Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Trei din patru antreprenori români cred în șansă, ca factor al succesului în afaceri
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Actualitate

Trei din patru antreprenori români cred în șansă, ca factor al succesului în afaceri

Curierul Național
Autor
Curierul Național
Publicat 29 mai 2025
Distribuie

Studiu Raiffeisen Bank

Conform unui sondaj Raiffeisen Bank România, realizat de Query Research, 76% dintre antreprenori consideră că șansa joacă un rol important în business.

Antreprenorii români sunt de părere că adaptabilitatea și flexibilitatea, alături de o viziune clară și o misiune bine definită, sunt esențiale pentru a reuși în afaceri. Pe lângă calități precum perseverenta si curajul, șansa este considerată de mulți un factor important.

De asemenea, 62% dintre respondenți evaluează mediul de afaceri ca fiind dificil. Totuși, în ciuda acestui aspect, 61% rămân optimiști că firma pe care o conduc va avea o evoluție financiară semnificativă în următorii 2-3 ani.

Antreprenorii estimează că domeniile IT, Agricultură, Producție și Servicii vor avea cea mai mare creștere în următorii ani, iar factorii care ar putea impulsiona dezvoltarea acestor afaceri sunt stabilitatea economică și politică, disponibilitatea forței de muncă calificate și accesul la finanțare.

Majoritatea respondenților consideră că digitalizarea și/sau automatizarea proceselor și operațiunilor este importantă pentru dezvoltarea business-urilor lor, iar peste jumătate dintre cei chestionați (54%) intenționează să investească mai mult în tehnologie în următorii 2-3 ani.

Sondajul a fost realizat pe un eșantion de 150 de antreprenori din companii cu cifră de afaceri între 1 și 50 de milioane de euro.

Fermierii au continuat să blocheze podurile de peste Dunăre de la Ruse și Vidin și au dat foc unor baloți de paie
9 februarie 2024

Raiffeisen Bank dă startul seriei de conferințe „Be Inspired. Make it Happen!”

În urma rezultatelor acestei cercetări, Raiffeisen dă startul seriei de conferințe regionale „Be Inspired.Make it Happen!” (la Timișoara, Craiova, Iași și Constanța) moderate de către Andreea Esca și adresate antreprenorilor și liderilor de afaceri care vor să accelereze dezvoltarea business-urilor lor.

“Această serie de conferințe este dedicată antreprenorilor și liderilor de afaceri care conduc business-uri cu istoric în piață, care performează pe domeniilor lor și care își doresc să fie mai competitivi și, de ce nu, să scaleze internațional. Dincolo de aceste evenimente, ne dorim să sprijinim business-urile românești să devină mai competitive pe plan local și regional”, a declarat Cristian Sporiș, Vice-Președinte, Divizia Corporate și Membru în Consiliul Director al Raiffeisen Bank România.

Prin intermediul acestei serii de evenimente, Raiffeisen Bank își propune să ofere informații relevante despre contextul economic actual și despre strategii concrete de poziționare și creștere în piață.

Primul eveniment va avea loc pe 3 iunie, la Timișoara Convention Center, începând cu ora 8:30. Printre speakerii prezenți la eveniment, se numără:

Noi conditii privind plata taxelor pentru straini
3 ianuarie 2019
  • Cristian Sporiș – Vice President, Corporate Division & Board Member, Raiffeisen Bank România
  • Ionuț Dumitru – Chief Economist, Raiffeisen Bank România
  • Bogdan Putinică – General Manager, Microsoft Central Europe EURA
  • Andreea Ioniță – Digital and Innovation Director, Central and Eastern Europe, CRH
  • Stelian Câmpianu – Director Executiv, ETA2U
  • Gabriela Hârțescu – Decan, Membru Fondator, ENVISIA – Business School
  • Laura Mihăilă – Președinte IAA & Director Marketing, Comunicare & CX, Raiffeisen Bank România
  • Bogdan Radu – Managing Director, RWA Raiffeisen Agro România
  • Mihaela Hristea – Senior Marketing Manager Beverages, PepsiCo România
  • Mircea Căpățînă – Co-Founder & Marketing Director, SmartBill
  • Horațiu Moldovan – Fondator & Președinte, Lasting Software, Moonshot X alumni
  • Andreea Nicolae – Managing Partner & Co-Fondator, PIVOT-C
  • Radu Soviani – Analist Economic & Jurnalist
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Recomandările Curții de Conturi privind domeniul salarizării personalului angajat în sistemul judiciar formulate în cadrul misiunilor de audit public extern realizate la ÎCCJ
Articolul următor Noua direcție a Justiției? Ce înseamnă pentru mediul de afaceri schimbarea de la vârful statului
Niciun comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Guvernul aprobă proiectul de atenuare a undelor de viitură pe Corund, pentru protejarea zonei Praid împotriva inundațiilor
Actualitate
Progrese concrete în dosarul de infringement Natura 2000. 30% din planurile de management și măsurile de conservare neadoptate în ultimii 9 ani au fost adoptate în ultimele 6 luni
Actualitate
Malware-ul Keenadu infectează mii de dispozitive Android, unele chiar din fabrică
IT

RSS Știri Financiare

  • Piața construcțiilor din România, aproape de maxime istorice în 2025
  • SkyTower semnează noi contracte de închiriere și prelungiri de peste 9.000 metri pătrați
  • O treime dintre români își doresc ca angajatorul să le subvenționeze transportul
  • AnimaWings include un meniu rece în prețul biletului pentru zborurile interne
Actualitate

ANPC a controlat Hala Obor și a dat amenzi de aproape 400.000 lei

5 minute
Actualitate

60 de milioane de euro pentru prevenirea și reducerea poluării din mediul rural

2 minute
Actualitate

Registrul matricol unic al universităților din România necesită îmbunătățiri în privința informațiilor oferite și a securității bazei de date

4 minute
Actualitate

Întâlnirea șefului Statului Major al Apărării cu comandantul LANDCOM

1 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?