Centru (-18123), Nord-Est (-17954), Sud-Muntenia (-11337), Sud-Vest Oltenia (-6272) şi Vest (-4215).

camera casa
Renovarea locuinței și alegerea ușilor potrivite: 3 aspecte importante
14 iulie 2020

Creşteri s-au înregistrat în regiunile de dezvoltare București-Ilfov (+4986 mp) şi Sud-Est (+3056).

Noiembrie 2022 comparativ cu noiembrie 2021

În luna noiembrie 2022 se evidențiază o scădere atât a numărului de autorizații de construire eliberate pentru clădiri rezidențiale (-18,5%) cât şi a suprafeței utile totale (-3,1%), comparativ cu luna corespunzătoare din anul 2021.

În profil teritorial, această scădere a numărului de autorizații de construire eliberate pentru clădiri rezidențiale (-723 autorizații) este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-174 autorizaţii), Vest (-158), Sud-Muntenia (-147), Nord-Vest (-113), Centru (-76), Sud-Vest Oltenia (-48) şi Sud-Est (-35). Creştere s-a înregistrat în regiunea de dezvoltare Nord-Est (+28 autorizații).

scaune gaming
Principalele calități pe care trebuie să le cauți la scaunele de gaming profesionale
27 august 2020

În luna noiembrie 2022, comparativ cu luna noiembrie 2021, s-a înregistrat o scădere atât a numărului de autorizaţii de construire eliberate pentru clădiri nerezidenţiale (-10,7%) cât şi a suprafaţei utile totale (-17,8%).

- Publicitate -

În profil teritorial, această scădere a suprafeţei utile la autorizaţiile de construire eliberate pentru clădirile nerezidenţiale (-54047 mp) este reflectată în următoarele regiuni de dezvoltare: Vest (-40721 mp), Sud-Muntenia (-24646), Centru (-22467), Sud-Vest Oltenia (-2044) şi Nord-Est (-920).

Creşteri s-au înregistrat în regiunile de dezvoltare: București-Ilfov (+19529 mp), Nord-Vest (+14206) şi Sud-Est (+3016).

Perioada 1.I – 30.XI.2022 comparativ cu perioada 1.I – 30.XI.2021

În perioada 1.I – 30.XI.2022 s-au eliberat 40969 autorizaţii de construire pentru clădiri rezidenţiale, în scădere cu 13,3% faţă de perioada 1.I – 30.XI.2021.

Scăderi s-au înregistrat în toate regiunile de dezvoltare: Bucureşti-Ilfov (-1221 autorizaţii), Nord-Est (-1136), Sud-Muntenia (-1049), Vest (-779), Nord-Vest (-636), Centru (-537), Sud-Est (-517) şi Sud-Vest Oltenia (-432).

Informaţii suplimentare:

frigider
Frigiderul perfect – cum îl alegi și de ce trebuie să ții cont
27 decembrie 2018

– Autorizaţia de construire constituie actul de autoritate al administraţiei locale pe baza căruia se asigură aplicarea măsurilor prevăzute de lege referitoare la amplasarea, proiectarea, executarea şi funcţionarea construcţiilor.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior pictor Tehnici de lucru și instrumente necesare pentru desenul în cărbune
Articolul următor Cifra de afaceri din comerțul cu amănuntul se menține pe creștere
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei a autorizat preluarea Edy Optic LTT S.R.L. de către Carl Zeiss Instruments S.R.L
Companii
Depozitarul Central va distribui dividende pentru S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. MEDIAȘ
Companii
Inspecția Muncii: Sancțiuni de peste 7,7 milioane de lei și sute de cazuri de muncă nedeclarată, descoperite într-o singură săptămână
HR

RSS Știri Financiare

  • La 17 ani de prezență în România, Decathlon a ajuns la 32 de magazine și 1.600 de angajați
  • Un nou brand de restaurante se extinde la nivel național. Tyranozaur a deschis la Botoșani
  • Condensul de dimineață îți fură lumina din cameră? Iată ce funcționează cu adevărat!
  • Piața rezidențială din București a recuperat din scăderea puternică de la începutul anului
Construcții

CNAIR a semnat contractul pentru finalizarea construției Variantei de Ocolire Tecuci

1 minute
apartament
Construcții

Apartamente de închiriat în Iași – Camere de supraveghere la bloc? Iată ce drepturi ai

3 minute
Actualitate

CNAIR a desemnat câștigătorul pentru proiectarea și construcția unui Pod nou la Cosmeşti, peste Siret

2 minute
Actualitate

„Valul de renovări” va aduce schimbări majore pentru proprietarii de locuințe

7 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?