Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Schimbările climatice: PE votează să reducă emisiile de gaze poluante ale statelor membre ale Uniunii Europene cu 40%
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Schimbările climatice: PE votează să reducă emisiile de gaze poluante ale statelor membre ale Uniunii Europene cu 40%

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 14 martie 2023
Distribuie
Foto; www.freepik.com

Comunicat de presă de la Parlamentul European

– Toate țările Uniunii Europene trebuie să reducă emisiile până în 2030 comparativ cu 2005

– Fiecare țară a Uniunii va avea obiective de reducere a emisiilor în funcție de PIB-ul pe cap de locuitor și de raportul cost-eficacitate

– Vor exista posibilități reduse de a comercializa, împrumuta și păstra pentru mai târziu alocările de emisii

– Va exista o transparență crescută pentru că se vor publica informații referitoare la măsurile luate la nivel național

Muntenegru și Republica Moldova: PE salută progresele înregistrate în procesul de aderare la UE
18 iunie 2025

Noul Regulament privind partajarea eforturilor reduce nivelul maxim permis de emisii de gaze cu efect de seră din transporturi, clădiri și agricultură până în 2030 în statele membre.

Parlamentul a adoptat marti, cu 486 de voturi pentru, 132 împotrivă și 10 abțineri, revizuirea așa-numitului Regulament privind partajarea eforturilor. Textul stabilește reduceri anuale obligatorii ale emisiilor de gaze cu efect de seră (GES) pentru transporturile rutiere, încălzirea clădirilor, agricultură, micile instalații industriale și gestionarea deșeurilor pentru fiecare stat membru al Uniunii și reglementează în momentul de față circa 60% din toate emisiile din Uniune.

Textul revizuit crește obiectivul de reducere a GES pentru 2030 de la 30% la 40% comparativ cu nivelurile din 2005. Pentru prima oară, toate țările Uniunii trebuie acum să reducă emisiile de GES cu 10%-50%, în funcție de țară. Obiectivele pentru 2030 ale fiecărui stat membru sunt stabilite în funcție de PIB-ul pe cap de locuitor și de raportul cost-eficacitate. De asemenea, statele membre vor trebui să garanteze anual că nu depășesc nivelul anual de emisii de gaze cu efect de seră alocate.

Flexibilitate și transparență

Majoritatea britanicilor care au votat pentru Brexit s-au răzgândit acum și ar vrea să aibă acces la piața UE
12 decembrie 2024

Legea asigură echilibrul între două imperative: necesitatea ca țările Uniunii să beneficieze de flexibilitate în contextul atingerii obiectivelor și necesitatea de a elimina lacunele existente pentru a asigura atingerea obiectivului global al Uniunii de reducere a emisiilor. Din acest motiv, textul limitează alocările de emisii pe care țările Uniunii le pot păstra pentru mai târziu din anii precedenți sau împrumuta de la anii ulteriori, iar cantitatea de emisii alocate pe care le pot comercializa cu alte state membre este și ea limitată.

- Publicitate -

Pentru a putea trage la răspundere statele membre, Comisia va publica diverse informații referitoare la măsurile luate la nivel național într-un formal ușor accesibil, așa cum a cerut Parlamentul.

Raportoarea Jessica Polfjärd (PPE, Suedia) a declarat următoarele după vot: „Prin această lege, facem un mare pas înainte spre atingerea obiectivelor climatice ale Uniunii. Noile norme referitoare la reducerea emisiilor naționale garantează că toate statele membre își aduc contribuția în acest sens și că eliminăm diverse lacune existente. Astfel, putem trimite un semnal clar că Uniunea Europeană intenționează cu adevărat să fie un lider mondial care susține o agendă climatică competitivă și eficientă.”

Textul trebuie să fie acum aprobat oficial de către Consiliu. El va fi apoi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene și va intra în vigoare după alte 20 de zile.

Context

Regulamentul privind partajarea eforturilor face parte din pachetul „Pregătiți pentru 55 în 2030”, planul Uniunii Europene de a reduce emisiile de gaze cu efect de seră cu cel puțin 55% până în 2030 comparativ cu nivelurile din 1990, în conformitate cu Legea europeană a climei.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Silicon Valley Bank: Acţiunile băncilor din întreaga lume au scăzut, în ciuda asigurărilor lui Biden
Articolul următor PE adoptă un obiectiv și mai ambițios privind absorbțiile de carbon pentru 2030
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Donald Trump o critică dur pe șefa guvernului de la Roma, Giorgia Meloni: „Sunt șocat de ea!“
Extern
MIPE: Consultare publică privind fundamentarea unor măsuri și politici publice destinate IMM-urilor
Actualitate
Se mărește declinul demografic: Numărul deceselor este de două ori mai mare decât al nou-născuților
Actualitate

RSS Știri Financiare

  • Creștere semnificativă a cererii pentru serviciile de curățenie
  • JYSK deschide la Bran și ajunge la 160 de magazine în România
  • 1 din 3 români au cumpărat produse „la ofertă” al căror preț fusese majorat înainte de promoție
  • Aria de livrare a supermarketului online Sezamo acoperă tot județul Ilfov
Extern

Pentru ianuarie sunt anunțate de asemenea discuții ruso-americane pe teme privind securitatea, la nivel de diplomați și militari

1 minute
Extern

Inculparea lui Donald Trump: New Yorkul, în fața unui proces istoric

2 minute
Extern

Statele Unite cer din nou extrădarea lui Julian Assange

5 minute
Extern

Moartea copiilor nevinovați este „foarte dureroasă”, l-a atenționat premierul Indiei pe Vladimir Putin, la Moscova, la o zi după atacul de la spitalul pediatric din Kiev 

2 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?