Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Teroare în New Orleans: comunitățile de imigranți trăiesc cu frica în sân în urma noii operațiuni federale „Catahoula Crunch”
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Teroare în New Orleans: comunitățile de imigranți trăiesc cu frica în sân în urma noii operațiuni federale „Catahoula Crunch”

Mariana Butnariu
Autor
Mariana Butnariu
Publicat 5 decembrie 2025
Distribuie
Un agent CBP care ține o pușcă cu lunetă o îndreaptă spre un acoperiș în timpul unei arestări recente în New Orleans

Locuitorii din New Orleans, în special cei din comunitățile latino, trăiesc momente de panică și incertitudine în urma declanșării operațiunii federale „Catahoula Crunch”. Este o acțiune amplă de aplicare a legilor privind imigrația, lansată sub administrația președintelui Donald Trump. Imagini dramatice surprinse în Kenner au arătat doi muncitori urcați pe un acoperiș, încercând să evite arestarea în timp ce agenții Patrulei de Frontieră urcau pe o scară spre ei.

„Acești oameni au venit la muncă pentru a-și întreține familiile”, a declarat activista Zoe Higgins, prezentă la fața locului. „Faptul că pot fi pur și simplu ridicați, smulși din viețile lor – este de neimaginat.”

Departamentul pentru Securitate Internă (DHS) a transmis că imigranții au refuzat să se conformeze ordinelor agenților și că unul dintre ei a fost arestat. Deși oficialii nu au clarificat statutul migranților vizați, DHS a raportat zeci de arestări în Louisiana, majoritatea vizând persoane cu antecedente penale – afirmație contestată de date anterioare din alte orașe, care arată că mulți dintre cei ridicați nu aveau cazier.

New Orleans este al patrulea oraș important vizat de campania agresivă de deportare promisă de Trump. Însă oficiali locali, precum președintele Consiliului Local, JP Morrell, spun că cifra de 5.000 de arestări anunțată de autorități este „complet nerealistă”, subliniind îngrijorarea că acțiunile federale vizează în mod disproporționat oameni fără infracțiuni.

Comunități întregi trăiesc în ascuns

În Kenner, localnicii evită să iasă din case. La restaurantul „Abigail’s”, familia proprietarei doarme în incintă din teama unui posibil raid.

„Mulți oameni sunt îngroziți. Sunt atât de triști din cauza acestei situații”, spune Abigail, venită în SUA din Mexico City la vârsta de 10 ani.

- Publicitate -

Conform estimărilor, în SUA trăiesc aproximativ 14 milioane de persoane fără statut legal. Totuși, criticii operațiunii afirmă că tactica folosită seamănă mai mult cu o demonstrație de forță politică decât cu o acțiune selectivă împotriva infractorilor periculoși.

În ciuda opoziției liderilor locali, guvernatorul statului Louisiana susține raidurile, iar migranții arestați riscă să fie încarcerați în penitenciarul „Angola”, cea mai mare închisoare de maximă securitate din țară, construită pe fostul teritoriu al unei plantații de sclavi.

O comunitate împărțită: sprijin și reticență

În zonele conservatoare din nordul orașului, opiniile sunt împărțite. Unii susțin operațiunea, considerând că imigranții fără acte trebuie deportați, în timp ce alții cred că acțiunea federală este „excesivă și nedreaptă”.

„Problema este complexă”, spune Mary-Anne, votantă a lui Trump. „De ce ai lua o mamă care muncește cinstit, în locul cuiva cu cazier?”

Sondajele recente arată că chiar și în baza electorală republicană sprijinul pentru deportările în masă a început să scadă.

Între timp, în Kenner și New Orleans, frica persistă. Comunitățile migranților trăiesc cu sentimentul că fiecare zi poate aduce un nou raid, într-un conflict vechi de decenii privind imigrația, dar care pare să fi intrat într-o fază mult mai agresivă.

- Publicitate -
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Raiffeisen Bank România face parte din sindicatul bancar care susține finanțarea grupului IULIUS cu peste 305 milioane de euro
Articolul următor Abonații la serviciile de streaming sunt mai atenți la costuri și caută un raport calitate-preț mai bun
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Despre cea mai mare Cruce din România
Cultură și Educație
Ministrul de Externe al Serbiei, ”profund recunoscător” pompierilor români care sprijină stingerea incendiilor de vegetaţie
Extern
SUA și Canada, în război economic
Extern

Flux RSS: Știri Financiare Știri Financiare

  • Mai puțin de jumătate dintre români reușesc să economisească. Cât pun deoparte pe lună?
  • Creștere a pieței de investiții imobiliare la nivel regional, România rămâne în urmă
  • Cât costă chiria în București? Aceeași locuință, diferențe și de 550 euro între sectoare
  • Românii nu mai vor să lucreze în străinătate. Cu 33% mai puține aplicări la joburi în „afară”
Extern

Maia Sandu, discurs istoric la Harvard: „Obținerea statutului de candidat UE este o ancoră pentru independența noastră”

4 minute
Extern

România, fruntașă în ocuparea locurilor de muncă în agricultură, în 2018

2 minute
Extern

Sondaj UE: sprijin pentru un rol mai important al UE în gestionarea crizelor

5 minute
Extern

Vizita celor patru importanți lideri europeni la Kiev: ”O zi cu adevărat istorică”

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?