Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Topul celor mai sigure țări din lume. România pe locul 33 din 128
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Topul celor mai sigure țări din lume. România pe locul 33 din 128

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 5 februarie 2019
Distribuie
Sursa foto: Cap Limpede

Global Finance Magazine a întocmit clasamentul Celor mai Sigure Țări din lume, luând în calcul trei factori: starea de pace sau de război, siguranța personală și riscul de dezastre naturale.

Clasamentul include 128 de țări, între care nu se află însă Irak, Siria și Afganistan, țări în care sunt în defășurare de ani de zile războaie civile sau cu teroriștii, ceea ce le face extrem de nesigure, atât pentru locuitorii lor, cât și pentru străini.

Potrivit publicației, țările din top 20 nu sunt o surpriză. 15 din ele se află în Europa, continent cunoscut pentru economiile puternice și sistemele de sănătate dezvoltate.

De altfel, se pare că în țările dezvoltate din punct de vedere economic, riscul apariției unor conflicte armate sau a unor crime în masa este redus la maximum, iar dezastrele naturale pot fi controlate mai bine.

Cu toate acestea, Statele Unite, deși este cea mai mare economie a lumii, se află abia pe locul 65, în special din cauza incidenței mari a atacurilor armate și a ratei crescute a criminalității, precum și din cauza implicării în mai multe conflicte armate din lume.

Japonia, de asemenea o putere economică, se află pe locul 43 în topul celor mai sigure țări din lume, din cauza riscurilor iminente și foarte mari de dezastre naturale, în special cutremure și tsunami.

România se află pe locul 33 din 128, între Cipru și Coreea de Sud, și înaintea unor țări mai dezvoltate, ca SUA, Japonia, Israel sau Italia, tocmai datorită siguranței cetățenilor, lipsei conflictelor armate și a dezastrelor naturale iminente.

Fine dining-ul din România, printre cele mai accesibile din Europa. Media unui meniu de degustare e sub 100 euro
19 iunie 2024

La capătul celălalt al clasamentului se află Filipine, Yemen și Guatemala, din cauza lipsei siguranței personale, a iminenței dezastrelor natural, a foametei şi a războiului.

Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior curierul national 7805 Curierul Național, numărul 7805
Articolul următor OMV Petrom și Auchan Retail România încheie un memorandum de înțelegere pentru extinderea parteneriatului
Un comentariu
  • Sfîntul Prooroc Ilie Tișbitul spune:
    5 februarie 2019 la 14:27

    Cea mai SIGURĂ țară, dar care nu e din lume, e Împărăția Cerurilor. Acolo sunt primiți numai cei care au pregustat-o din lumea aceasta.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Sărbători pascale luminate!
Actualitate
Nicușor Dan, mesaj de Paște: „Să fim solidari nu doar în spiritul tradițiilor, ci și în fapte”
Actualitate
Negocierile dintre Statele Unite și Iran eșuează la Islamabad: ”Nu s-a ajuns la un acord”, spune JD Vance
Extern

RSS Știri Financiare

  • AnimaWings inaugurează primele zboruri directe către Atena, de la Timișoara și Cluj-Napoca
  • Prima istorie documentată a real estate-ului român modern se lansează pe 21 aprilie
  • Peste 65% dintre mașinile noi înmatriculate în martie au fost electrice sau hibrid
  • Nolte Home Studio, afaceri de aproximativ 6,6 milioane lei în 2025
Actualitate

Ședința Consiliului Director al UZPR a aprobat o pleiadă de manifestări cu simbolistică de tezaur național

5 minute
Actualitate

Președintele Iohannis, la Adunarea Generală a ONU

3 minute
Actualitate

Întâlnirea Comitetului de Management în Comun a sitului natural UNESCO „Păduri primare și seculare de fag din Carpați și alte regiuni ale Europei”, în Slovacia

2 minute
Actualitate

Guvernul, acuzat că i-a păcălit pe profesori și una dintre principalele lor revendicări nu apare în Ordonanța adoptată joi. Reacția Executivului

3 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?