Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Șeful NATO are planuri „secrete” pentru negocierile de pace din Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Șeful NATO are planuri „secrete” pentru negocierile de pace din Ucraina

Contributor
Autor
Contributor
Publicat 3 februarie 2025
Distribuie

Valentin TUDOR (gds.ro)

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat că are idei despre viitoarele negocieri de pace între Kiev și Moscova pe care nu vrea să le facă publice, dar planurile la care se gândește vor asigura că președintele rus Vladimir Putin „nu va mai încerca niciodată” să cucerească Ucraina.

Rutte a fost întrebat într-un interviu acordat ziarului german Bild publicat sâmbătă dacă pacea între cele două țări este chiar posibilă, scrie The Kyiv Independent.

„Trebuie să ne asigurăm că nu va mai putea niciodată să cucerească nici măcar un kilometru pătrat din Ucraina”, a răspuns șeful NATO, referindu-se la Vladimir Putin, adăugând că cel mai important lucru pe care Alianța trebuie să îl facă acum este să sprijine Kievul cu arme și instruire pentru soldații ucraineni.

El a continuat spunând că, dacă Ucraina decide să caute pacea, atunci va trebui să îl aducă pe Putin la masa negocierilor.

„Nu vă pot descrie exact cum vor decurge aceste discuții”, a spus el, adăugând: „Am deja idei despre cum ar putea arăta această componență. Dar nu vrem să îl facem pe Putin mai deștept decât este deja. Vom face un mic secret din asta. Numai sfârșitul este sigur: Putin nu va mai încerca niciodată după asta”, a declarat Rutte pentru publicația germană, fără să dea alte detalii.

Mark Rutte: Rușii nu își ating obiectivele

De asemenea, el a fost întrebat în timpul interviului despre cursul războiului și dacă Ucraina, împreună cu aliații săi occidentali, pierd, având în vedere progresele continue ale Rusiei în Donbas.

Numărul muncitorilor migranți din lume s-a triplat în ultimul deceniu
17 decembrie 2021

„Frontul se mișcă în direcția greșită. Dar cu ce preț?”, a spus Rutte. „Rușii plătesc pentru asta cu 1.000 până la 1.500 de oameni pe zi care mor sau sunt grav răniți. Și totuși, rușii nu își ating obiectivele”, a subliniat șeful NATO.

„Iar treaba noastră este să ne asigurăm că nu își vor atinge niciodată obiectivele. Așadar, nu, Ucraina nu pierde și trebuie să îi sprijinim să ajungă într-o poziție de forță”, a mai spus Rutte.

Președintele american Donald Trump a declarat anterior că echipa sa este deja angajată în discuții „foarte serioase” cu Rusia privind modul de a pune capăt războiului din Ucraina.

Replica lui Zelenski

În replică, președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat pentru AP că discuțiile despre război care nu includ Ucraina sunt „foarte periculoase”.

Ursula von der Leyen, însoțită de șeful diplomației europene, Josep Borrell, la locul atrocităţilor din Ucraina
9 aprilie 2022

Zelenski a spus că primul pas pentru Ucraina este să organizeze o întâlnire la nivel înalt cu Trump, astfel încât Kievul și Washingtonul să își poată dezvolta propriile planuri pentru o încetare a focului. Apoi, părțile pot trece la discuții care implică Rusia.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior ANAT solicită numirea unui secretar de stat cu experiență în industria turismului
Articolul următor FMI vine la București pentru o analiză a ultimelor evoluții economice
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii de către Sika AG
Companii
ANL a recepţionat 24 de locuinţe pentru tineri în orașul Boldești-Scăeni
Actualitate
A fost scăzută valoarea minimă a obligațiilor fiscale restante pentru debitorii persoane fizice de la 3.000 la 1.200 de lei
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
  • Companiile din București plătesc peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
Extern

Joe Biden este sigur că Rusia are în plan folosirea în războiul din Ucraina a armelor chimice și biologice

1 minute
Extern

Meta și YouTube, găsite vinovate într-un proces istoric privind dependența de rețelele sociale

3 minute
Extern

Giganții mondiali renunță treptat la petrolul rusesc

3 minute
Extern

Fostul președinte prorus al Moldovei, Igor Dodon, sub stare de arest sub acuzația de trădare și corupție

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?