Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Schimburile comerciale româno-germane se apropie de 40 mld. euro
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Schimburile comerciale româno-germane se apropie de 40 mld. euro

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 6 februarie 2023
Distribuie

AHK România anunță rezultatele centralizate pe anul 2022, preluate de la Biroul Federal de Statistică al Germaniei, Destatis.

Schimburile comerciale între Germania și România se mențin pe o linie ascendentă, ajungând anul trecut la 37,5 mld. euro. Față de anul 2021, volumul schimburilor comerciale a crescut cu 13,9%. Astfel, importurile din România au însumat 17,5 mld. euro (+19,6%), în timp ce exporturile Germaniei către România au atins suma de 20 mld. euro (+9,2%). Germania rămâne pe locul 1 în clasamentul partenerilor comerciali ai României, iar România pe locul 21 în topul partenerilor comerciali ai Germaniei, potrivit Destatis.

O evoluție bună a avut și comerțul cu Republica Moldova, care a crescut în 2022 cu 16,5% față de anul anterior, ajungând la 830 mil. euro. Exporturile din Republica Moldova au însumat 537,2 mil. euro (+20,6), iar importurile din Germania s-au ridicat la 292 mil. euro (+9,7), conform Destatis.

„Deși anul trecut a fost unul foarte solicitant din punct de vedere economic, companiile au reușit să își demonstreze reziliența, în ciuda crizei energetice, a creșterii prețurilor la produsele intermediare la materiile prime, în ciuda problemelor din lanțul de aprovizionare și a riscurilor geopolitice crescute. Cu un volum al schimburilor comerciale care se apropie de 40 mld. euro, comerțul bilateral între Germania și România a atins în anul aniversar al AHK România o nouă dimensiune. Suntem foarte mulțumiți de această evoluție și dorim să promovăm în continuare această poveste de succes bilaterală. Prin poziția sa geografică, România oferă condiții foarte bune în acest sens”, spune Sebastian Metz, Director general și membru în Consiliul Director al AHK România.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Regulile schimbărilor aplicabile de la 1 ianuarie 2023 în domeniul gestionării deșeurilor
Articolul următor Exercițiul financiar 2022: Bosch își atinge obiectivele într-un context dificil
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ghid privind utilizarea responsabilă a inteligenței artificiale: „Inteligența artificială și manipularea percepției umane”
IT
Guvernul introduce supravegherea extinsă pentru rafinăria Petrotel, benzinăriile Lukoil și perimetrul offshore Trident
Energie
Câştigul salarial mediu net a crescut cu 299 lei
Economie

RSS Știri Financiare

  • Dezvoltatorii au reluat construcția de birouri în București. 8 proiecte majore în lucru
  • Un sfert dintre călătorii din regiune cu navele de croazieră Costa Cruises sunt români
  • PPC extinde capacitățile parcului eolian Sălbatica 1 cu un sistem BESS de 60 MWh
  • Ce au citit românii prin Bookster în 2025. Gabor Maté este cel mai căutat autor
Economie

Depozitarul Central va distribui sumele de bani aferente CUPON 3 pentru obligațiunile emise de BITTNET SYSTEMS S.A.

1 minute
Imobiliare

Prețurile pe piața rezidențială premium s-au dublat în ultimii ani pentru anumite produse, oferta fiind extrem de limitată

9 minute
Companii

Industria HoReCa investește ȋn reamenajări și soluții avansate de igienă

3 minute
Energie

Enel a semnat acordul cu PPC pentru vânzarea activităților din România, pentru 1,26 miliarde euro

4 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?