Joseph Olivier Mendo’o este originar din Camerun și student la Universitatea Beijing. El a participat la redactarea a două scrisori adresate președintelui Xi Jinping.
Președintele i-a răspuns: „Pentru a înțelege China de astăzi, trebuie să înțelegeți Partidul Comunist Chinez. China are un proverb: Mai bine să vezi o dată, decât să auzi de o sută de ori. Trebuie să vizitați diferite zone ale Chinei pentru a înțelege cât mai profund realitatea”.
În perioada studenției, Joseph Olivier Mendo’o a călătorit mult în China. A mers și în satul Shenshan din Jiangxi unde a observat transformarea acestuia: s-au construit drumuri, s-a dezvoltat comerțul electronic, iar sărăcia a fost eradicată.
Joseph Olivier Mendo’o: „Sunt foarte interesat de modul în care conduce președintele Xi. Admir modul în care abordează problema sărăciei, pentru că Africa are în continuare probleme majore în acest domeniu”.
„Cum reușește China și cum ar putea reuși Africa? Sunt din Africa și vreau să contribui la rezolvarea problemelor continentului nostru. Am venit să învăț, în special despre programul de reducere a sărăciei propus de președintele Xi, să înțeleg cum funcționează”, a adăugat acesta.