Caută pe site
Publică anunț în ziar
curierul-national-logo Logo-Curierul-National-Blck
Publică anunț în ziar
  • Actualitate
  • Economie
    • Agricultură
    • Asigurări
    • Auto
    • Companii
    • Construcții
    • Energie
    • Finanțe și Bănci
    • Fiscalitate
    • HR
    • Imobiliare
    • IT
    • Retail
    • Transporturi
    • Turism
  • Extern
  • Politic
  • Cultură și Educație
  • Sport
  • Opinii
Reading: Trump admite că ruşii ar putea „trage de timp” în privinţa acordului de pace cu Ucraina
Distribuie
Curierul NationalCurierul National
Search
  • Actualitate
  • Economie
  • Extern
  • Opinii
  • Politic
  • Sport
  • Salvate
  • PUBLICAȚIA
    • Despre noi / Contact
    • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Redacția
Have an existing account? Sign In
Follow
Extern

Trump admite că ruşii ar putea „trage de timp” în privinţa acordului de pace cu Ucraina

Magda Dragu
Autor
Magda Dragu
Publicat 26 martie 2025
Distribuie

Preşedintele american Donald Trump a recunoscut marţi că s-ar putea ca Vladimir Putin să încerce să întârzie un armistiţiu complet cu Ucraina. Donald Trump a adăugat că el crede în continuare că Moscova doreşte în cele din urmă să pună capăt războiului, relatează POLITICO, citat de News.ro.

În timp ce Statele Unite încearcă să stabilească termenii unui acord de pace între Kiev şi Moscova, Ucraina şi aliaţii săi au acuzat Kremlinul că obstrucţionează negocierile, prezentând o serie de condiţii şi cereri pentru a obţine o amânare.

Ucraina a fost de acord cu o propunere iniţială

Ucraina a fost de acord cu o propunere iniţială pentru o încetare a focului completă şi necondiţionată de 30 de zile la începutul acestei luni, dar Putin a respins-o rapid.

Întrebat de un reporter al televiziunii americane de ştiri Newsmax, cu orientare conservatoare, dacă el crede că Kremlinul trage de timp, Trump a declarat marţi că în opinia sa „Rusia vrea să vadă un final” al invaziei sale la scară largă. „Dar s-ar putea ca ei să tragă de timp”, a recunoscut el, adăugând că în trecut el însuşi a folosit aceeaşi tactică în propriile afaceri pentru a câştiga timp.

„Am făcut-o de-a lungul anilor”, a spus Trump. „Ştii, nu vreau să semnez un contract, vreau să rămân în joc, dar poate că nu vreau să o fac chiar aşa, nu sunt sigur”, a explicat el.

Casa Albă a declarat marţi că Ucraina şi Rusia s-au angajat să facă o pauză în atacurile pe Marea Neagră

După discuţiile de pace la nivel înalt care au avut loc luni la Riad, Casa Albă a declarat marţi că Ucraina şi Rusia s-au angajat să facă o pauză în atacurile pe Marea Neagră. Dar Kremlinul a afirmat în propria declaraţie că armistiţiul maritim va intra în vigoare numai după ce SUA vor ridica unele sancţiuni asupra instituţiilor sale financiare, un detaliu care lipseşte cu desăvârşire din comunicatul Casei Albe.

Kievul şi Moscova au convenit, de asemenea, săptămâna trecută, asupra unei încetări de o lună a loviturilor asupra infrastructurii şi centralelor energetice ale celeilalte părţi, condiţie negociată într-o convorbire telefonică între Trump şi Putin. Dar, la doar câteva ore după încheierea acordului, Rusia a lansat un val de drone asupra Ucrainei, lovind un spital şi o substaţie electrică.

Ecuador: Socialista Luisa Gonzalez se va confrunta cu candidatul de dreapta Daniel Noboa în turul al doilea al alegerilor prezidențiale
21 august 2023
Distribuie articolul
Facebook Whatsapp Whatsapp LinkedIn Reddit Telegram Email Copy Link Print
Distribuie
Articolul anterior Aproape 1.500 de persoane, reţinute în Turcia
Articolul următor Kaspersky susține operațiunea „Red Card” condusă de INTERPOL, care a dus la peste 300 de arestări
Un comentariu
  • Stiutor de treburi spune:
    27 martie 2025 la 14:05

    Rusia a eliberat deja regiunea Kursk si mai doreste sa castige teren in cele 4 regiuni ucraineene pe care nu le-a ocupat complet.

    Zelenski si-a dat seama ca a fost aruncat de Occident in groapa cu lei a Rusiei numai pentru a da motive Finlandei si Suediei de a intra in NATO:
    aceste tari cu neutralitate indelungata nu ar fi putut adera in lipsa unui razboi.

    Răspunde

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

-Publicitate-
Ad imageAd image

Ultimele articole

Consiliul Concurenţei analizează preluarea mai multor companii de către Sika AG
Companii
ANL a recepţionat 24 de locuinţe pentru tineri în orașul Boldești-Scăeni
Actualitate
A fost scăzută valoarea minimă a obligațiilor fiscale restante pentru debitorii persoane fizice de la 3.000 la 1.200 de lei
Fiscalitate

RSS Știri Financiare

  • Economia dietelor specifice: Cum s-a transformat nișa produselor „fără” într-o piață globală de miliarde
  • Managementul activelor imobiliare: Cum protejezi valoarea unei proprietăți prin controlul microclimatului
  • Valoarea medie a pensiei se apropie de 2.800 lei, în România
  • Sistemul de preluare a ambalajelor reciclabile cu sacul, IZI, bifează returnarea cu numărul 1 milion
Extern

Regiunile UE primesc încă 47,5 miliarde euro pentru a combate efectele pandemiei

2 minute
Extern

Finlanda a rămas, începând de sâmbătă, 21 mai, fără gazele naturale din Rusia

1 minute
Extern

Un Brexit dur poate duce la prăbușirea industriei europene de automobile

4 minute
Actualitate

Se anunță o toamnă fierbinte în Serbia

17 minute
favicon curierul national favicon curierul national
  • EDIȚIA DIGITALĂ
  • ABONAMENT DIGITAL
  • PUBLICĂ ANUNȚ ÎN ZIAR
  • CONTACTEAZĂ-NE

PUBLICAȚIA

  • Despre noi
  • Publicitate
    • Fonduri Europene
    • Anunțuri Mică Publicitate
    • Advertorial
  • Redacția
  • Contact

ȘTIRI

  • Actualitate
  • Extern
  • Cultură și Educație
  • Politic
  • Sport
  • București

BANI

  • Economie
  • Companii
  • IT
  • Agricultură
  • Energie
  • Fiscalitate
  • Imobiliare
  • Turism

PARTENERI

  • B1 TV
  • Gazeta de Sud
  • Money Buzz!
  • Știrile de Azi
  • Goool.ro
  • Bucharest Daily News
  • Slatina Buzz!

BUN DE AFACERI, DIN 1990

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?