Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Top 5 destinații „Coolcation” pentru românii care vor să se răcorească în timpul valului de căldură
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Turism

Top 5 destinații „Coolcation” pentru românii care vor să se răcorească în timpul valului de căldură

Curierul Național
Autor Curierul Național
Publicat 18 iulie 2024
Distribuie
Foto: www.freepik.com

În timp ce România se topește sub valul de căldură, mulți români sunt în căutarea unei „coolcation” – o vacanță special concepută pentru a scăpa de căldură.

Conform unui sondaj realizat de STEM/MARK la comanda Kiwi.com anul acesta, principalul motiv pentru care românii călătoresc este odihna și relaxarea (adevărat pentru 76% dintre respondenți), urmat de experiențele culturale noi (50%). Evitarea valului de căldură actual ar putea deveni un motiv suficient de bun pentru a-ți să zbori vara aceasta.

În timpul vacanței, majoritatea românilor preferă să nu facă nimic și să se bucure pur și simplu de viața locală (53%) și să se conecteze cu natura (39%). Pentru cei care vor să scape de căldură, iată cinci destinații răcoritoare, cu multe activități, și deja populare printre români pentru vacanțele de primăvară, toate accesibile convenabil cu avionul, alese de Kiwi.com.

Stockholm, Suedia

Stockholm este un refugiu cu brize răcoroase, arhipelaguri frumoase și experiențe culturale bogate. Vizitează Muzeul Vasa, plimbă-te prin Gamla Stan (orașul vechi) și bucură-te de spațiile verzi din Djurgården. Biletele de avion către Stockholm pentru această vară încep de la 469 lei pe Kiwi.com.

Reykjavik, Islanda

Fiind mai aproape de Cercul Arctic decât de Europa, Reykjavik este perfect pentru a scăpa de căldură și este de obicei popular printre români în august. Descoperă Cercul de Aur, înoată în apele Lagunei Albastre și, în funcție de sezon, experimentează soarele de la miezul nopții sau aurora boreală.

Edinburgh, Scoția

Orașul scoțian combină un climat mai răcoros cu farmecul istoric și o viață culturală vibrantă. Explorează iconicul Castel Edinburgh, fă drumeții pe Arthur’s Seat și plimbă-te prin numeroasele muzee și galerii ale orașului. Prețurile pentru zborurile către Edinburgh în iulie încep de la doar 253 lei pe Kiwi.com.

Copenhaga, Danemarca

Bucură-te de temperaturi moderate de vară și de o scenă culturală vibrantă în Copenhaga, o destinație favorită pentru vacanțele de primăvară ale românilor – cea mai populară dintre orașele incluse în această listă. Vizitează Grădinile Tivoli, fă un tur cu barca pe canale și explorează districtul Nyhavn. Biletele de avion către Copenhaga încep de la 288 lei pentru zborurile din august pe Kiwi.com.

Helsinki, Finlanda

- Publicitate -

Capitala finlandeză oferă un amestec unic de modernitate și tradiție, împreună cu un climat răcoritor. Plimbă-te prin Design District, vizitează istorica Fortăreață Suomenlinna și relaxează-te în numeroasele saune ale orașului.

Aceste destinații nu doar promit o evadare din căldură, dar oferă și experiențe culturale faine și peisaje uimitoare. Cu zboruri disponibile din România către aceste orașe, acum este momentul perfect pentru a-ți planifica coolcation-ul.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Apele Române anunţă că în 290 de localităţi este restricţionată furnizarea apei
Articolul următor Sardeluță marinată fabricată potrivit tradiției din România – Specialitate Tradițională Garantată (STG) devine al XIV-lea produs românesc recunoscut și înregistrat la nivel european
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Gică Petrescu – amintirea unui trubadur modern
Cultură și Educație
Forțele Aeriene, onorate de Ziua Aviației. Nicușor Dan: „Este un moment potrivit să ne manifestăm respectul și recunoștința față de întregul personal militar și civil din cadrul Forțelor Aeriene”
Actualitate
Protest tensionat în Piaţa Victoriei: îmbrânceli cu jandarmii, cartofi aduşi în dubă şi un bărbat prins cu cuţit
Actualitate

RSS Știri Fotbal

  • Dispare încă un club de fotbal! De vină, mediul toxic promovat de FRF
  • PENIBIL! FC FCSB se face de râs și este prima echipă românească învinsă vreodată de Andorra
  • Thriller la Miercurea Ciuc: Csíkszereda – Dinamo 2‑2 în prima etapă a Superligii
  • CFR Cluj începe cu emoții: victorie chinuită în prelungiri cu Unirea Slobozia
  • Start în trombă pentru „Șepcile Roșii”: 4-1 în deplasare cu Metaloglobus

Citește și

Turism

5 orașe pe care le poți vizita pentru prețul unui buchet de flori

3 minute
Turism

Cum influențează creșterea prețurilor modul în care românii își planifică vacanțele în 2025

5 minute
Turism

Trofeul „Mărul de Aur” pentru Timișoara

5 minute
Turism

În pandemie se practică turismul de week-end

9 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?