Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Statistic, Produsul Intern Brut a crescut cu 5%
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Economie

Statistic, Produsul Intern Brut a crescut cu 5%

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 8 decembrie 2022
Distribuie
foto-ceccarbusinessmagazine.ro_.jpg

Produsul Intern Brut a înregistrat faţă de acelaşi trimestru din anul 2021 o creştere cu 4,0% pe seria brută şi de 4,7% pe seria ajustată sezonier;

• În perioada 01.I-30.IX 2022, Produsul Intern Brut a crescut, comparativ cu perioada 01.I-30.IX 2021, cu 5,0% pe seria brută şi cu 4,3% pe seria ajustată sezonier, potrivit INS.

• Seria ajustată sezonier a Produsului Intern Brut Trimestrial a fost recalculată ca urmare a includerii estimărilor pentru trimestrul III 2022, nefiind înregistrate diferențe faţă de varianta publicată în Comunicatul de presă nr. 288 din 15 noiembrie 2022.

Produsul Intern Brut – date ajustate sezonier – estimat pentru trimestrul III 2022 a fost de 357182,9 milioane lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 1,3% faţă de trimestrul II 2022 şi cu 4,7% faţă de trimestrul III 2021.

Produsul Intern Brut estimat pentru perioada 01.I-30.IX 2022 a fost de 1056340,0 milioane lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 4,3% faţă de perioada 1.I-30.IX 2021.

Serie brută

Produsul Intern Brut estimat pentru trimestrul III 2022 a fost de 390134,3 milioane lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 4,0% faţă de trimestrul III 2021.

Litigii ale cumpărătorilor în relația cu dezvoltatorii imobiliari din România
19 ianuarie 2024

Produsul Intern Brut estimat pentru perioada 01.I-30.IX 2022 a fost de 999993,6 milioane lei preţuri curente, în creştere – în termeni reali – cu 5,0% faţă de perioada 01.I-30.IX 2021.

În tabelele 6, 7 şi 8 sunt prezentate datele referitoare la Produsul Intern Brut în preţuri curente, indicii de volum şi indicii deflatori – serie brută şi serie ajustată sezonier – pentru trimestrul III şi perioada 01.I-30.IX 2022.

Contribuţia categoriilor de resurse şi de utilizări la modificarea Produsului Intern Brut

Categorii de resurse

An pe plus pentru Asociaţia Recolamp
6 februarie 2021

La creşterea PIB, în perioada 01.I-30.IX 2022 faţă de perioada 01.I-30.IX 2021, contribuții pozitive mai importante au avut următoarele ramuri:

- Publicitate -

-Comerţul cu ridicata şi cu amănuntul; repararea autovehiculelor şi motocicletelor;

transport şi depozitare; hoteluri şi restaurante (+1,4%), cu o pondere de +18,7% la formarea PIB şi al căror volum de activitate s-a majorat la +7,6%;

-Informaţii şi comunicaţii (+1,5%), cu o pondere de +6,9% la formarea PIB şi al cărei volum de activitate s-a majorat cu o creştere semnificativă de +22,5%;

-Tranzacţiile imobiliare (+0,7%), cu o pondere la formarea PIB de +6,9%, care au înregistrat o creştere a volumului de activitate de+ 8,7%;

-Activități profesionale, științifice și tehnice; activități de servicii administrative și activități de servicii suport (+0,9%), cu o pondere la formarea PIB de +7,1%, ȋnregistrând o creştere a volumului de activitate de +14,4%.

O contribuţie pozitivă au avut-o impozitele nete pe produs (+0,7%), acestea înregistrând o creştere a volumului lor cu +6,4%.

Un grup de spionaj cibernetic folosește denumirea unui popular serviciu de messenger pentru atacuri asupra unor entități diplomatice din Asia Centrală
16 octombrie 2018

Categorii de utilizări

Din punctul de vedere al utilizării PIB, creşterea s-a datorat, în principal:

-Cheltuielii pentru consumul final al gospodăriilor populaţiei, al cărei volum s-a majorat cu +5,8% contribuind cu +3,7% la creşterea PIB;

-Formării brute de capital fix, al cărei volum s-a majorat cu +7,3% contribuind cu +1,8% la creşterea PIB;

-Cheltuiala pentru consumul final individual al administraţiilor publice a crescut ȋn volum la +9,9% şi a contribuit cu +0,7% la creşterea PIB.

Un impact negativ l-a avut exportul net (-0,8%), consecinţă a creşterii volumului exporturilor de bunuri şi servicii cu +11,0% corelată cu o creştere mai mare a volumului importurilor de bunuri şi servicii (+11,2%).

Revizuiri

Seria ajustată sezonier a Produsului intern brut trimestrial a fost recalculată ca urmare a revizuirii estimărilor pentru trimestrul III 2022, nefiind înregistrate diferenţe faţă de varianta publicată în Comunicatul de presă nr. 288/15 noiembrie 2022.

Seriile ajustate sezonier se recalculează trimestrial în conformitate cu practica europeană.

În vederea reducerii răspândirii efectelor perturbatoare ale COVID-19 din anul 2020 în seria pre-pandemie (fapt implicit în ajustarea sezonieră), s-a decis utilizarea ultimei versiuni a programului JDemetra 2.2.3.

În concluzie, modelele statistice de ajustare sezonieră disponibile sunt în general adaptate perioadelor de normalitate economică, iar criza pandemică COVID-19 a reprezentat o situație excepțională care a influențat semnificativ seriile de timp şi care necesită identificarea continuă a parametrilor pentru a evidenția cele mai bune modele care să stabilizeze rezultatele seriilor ajustate sezonier.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Mediatizarea în presa din România a primarilor de sectoare din București
Articolul următor Suma totală verificată de ANRE și transmisă spre decontare în conformitate cu OUG 27/2022 a depășit 7,3 miliarde RON
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Soluțiile self-order pot crește valoarea bonului mediu pentru restaurante cu până la 30%
Actualitate
Cum ne afectează deșertificarea în România și ce soluții există?
Actualitate
Rusia avertizează că Republica Moldova „nu mai este o țară sigură pentru călătorii”
Extern

RSS Știri Financiare

  • De ce se consumă tonerul mai repede atunci când imprimi documente grafice color?
  • Cum cumpără românul informat bijuterii fine în 2026
  • Dormitorul care nu îți mănâncă banii: cum alegi mobilierul corect pentru spații mici, fără compromisuri la calitate
  • Startup-urile din România vizează finanțări de 95 milioane euro. AI domină ecosistemul
HR

Măsuri pentru protejarea drepturilor românilor care muncesc peste hotare

2 minute
Radu Pavel
Economie

Ce probleme pot apărea la înfiinţarea unei firme în România

7 minute
Energie

Febra stocării energiei a cuprins România. Tot mai multe companii mari anunță investiții în baterii, stocarea e pe cale să devină un pilon al noului sistem energetic al țării

9 minute
Actualitate

Nou proiect PSD: Firmele, obligate să aloce sume pentru sponsorizări, deductibile din 30% impozit pe profit

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?