Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Termocentrala de la Paroșeni nu a produs niciun MWh de când a fost înființat noul Complex Energetic Valea Jiului
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Energie

Termocentrala de la Paroșeni nu a produs niciun MWh de când a fost înființat noul Complex Energetic Valea Jiului

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 3 noiembrie 2023
Distribuie

Mihai Nicuț (e-nergia.ro)

Acum o lună, Guvernul trecea termocentrala de la Paroșeni și cele patru mine de huilă din Valea Jiului de la falitul Complex Energetic Hunedoara la noul Complex Energetic Valea Jiului. De atunci, centrala nu a produs nimic, pentru că nu a avut niciodată cărbune suficient.

Începând cu data de 25 octombrie, ora 00.00 centrala termoelectrică Paroșeni și-a oprit activitatea, potrivit datelor Transelectrica. În acea zi, în dreptul CET Paroșeni scria “oprire accidentală”, pentru perioada 25 octombrie-27 octombrie. Motivul: lipsă stoc cărbune, conform datelor Transelectrica. Pe 28 octombrie, același lucru – perioada de oprire între 28 octombrie și 31 octombrie, cu același motiv – lipsă stoc cărbune. Pe 1 noiembrie, graficul de opriri controlate al Transelectrica arăta, pentru centrala de la Paroșeni, oprire între 1 noiembrie și 6 noiembrie. Motivul: “lipsă stoc suficient cărbune”.

Centrala de la Paroșeni, singura care mai funcționează cu huilă extrasă din Valea Jiului după oprirea centralei de la Mintia, are o capacitate disponibilă netă de 130 MW. L-am întrebat încă de sămbăta trecută pe ministrul Energiei, Sebastian Burduja, despre această situație. El a răspuns că centrala va funționa când vor fi mai multe stocuri de cărbune disponibile, pentru a se evita situația în care centrala va fi pornită pentru scurt timp, pentu a fi oprită apoi în lipsa cărbunelui, lucru care afectează echipamentele.

În data de 2 octombrie, Guvernul adopta mai multe acte normative, ideea finală fiind aceea că vechiul Complex Energetic Hunedoarea, falit, cel care avea centrala de la Paroșeni și minele Lonea, Lupeni, Livezeni și Vulcan, care se vor închide etapizat până în 2032, dispare,  iar cu aceste active ia naștere noul Complex Energetic Valea Jiului. “Pentru prestarea serviciul de interes public de către Societatea Complexul Energetic Valea Jiului SA, în lunile rămase ale anului 2023, se va acorda o justă compensație în valoare de 65.804.000 RON, suportată integral de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Energiei, în vederea susținerii costurilor unităților intrate în proces de închidere, costuri care nu sunt legate de producția curentă”, anunța Ministerul Energiei, într-un comunicat din luna septembrie.

Dincolo de datele Transelectrica, am folosit platforma ENTSO-E, asociația operatorilor de transport și sistem din Europa, pentru a merge și mai în trecut. Ne-am oprit la 2 octombrie, momentul în care se înființa noul Complex Valea Jiului. Și, cel puțin de atunci și până acum, centrala de la Paroșeni nu a funcționat vreodată.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Apar primele efecte ale limitării plăților cash: Mai multe bănci anunță creșteri de comisioane pentru operațiunile cu numerar de la ghișee
Articolul următor ANCOM organizează o dezbatere publică pe marginea proiectului de lege ce stabilește măsurile pentru aplicarea Regulamentului privind serviciile digitale în România
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Ministrul Culturii a demisionat după ce a fost făcută publică o înregistrare în care înjura „interesul național“
Cultură și Educație
Hidroelectrica semnează contractul pentru construirea Centralei Electrice Fotovoltaice Tudor Vladimirescu
Energie
Bucharest Design Festival 2026
Bucharest Design Festival 2026. Peste 100 de artişti, designeri şi arhitecți expun timp de o lună
Cultură și Educație

RSS Știri Financiare

  • Majoritatea europenilor spun că ar cumpăra o mașină „Made in China”
  • McDonald’s caută 500 de angajați în România. Ce salarii oferă?
  • AFI achiziționează șase parcuri de retail din Baia Mare, Bârlad, Ploiești, Roman, Sfântu Gheorghe și Zalău
  • Începând cu 1 iunie, supermarketul online Sezamo livrează și la Ploiești
Energie

Toți producătorii de energie vor fi obligați să vândă, până în martie 2025, electricitatea la prețul de 450 lei/MWh

6 minute
Energie

Succes al Romgaz prin emisiunea inaugurală de obligațiuni în cadrul programului Euro Medium Term Notes

4 minute
Energie

Carburanții se scumpesc rapid în România, după o lună de acalmie la pompă. Creșterile de preț ar putea continua

6 minute
Actualitate

Decarbonizarea producției de ciment și var din România: pași esențiali pentru atingerea neutralității climatice

5 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?