Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Sondaj CGTN: 78% dintre respondenți critică revoltele anti-imigrație din Statele Unite
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitatea din China 

Sondaj CGTN: 78% dintre respondenți critică revoltele anti-imigrație din Statele Unite

Radio China Internaţional
Autor
Radio China Internaţional
Publicat 11 iunie 2025
Distribuie
Foto: CRI online

Conflicte au izbucnit în mai multe regiuni ale Statelor Unite. Președintele american a anunțat arestarea guvernatorului, iar mii de soldați au fost desfășurați în Los Angeles. The Mirror titrează: „Americanii sunt îngrijorați că un război civil este pe cale să izbucnească!”

Un sondaj de opinie inițiat de CGTN în rândul internauților din întreaga lume arată că 78,3% dintre respondenți consideră că Statele Unite, deși sunt o țară construită prin imigrație, promovează în prezent o ideologie anti-imigrație care contrazice procesul istoric al dezvoltării americane și care ar putea influența profund direcția de evoluție a țării.

Pe măsură ce revoltele din Los Angeles se extind, tensiunile dintre guvernul Californiei și administrația federală, precum și între Partidul Democrat și Partidul Republican, se accentuează. Potrivit sondajului, 89,6% dintre respondenți consideră că problema imigrației ilegale a declanșat contradicții profunde între autoritățile locale, precum cele din Los Angeles, conduse de democrați, și guvernul federal, aflat sub conducerea republicană.

De asemenea, 89% dintre cei chestionați sunt de părere că lupta acerbă dintre cele două partide în privința politicilor de imigrație reflectă în mod direct polarizarea politică din Statele Unite și că aceasta va adânci și mai mult diviziunile sociale.

Alți 71,8% dintre respondenți își exprimă îngrijorarea că amploarea operațiunilor de căutare a imigranților ilegali, desfășurate de guvernul american, ar putea duce la acte violente de aplicare a legii și la o criză umanitară gravă.

În ultimii ani, problema imigrației ilegale a continuat să se agraveze în Statele Unite. Guvernul american a fost vizat în repetate rânduri de acuzații privind angajarea ilegală a minorilor imigranți și abuzarea acestora. Protestele și revoltele au devenit frecvente. Conform sondajului, 87% dintre respondenți critică guvernul SUA pentru încălcări sistematice ale drepturilor omului în gestionarea chestiunilor legate de imigrație. Totodată, 86% consideră că problema imigrației a devenit o vulnerabilitate cronică a guvernării interne americane.

Pe fundalul polarizării politice și al adâncirii decalajului dintre bogați și săraci, 73,8% dintre respondenți cred că viața oamenilor obișnuiți în SUA devine din ce în ce mai grea. Ideea că „imigranții ilegali distrug societatea americană” este, în opinia lor, exagerată și intensificată artificial, iar noii imigranți au devenit „țapi ispășitori” ai conflictelor interne din țară.

Xi Jinping a felicitat într-un mesaj antreprenorii din Strâmtoarea Taiwan
14 noiembrie 2023

Sondajul a fost publicat de CGTN pe platformele sale în cinci limbi – engleză, spaniolă, franceză, arabă și rusă. În decurs de 24 de ore, 6.054 de internauți au participat și și-au exprimat opiniile.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Ziua Internațională a Dialogului între Civilizații, marcată la UNESCO
Articolul următor certificatul-energetic Certificatul energetic și viitorul clădirilor eficiente
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Steaua Sepsi
Victorie spectaculoasă pentru Steaua cu FC Bihor. Remontada, specialitatea casei!
Sport
Patru morți și 20 de răniți, într-un atac armat la o școală din Turcia
Extern
Iranul a ameninţat cu blocarea Mării Roşii dacă SUA îşi menţin blocada
Extern

RSS Știri Financiare

  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
  • Companiile din București plătesc peste 10.000 de euro pentru amenajarea spațiului de lucru alocat unui angajat
  • Unul din patru utilizatori XTB are între 18 și 30 de ani. Cum arată portofoliul acestora
Extern

SUA: «Furtună într-un pahar cu whisky»

2 minute
Actualitatea din China 

Cartea albastră a drepturilor omului din China a fost publicată

1 minute
Actualitatea din China 

China în noua eră, descoperită în producții originale care vă apropie de cultura sa

1 minute
Actualitatea din China 

Aportul specialiștilor străini la traducerea cărților chineze

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?